انتشار مقاله "مبارزه با کووید ۱۹ در جریان سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران" در مجله لنست

معاون بین‌الملل دانشکده بهداشت علوم پزشکی تهران با کمک همکاران خود، مقاله‌ای با عنوان «مبارزه با کووید ۱۹ در جریان سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران» را در لنست منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، با توجه به تداوم شیوع بیماری کووید ۱۹ در بسیاری از کشورها، پیامد ناشی از تحریم‌ها، موانع بسیاری را برای نظام سلامت کشورمان در مقابله با این بیماری ایجاد کرده است. ازاین ‌رو، جامعه دانشگاهی، در کنار سایر وظایف خود، دست ‌به‌ کارشده تا فعالان سلامت و سیاست را در جامعه جهانی نسبت به پیامدهای تحریم‌ها هوشیار کنند.

دکتر امیرحسین تکیان در خصوص این نوشتار که در ژورنال لنست، یکی از معتبرترین نشریات پزشکی جهان، ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ منتشر شد، توضیح داد و گفت: دنیاگیری بیماری کووید ۱۹ پیامدهای شدیدی در کشورمان ایجاد کرده است. شواهد موجود نشان می‌دهد تحریم‌های ناجوانمردانه که به‌ صورت یک‌طرفه از سوی ایالات ‌متحده امریکا از ماه می ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۷) علیه کشورمان آغازشده، نظام سلامت را نیز تحت تأثیر منفی خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه کووید ۱۹ در بسیاری از کشورهای جهان، بار بسیار قابل‌توجهی را ایجاد کرده که شاید در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، افزود: شیوع این بیماری باعث شده، کمبود بعضی داروها و تجهیزات پزشکی در کشورمان بیشتر خودنمایی کند. با وجود تلاش همکاران فداکارمان در نظام  سلامت، به‌ویژه در خط مقدم مراکز درمانی در کنترل و کاهش عوارض همه‌گیری ویروس کرونا بسیار مؤثر بوده است، اما ایران به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه، بار مضاعفی را تحمل می‌کند و بسیاری از همکاران درمان و مراقبت، به همراه مردم عزیزمان در این مسیر دشوار و طاقت‌فرسا جان‌باخته‌اند.

وی افزود: به‌رغم آن‌که گفته می‌شود تحریم‌ها، دارو و تجهیزات پزشکی را دربر نمی‌گیرد؛ اما در اثر دشواری‌های پرشمار در هرگونه تبادلات مالی و تجاری با عمده کشورهای دنیا، برخی داروهای اساسی، تجهیزات پزشکی و مواد حفاظتی مورد استفاده پرسنل خط مقدم درمان به‌اندازه کافی در دسترس نیست و جان این عزیزان را با خطر مواجه کرده است.

دانشیار و رییس گروه سلامت جهانی و سیاست‌گذاری دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه وظیفه ما دانشگاهیان است به‌عنوان فعال نظام سلامت، ندای این مظلومیت را به گوش جهانیان برسانیم، افزود: تحریم‌ها باید برداشته شود و ایران از طریق مبادلات بین‌المللی و آزاد شدن منابع مالی خود بتواند دارو و تجهیزات موردنیاز را برای مبارزه با اپیدمی بیماری کووید ۱۹ که به‌شدت کشورمان را تحت تأثیر قرار داده، تأمین کند.

دکتر تکیان با بیان اینکه نوشتاری که امروز به ‌صورت آنلاین همزمان در سراسر دنیا منتشر می‌شود و در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۹ به‌ صورت نسخه چاپی در لنست انتشار می‌یابد، صدای جامعه سلامت ایران است، افزود: در این مقاله به خسارت‌های اقتصادی و انسانی ناشی کووید ۱۹ همزمان با اعمال سخت‌ترین تحریم‌های سیاسی در تاریخ کشورمان اشاره‌ شده است.

وی افزود: تحریم‌های یک‌جانبه اخیر دشواری‌هایی در اقتصاد و نظام سلامت ایران ایجاد کرده است که نه‌فقط شرکت‌های آمریکایی، بلکه شرکت‌های اکثر کشورها نیز نمی‌توانند با ایران وارد دادوستد شوند.

عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به دیگر نکاتی که در این مقاله به آن توجه شده، گفت: در این متن عنوان‌شده، نظام سلامت ایران بااینکه یکی از کارآمدترین و تاب‌آورترین نظام‌های سلامت در سطح منطقه مدیترانه شرقی است، اما از این تحریم‌ها متأثر شده و در  بحران کووید ۱۹، برخی تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و تجهیزات پوششی و حفاظتی مانند گان، ماسک و داروهای ضروری به‌اندازه کافی در دسترس نیست. با وجود اینکه سازمان‌های جهانی بهداشت و دیگر سازمان‌های بین‌المللی و برخی کشورها، کمک‌های بشردوستانه‌ای را ارائه کردند، ولی متأسفانه تحریم‌ها سبب کاهش دسترسی به بعضی داروها و تجهیزات حیاتی شده است.

وی افزود: ما در این متن نوشته‌ایم؛ “شرم‌آور است بگوییم در دنیایی زندگی می‌کنیم که زندگی بسیاری از آدمیان در اثر این ویروس کشنده، درخطر است و تحریم‌ها اگرچه به‌ظاهر سلاح جنگی نیستند، اما بیشتر از سلاح جنگی کشنده هستند”. ازاین‌رو به خطر انداختن سلامت بشری برای اهداف سیاسی نه ‌تنها غیرقانونی، بلکه وحشیانه و غیرانسانی است و از جامعه سلامت جهانی می‌خواهد که اجازه ندهند تاریخ تکرار شود.

دکتر تکیان با یادآوری تأثیر تحریم‌ها در کشورهای دیگر، تحریم‌ها را نوعی جنایت جنگی دانست و گفت: در سال ۱۹۹۴ و در زمانی که کشور عراق در تحریم قرار داشت، نزدیک به نیم میلیون کودک عراقی در اثر تحریم‌ها و کاهش دسترسی به خدمات سلامت فوت کردند. بر اساس آمارهای رسمی سازمان ملل متحد دو سال پیش، در ونزوئلا نیز حدود ۴۰ هزار نفر از مردم در نتیجه تحریم‌های امریکا و شورای امنیت سازمان ملل جان خود را از دست دادند. ما درخواست می‌کنیم جامعه جهانی سلامت، این تحریم‌ها را جنایت جنگی تلقی کند و اجازه ندهد که امریکا آن را ادامه دهد.

وی افزود: لازم است شورای امنیت سازمان ملل و ایالات‌متحده، هرچند به ‌صورت موقت، در زمان فعلی موانع تأمین تجهیزات پزشکی و حیاتی را برای ایران رفع کنند. اثرات این تحریم‌ها نباید به کمک‌های بشردوستانه برسد. اگر این‌گونه پیش برود، ممکن است تحریم‌ها، کمک‌های بشردوستانه را نیز هدف قرار دهد که متأسفانه می‌تواند زندگی بسیاری از انسان‌ها را تحت تأثیر قرار ‌دهد.

دکتر تکیان تصریح کرد: مقاله با این جمله به پایان می‌رسد که اگر ویروس‌ها، هیچ تبعیضی قائل نمی‌شوند، انسان‌ها نیز نباید برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه تبعیض قائل شوند.

معاون بین‌الملل دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ابراز امیدواری کرد، این نوشتار در کنار تلاش‌های جامعه مدنی و اصحاب سیاست، فتح بابی شود تا جامعه جهانی را علیه تحریم‌ها هم‌صدا کند.

بر اساس اعلام وبدا، وی تصریح کرد: ایران عزیزمان در حال تجربه یکی از دشوارترین آزمون‌های سده اخیر نظام سلامت خود است که چه‌بسا شبیه شرایط جنگی است. ما می‌خواهیم در کنار تلاش‌های دیگری که درحال انجام است، جامعه جهانی را بیدار کنیم که آمریکا را تحت‌فشار بگذارد تا تحریم‌های یک‌سویه برداشته شود. برای کنترل همه‌گیری کرونا، ایران باید بتواند آزادانه به تجهیزات پزشکی و کالاهای موردنیاز سلامت دسترسی داشته باشد و جامعه جهانی موظف است از این ندای بشردوستانه حمایت کند، فردا دیر است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …