انتقال یک خودرو سیتروئن مدل ۱۹۵۳ به سعدآباد 

خودرو سواری سیتروئن B۱۱ مدل سال ۱۹۵۳ از املاک تملیکی استان تهران به صورت دائم به موزه اتومبیل‌های سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انتقال یافت.

 به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی مجموعه سعدآباد، در راستای حفظ و نگهداری و گنجینه‌ بخشی از موزه اتومبیل‌های سلطنتی و با پیگیری‌های مستمر و رایزنی‌های مدیر مجموعه فرهنگی _ تاریخی سعدآباد، مسوول موزه اتومبیل‌های سلطنتی مجموعه و اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سازمانِ جمع‌آوری و فروش اموال، سرانجام خودرو کلاسیک تاریخی به سعدآباد تحویل داده شد. مراسم رونمایی از این خودرو در آینده و براساس فرایند کارشناسی توسط موزه اتومبیل‌های سلطنتی سعدآباد انجام می‌شود.

این خودرو تاریخی با نام سیتروئن B۱۱ مدل سال ۱۹۵۳ و با شماره شاسی ۲۳۷۶۵۸ و شماره موتور AR ۱۶۴۹۴ و کارکرد ۷۵۸۸۷ KM بوده و سابقه شرکت در مسابقات بین المللی رالی دور دنیا در ۸۰ روز و رالی کشورهای آلمان – فرانسه و … را درکارنامه خود به ثبت رسانده است. 

بنا بر این گزارش، شیرین آذری مالک خودرو سیتروئن، آن را در سال ۱۳۹۰ از کشور سوئیس خریداری و از طریق مرز بازرگان به کشور وارد کرد.

این خودرو در زمره اموال فرهنگی، تاریخی و موزه‌ای تشخیص داده شده و باید با استناد به ماده ۱و ۸ و نیز تبصره ذیل این ماده از قانون با عنوان (تاسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی) به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتقل می‌شد.

 نهایتا با پیگیری‌های اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی ، این خودرو از املاک تملیکی استان تهران تحویل گرفته و به موزه اتومبیل های سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انتقال داده شد.   

بر اساس این خبر، کمپانی خودروسازی سیتروئن در سال ۱۹۱۹ توسط آندره سیتروئن تأسیس شد. سیتروئن در سال ۱۹۳۴ با شروع ساخت سیتروئن تیپ ای اولین تولید انبوه اتومبیل‌های چرخ محرک جلو در سطح جهانی را پایه‌گذاری کرد. این شرکت از سال ۱۹۷۶ بخشی از گروه صنعتی پژو سیتروئن شد. 

موزه اتومبیل‌های سلطنتی بی‌شک یکی از جذابترین موزه‌های مجموعه سعدآباد به شمار می‌رود که در آن تعدادی از تولیدات شرکت های خودرو سازی معروف جهان نگهداری می‌شود. 

اتومبیل‌هایی که در حال حاضر در موزه به نمایش در آمده‌اند شامل سه دستگاه رولز رویس، یک دستگاه خودرو اسپید باگی، پنج دستگاه بنز، شش دستگاه موتور سیکلت، یک دستگاه اسنو مبیل و یک دستگاه کالسکه است.

موزه اتومبیل‌های سلطنتی سعدآباد تنها موزه در ایران است که همه‌ اتومبیل‌های موجود در آن سلطنتی و مربوط به دوران پهلوی است‌. این موزه در دو بخشِ “گالری رولزرویس” و “گالری بنز” و بین این دو گالری سالن اختصاصی مرسدس بنز اس ال ۳۰۰ که یکی از زیباترین و کمیابترین خودروهای کلاسیک جهان به شمار می‌رود قرار دارد. 

این خودرو منحصر به‌فرد متعلق به فرح دیبا بوده است. از دیگر خودروهای فاخر این مجموعه می‌توان به مرسدس بنز ۶۰۰ با بدنه و شیشه های ضد گلوله اشاره کرد. 

این خودرو بی‌نظیر که مورد استفاده شخص محمدرضا پهلوی بوده است سیستم تنظیم ارتفاع هیدرولیک، شیشه و صندلی‌های برقی ، سانروف، کولر ،۸ سیلندر و گیربکس اتوماتیک و وزن حدود ۶ تن دارد.

این موزه ۹ دی ۱۳۹۱ با حضور معاون رییس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مورد بهره برداری قرار گرفت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …