افزایش سرمایه گذاری کشورهای خاورمیانه در بخش گاز

شرکت سرمایه گذاری نفت عرب (Apicorp) پیش بینی کرد سرمایه گذاری در گاز طبیعی در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا با وجود شیوع ویروس کرونا و افت تقاضا برای این سوخت، رشد خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، شرکت Apicorp پیش بینی کرد پروژه های گاز برنامه ریزی شده یا در دست ساخت در این منطقه نیازمند حدود ۲۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری در فاصله سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ هستند. این شرکت در گزارش قبلی خود برآورد کرده بود که هزینه سرمایه گذاری در بخش گاز طبیعی در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ به ۱۸۵ میلیارد دلار بالغ می شود.

توسعه تولید در قطر که بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع (LNG) است،۲۲ میلیارد دلار از سرمایه گذاری برنامه ریزی شده را تشکیل می دهد.

طبق برآورد شرکت Apicorp که در عربستان سعودی مستقر است، ایران و عربستان سعودی با ۹۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری برنامه ریزی شده و قطعی در در فاصله سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، عمده فعالیت در این بخش را خواهند داشت.

کشورهای خاورمیانه پروژه های گازی جدیدی را برنامه ریزی کرده و همزمان سرمایه گذاری های مربوط به نفت را کاهش داده اند. با این حال پاندمی ویروس کرونا که باعث افت شدید تقاضا شده، قیمت نفت و گاز را کاهش داده است. این سرمایه گذاری تا حدودی به این دلیل است که دولت ها به منظور کاهش آلایندگی، در تلاش برای استفاده از گاز به جای نفت برای تولید برق هستند.

لیلا بنالی – اقتصاددان ارشدشرکت Apicorp – به تلویزیون بلومبرگ گفت: مبارزه برای جلب خریداران LNG در دو تا سه سال آینده شدیدتر خواهد شد و در صورت پایین ماندن قیمت LNG، برخی از تولیدکنندگان ممکن است ترجیح دهند گاز بیشتری در داخل کشور مصرف کنند. مسئله اصلی این است که سرمایه گذاری روی گاز برای صادرات یا مصرف داخلی انجام خواهد گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تحقیقات شرکت Apicorp نشان می دهد که شرکت ها و نهادهای دولتی عامل ۹۲ درصد از سرمایه گذاری در پروژه های گازی منطقه هستند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …