اعطای معافیت گمرکی به ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان

در تعامل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران به منظور تسهیل واردات و صادرات برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تا کنون ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند از بسته تسهیلات گمرکی برخوردار شوند.

به گزارش ایسنا، بر اساس توافق صورت گرفته میان دو طرف و تدوین بسته حمایتی گمرکی، شرکت‌های دانش‌بنیان از امتیازات و معافیت‌های گمرکی قابل توجهی برخوردار هستند. معافیت در پرداخت هزینه‌های عوارض و حقوق گمرکی و همچنین معافیت در پرداخت سود بازرگانی و عوارض صادراتی از جمله حمایت‌های تخصیص یافته در این حوزه است.

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای واردات کالاهای غیرتجاری خود در راستای فعالیت‌های دانش‌بنیان از این معافیت‌ها استفاده کنند.

کالای دانش‌بنیان برای مهندسی معکوس، کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش‌بنیان تا حد ساخت نمونه اولیه، تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین‌آلات خط تولید، از جمله مواردی هستند که شامل معافیت‌های گمرکی می‌شوند.

در سال ۱۳۹۸ تعداد ۹۵ شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند شده‌اند. در مجموع نیز ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند از معافیت‌های گمرکی در نظر گرفته شده بهره‌مند شوند.

برای واردات ماشین آلات خط تولید، ثبت سفارش الزامی است. در سایر موارد نیز چنانچه به تشخیص گمرک، ارزش کالای وارداتی بالا باشد، بهتر است ثبت سفارش انجام شود.

اگر کالای وارداتی ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش‌بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، کارت شناسایی، گواهی فعالیت صنعتی و پروانه اکتشاف یا سایر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، برای استفاده از معافیت‌ها باید به سامانه بهین‌یاب مراجعه کند.

این شرکت‌ها با مراجعه به این سامانه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخوردار خواهند شد.

گاهی نیز شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی استفاده از معافیت‌های گمرکی، مدعی می‌شوند که کالایی که قصد وارد کردن آن را دارند، فاقد نمونه مشابه داخلی است. دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، این ادعا را بررسی و نتیجه را از نهادهای مربوطه استعلام می‌کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با ایجاد بسته حمایت گمرکی قصد دارد تا دسترسی شرکت‌های دانش بنیان را به کالا، تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین‌آلات مورد نظرشان تسهیل کند.

این خدمت نه برای افزایش واردات، بلکه برای تقویت تولید ملی در نظر گرفته شده است. برای مثال برخی اوقات یک شرکت دانش‌بنیان قصد دارد تا با واردات یک دستگاه خاص و گران‌قیمت، از طریق مهندسی معکوس، فناوری ساخت آن را بومی‌سازی کند.

در صورتی که این شرکت برای واردات این دستگاه با پیچ وخم‌های طولانی اداری روبه‌رو شود یا آن‌که مجبور به پرداخت مبلغ قابل توجهی برای حقوق و عوارض گمرکی شود، ممکن است این طرح توجیه خود را از دست دهد.

با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و متوسط محسوب می‌شوند و از نظر مالی دارای محدودیت هستند، بسته‌های حمایتی در حوزه مالیات، گمرک و تامین اجتماعی کمک می‌کند تا آنها گام‌های اولیه را با استواری بیشتری بردارند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …