افزایش ۱.۳ تا ۸ درصدی تعداد مجوزهای صادر شده در بخش معدن کشور

طبق گزارش وضعیت شاخص‌های صنعت، معدن و تجارت در شش ماهه ابتدایی سال 1399 که توسط وزارت صمت منتشر شده است، تمامی مجوزهای معدنی صادر شده به لحاظ تعدادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، براساس این گزارش در نیمه نخست امسال ۴۷۲ فقره پروانه اکتشاف صادر شده است که در مقایسه با ۴۳۷ فقره صادر شده در نیمه اول سال 1398، رشد هشت درصدی داشته است.

پس از آن در شش ماهه اول امسال ۳۰۹ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است که افزایش ۷.۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. در شش ماهه ابتدایی سال 1398 میزان صدور این مجوز معدنی ۲۸۷ فقره بوده است.

در نیمه ابتدایی سال ۱۳۹۸، معادل ۲۳۹ فقره گواهی کشف صادر شد که در مدت مشابه امسال (۱۳۹۹) این تعداد به ۲۴۲ فقره افزایش یافته و رشد ۱.۳ درصدی را ثبت کرده است.

علاوه‌ براین در مدت شش ماهه نخست سال جاری سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، رشد ۳۵.۷ درصدی داشته است. در پنج ماه اول امسال، نزدیک به ۵۷۵ میلیارد ریال صرف عملیات اکتشاف شده است و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته حدودا ۴۳۳ میلیارد ریال صرف شده است.

میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری در این مدت (نیمه نخست سال 1399) تنها آمار نزولی این گزارش است. در مدت مذکور (شش ماهه ابتدایی امسال)  ۲۵۴۱ نفر مشغول شده‌اند؛ در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، میزان اشتغال در این حوزه ۲۵۹۸ نفر بوده است. بنابراین میزان اشتغال در این حوزه با افت ۳.۳ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است.

انتهای پیام 

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …