بازگشت غول نفتی چینی به ونزوئلا

تولیدکننده نفت بزرگ چینی در تدارک مقدمات احیای تولید نفت در ونزوئلاست.

به گزارش ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند شرکت ملی نفت چین (CNPC) که زمانی یک سرمایه گذار بزرگ در ونزوئلا بود، مهندسان و کارکنان تجاری خود را به ونزوئلا فرستاده و در حال بررسی شرکتهای محلی برای سپردن کار تعمیرات در یک تاسیسات بلندینگ نفت است که به همراه شرکت PDVSA آن را اداره می کند. این شرکت همچنین با تامین کنندگان خدمات محلی تماس گرفته تا تولید نفت را در پنج پروژه دیگری که با شرکت نفتی دولتی ونزوئلا دارد، افزایش دهد.

تحریمهای سخت گیرانه آمریکا علیه دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا و بحران بازار نفت در چند سال اخیر ونزوئلا را منزوی و از دسترسی به سرمایه گذاری خارجی برای حفظ تولید محروم کرده است. این کشور اکنون با تصویب قانونی که به شرکای بین المللی کنترل بیشتری در فعالیتهای نفتی می بخشد، درصدد احیای تولید است.

اگرچه اقدامات شرکت ملی نفت چین فعلا در مرحله مقدماتی است اما نخستین نشانه از قصد مهمترین شریک بین المللی ونزوئلا برای بازگشت به این کشور پس از دو سال سرمایه گذاری اندک است. این تولیدکننده چینی هنوز اقداماتی مانند امضای قراردادهای تامین یا خدمات با شرکتهای داخلی ونزوئلا انجام نداده است.

با این همه تحریمهای آمریکا ممکن است بازدارنده باشد. در حالی که دولت مادورو امیدوار است جو بایدن، رییس جمهور آمریکا رفتار ملایمتری نسبت به دولت قبلی داشته باشد اما هنوز معلوم نیست آیا کاخ سفید از شدت سیاستهای خصمانه ای که تجارت با شرکت PDVSA را ممنوع کرده است، خواهد کاست. دولت بایدن تاکنون تمایلی به تعامل با دولت ونزوئلا نشان نداده است.

شرکت ملی نفت چین یکی از بزرگترین بازیگران خارجی در ونزوئلا تا سال ۲۰۱۶ بود و حدود ۱۷۰ هزار بشکه در روز نفت در این کشور تولید می کرد. اما پس از تشدید تحریمهای آمریکا که همکاری با شرکت PDVSA را دشوار کرد، تولیدش تا ژوئیه ۷۵ درصد کاهش یافت.

یکی از واحدهای شرکت ملی نفت چین در سال ۲۰۱۹ با اشاره به دشوار شدن بی نهایت وضعیت، کار توسعه ظرفیت تاسیسات بلندینگ را متوقف کرد. ماهها پیش مادورو وعده داده بود یک میلیون بشکه نفت تنها برای چین تولید کند.

مجلس ملی ونزوئلا با هدف جذب سرمایه گذاری یک لایحه انرژی را تدوین کرده که به شرکتهای خارجی اجازه می دهد سهم حداکثری در جوینت ونچرهایی که با شرکت PDVSA اداره می کنند، داشته باشند. این پیشنهاد با مقاومت روبرو شد و مشخص نیست که آیا تصویب آن رای می آورد یا خیر.

فرانسیسکو مونالدی، کارشناس صنعت نفت ونزوئلا در دانشگاه رایس گفت: مقررات جدید به همراه قیمتهای بالاتر نفت می تواند ونزوئلا را به مکان سودآوری برای ازسرگیری تولید نفت تبدیل کند. قرار نیست مرحله ای از تولید عظیم آغاز شود بلکه شرکت ملی نفت چین به سطح تولید بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز برمی گردد و به شرکت PDVSA کمک می کند بدهی هایش را پرداخت کند.

تقریبا همه تولید شرکت ملی نفت چین احتمالا به چین صادر می‌شود و کمک می کند بدهی ونزوئلا به این کشور پرداخت شود. پکن از سال ۲۰۰۸ حدود ۶۰ میلیارد دلار به ونزوئلا وام داده که بخشی از آن با محموله های نفتی بازپرداخت می‌شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت مشاوره اکوآنالیتیکا اعلام کرده که به دلیل وخامت وضعیت مالی ونزوئلا، این بدهی بازنگری شده و اکنون به حدود ۱۹ میلیارد دلار رسیده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …