اعلام برنامه‌های «وبینار بین‌المللی ادبیات در روزگار کرونا»

افتتاحیه «وبینار بین‌المللی ادبیات در روزگار کرونا» روزهای شنبه و یکشنبه (نوزدهم و بیستم تیرماه ۱۴۰۰) به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش  ایسنا به نقل از روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، در افتتاحیه «وبینار بین‌المللی ادبیات در روزگار کرونا» ایوب دهقانکار (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران)، حمیدرضا نمازی (دبیر علمی وبینار) و مصطفی راضی جلالی (مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران) حضور خواهند داشت.

علاقه‌مندان برای حضور در این آیین که شنبه (نوزدهم تیرماه ۱۴۰۰) ساعت ۱۰ با اجرای میترا لبافی (خبرنگار) و به صورت مجازی برگزار می‌شود، می‌توانند به آدرس آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران به نشانی http://www.aparat.com/khaneketab مراجعه کنند.

 در «وبینار بین‌المللی ادبیات در روزگار کرونا» چهار نشست تخصصی مرتبط با محورهای این وبینار با حضور استادان بیش از ۱۵ دانشگاه و پژوهشگاه از کشورهای هند، افغانستان، ایران، پاکستان و عراق برگزار خواهد شد.

در اولین نشست تخصصی «وبینار بین‌المللی ادبیات در روزگار کرونا» احمد شاکری (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) درباره «کرونا و بحران روایت»، علیرضا حسن‌زاده (عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) درباره «تفسیر آستانه‌ای و مردم‌شناختی ادبیات با تمرکز بر آیین، افسانه و رمان در دوران کرونا»، پروفسور اخلاق احمد (عضو هیئت علمی دانشگاه جواهر لعل نهرو هند) درباره «وضعیت آثار ادبی در روزگار کرونا»، مجید رضائیان (استاد دانشگاه و پژوهشگر ژورنالیسم) درباره «تاثیر کرونا بر ادبیات مطبوعات امروز» و محمود شالویی (پژوهشگر ادبی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان‌فارسی) درباره «ظرفیت‌های زبان فارسی در مواجهه با بحران‌ها» در قالب نشستی مجازی سخنرانی خواهند کرد.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند از ساعت ۱۱:۳۰ روز شنبه (نوزدهم تیرماه ۱۴۰۰) به آدرس آپارات http://www.aparat.com/khaneketab مراجعه کنند.

 سه نشست تخصصی  نیز روز یکشنبه (بیستم تیرماه ۱۴۰۰) برگزار می‌شود که جزییات این نشست‌ها به شرح زیر است:

در دومین نشست «وبینار بین‌المللی ادبیات در روزگار کرونا» فاطمه فیاض (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم مدیریت لاهور پاکستان) درباره «ذکر بیماری‌های همه‌گیر در متون ادبی شبه‌قاره»، بهزاد کریمی (عضو هیئت علمی گروه ایران‌شناسی دانشگاه میبد یزد) درباره «بیماری‌های همه‌گیر در قرون نخستین اسلامی: گزارش یک مقاله»، سیده فلیحه‌زهرا کاظمی (عضو هیئت علمی دانشگاه ال سی بانوان لاهور پاکستان) درباره «امید در شاهنامه فردوسی» و علی شهیدی (عضو هیئت علمی گروه ایران‌شناسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران) درباره «دهان‌پوش ایرانی» سخنرانی خواهند کرد.

دومین نشست این وبینار روز یک‌شنبه (بیستم تیرماه ۱۴۰۰) از ساعت ۹ صبح به صورت زنده از  آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران به نشانی http://www.aparat.com/khaneketab پخش خواهد شد.

همچنین در نشست سوم که از ساعت ۱۱:۳۰ با اجرای احسان رضایی آغاز می‌شود، عبدالمهدی مستکین (پژوهشگر ادبی و مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو) درباره «امیدواری و امیدورزی در دوران بحران‌ها در ادبیات فارسی»، محمودرضا اکرامی‌فر (پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی) درباره «بازتاب کرونا در شعر طنز امروز» و محمدکاظم کاظمی (شاعر و پژوهشگر افغانستانی) درباره «آسیب‌شناسی فعالیت‌های ادبی در فضای مجازی در دوران کرونا» سخنرانی خواهند کرد. این نشست نیز از طریق آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران در دسترس علاقه‌مندان قرارمی‌گیرد.

در این روز همچنین علیرضا قیامتی (عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان مشهد) درباره «آفرینش‌های ادبی در کشورهای فارسی‌زبان»، رحیم غابی (عضو هیئت علمی دانشگاه بغداد) درباره «بیماری‌های مسری در ادبیات فارسی»، نسیم خلیلی (نویسنده و پژوهشگر) درباره «تجربه نویسندگی در دوران کرونا»،  احمد شاکری (عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات) درباره «ادبیات در بحران؛ مواجهه ادبیات داستانی معاصر ایران با بیماری کرونا» و احسان رضایی (نویسنده و منتقد ادبی ) درباره «تصویر همه‌گیری‌ها در ادبیات استانی» سخنرانی می‌کنند.

در نشست پایانی «وبینار بین‌المللی ادبیات در روزگار کرونا»، محسن جوادی (معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز سخنرانی خواهد کرد. این نشست از ساعت ۱۳:۳۰ با دبیری علی ایلنت از آپارات به نشانی http://www.aparat.com/khaneketab به صورت زنده پخش می‌شود.

 انتهای پیام 

منبع: ایسنا

Check Also

تاثیر ورزش بر زندگی

ورزش یکی از مهمترین عناصر سلامتی و خوشبختی در زندگی است. این فعالیت می‌تواند به …