اعلام جزئیات همایش «نقد و نظریه ادبی»

برنامه‌ سخنرانی‌های هشتمین «همایش ملی نقد و نظریه‌ ادبی» اعلام شد.

به گزارش ایسنا، برنامه‌ سخنرانی‌های این دوره از «همایش ملی نقد و نظریه‌ ادبی»  که روز چهارشنبه (۲۳ مهرماه) برگزار خواهد شد، به این شرح اعلام شده است:

حسن صادقی سمرجانی – رییس دانشگاه نیشابور -، غلامحسین رحیمی شعرباف – معاون پژوهشی وزارت علوم – و ابراهیم خدایار – رئیس انجمن نقد ادبی ایران – سخنرانان صبح این همایش هستند.

محمود فتوحی رودمعجنی با موضوع «نظره یا نظریه؟ عیار نظریه در میراث بلاغی»، علیرضا نکویی با موضوع «مروری بر آبشخورهای نقد ادبی در جهان اسلام»، مهدی محبتی با موضوع «بسیط یا مرکب؟ تأملاتی در نحوه تکوین نقد ادبی در ایران»، حسن بلخاری قهی با موضوع «تبارشناسی مفهوم نقد در اندیشه یونانی و اسلامی» و محمد جعفری قنواتی با موضوع «مقایسه روایت‌هایی کتبی و شفاهی داستان‌های پیامبران» سخنرانان اصلی این برنامه هستند که از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۱۰ سخنرانی خواهند داشت.

همچنین از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۵۰ مجتبی مجرد به «ایدئولوژیک شدن با تکیه بر مرثیه منسوب به حضرت فاطمه(علیها السلام)»، علیرضا محمدی کله‌سر به «فقر مبانی نظری در گرایش‌های رشته زبان و ادبیات فارسی»، سیدعلی سراج و حجت عباسی به «تحلیل انتقادی دو رویکرد متناقض به شکل‌گیری آثار عرفانی در ادبیات غرب» و فواد مولودی به «نسبت اسطوره و داستان ایرانی از منظر فلسفه هنر» می‌پردازند.

پرسش و پاسخ بخش دیگر این همایش است که در این بخش مصطفی جلیل تقویان درباره «چرا تاویل؟ بازسازی بخشی از نظریه هرمنوتیکی شمس تبریزی از راه بررسی دیدگاه او درباره ضرورت تفسیر باطنی»، هاله کیانی درباره «بازاندیشی انتقادی گفتمان تجدد ادبی ایران»، زهرا محمدحسنی صغیری درباره «مکر زنان در داستان‌های ادبیات عامه و ادبیات رسمی»، قدیسه رضوانیان و جعفر رضاپور درباره «کالبدشناسی سیاسی بدن در تاریخ بیهقی» و مهدی حیدری درباره «تحلیل کنش‌های صوفیان نخستین در برابر اصحاب قدرت» سخنرانی خواهند کرد.

این همایش که با حمایت نهادهایی چون انجمن علمی نقد ادبی ایران و موسسه‌ خانه‌ کتاب و ادبیات ایران  در دو نوبت صبح و بعدازظهر در دانشگاه نیشابور برگزار می‌شود، از طریق آدرس زیر در دسترس خواهد بود:

http://live.neyshabur.ac.ir

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …