اوراق گواهی اعتبار مولد، منتشر می‌شود

در نشست مشترک سازندگان زنجیره‌ تامین گروه صنعتی ایران‌خودرو و نمایندگان بانک تجارت کاربرد اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) برای بهره‌برداری در صنعت قطعه‌سازی مورد ارزیابی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام شرکت ساپکو (شرکت طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو)،   این طرح که از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به دستور بانک مرکزی به اجرا درآمده است، ابزار جدید تامین مالی نظام بانکی است که به منظور حمایت از زنجیره تامین و تولید و تامین سرمایه در گردش شرکت‌ها در بخش تولید و به عنوان واسطه‌ای میان فروشندگان و خریداران طراحی شده است.

 اوراق گواهی اعتبار مولد با نام و به‌ صورت الکترونیکی بوده که کوپن سودی ندارد و سررسید آن حداقل یک‌ماه و حداکثر ۹ ماه خواهد بود. همچنین، این اوراق پس از گذشت یک‌ششم از بازه زمانی آن‌ها، قابل معامله در بازار بورس خواهد بود.

به گفته نمایندگان بانک تجارت به عنوان عرضه‌کنندگان این اوراق در صنعت قطعه‌سازی، اوراق گام شباهت زیادی با اعتبار اسنادی داخلی داشته،   با این تفاوت که قابلیت انتقال متعدد و خرید و فروش در بورس برای آن تعریف شده است.

بر اساس اهداف بانک مرکزی، رفع تعهد بین فروشندگان و خریداران از اهداف اصلی انتشار اوراق گواهی اعتبار مولد است که کارمزد صدور سالانه آن در صورت ارائه وثیقه نقدی ۰.۵  درصد، وثیقه شبه نقد یک درصد، وثیقه ملکی ارزنده ۱.۵ درصد و سایر وثایق تا سقف دو درصد برای خریدار اولیه خواهد بود. در این طرح، ظرفیت‌سنجی شرکت‌ها براساس سقف اعتباری خریدار معادل ۷۰ درصد فروش سال آخر پس از کسر مانده تسهیلات مرتبط با تامین مالی سرمایه در گردش آن و تعهدات ناشی از اوراق قبلی خریدار انجام می‌گیرد.

همچنین، در صورت ایفای دوبار تعهد متوالی، این سقف اعتباری تا ۱۰درصد افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …