بحثی درباره‌ نگره‌های دگراندیشانه در نگاه شمس و حافظ

نسشت مجازی «بحثی درباره‌ نگره‌های دگراندیشانه در نگاه شمس تبریزی و حافظ» برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، بیست‌ونهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی به این موضوع اختصاص دارد که روز چهارشنبه (۲۹ مردادماه) از  ساعت ۱۵ با سخنرانی سپیده موسوی به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

در خبر برگزاری این نشست آمده است: روشنفکری هر چند از اصطلاحات نوینی به شمار می‌آید که برآیند خرد تجربه‌گرای انسان مدرن با جهان پیرامون خود است، اما فی‌نفسه، واجد مؤلفه‌هایی است که می‌توان آن‌ را در شخصیت‌های جریان‌ساز و دیگرگونه‌ گذشته نیز مشاهده کرد و حداقل آن دسته افراد را نه با عنوان «روشنفکر» در معنای امروزینش بلکه در ساحت «دگراندیشان» جای داد. در این عرصه‌، آنان به حکم «که نو را حلاوتی است دگر» طرح‌های نوینی را درمی‌اندازند که با غالب جریان‌های رایج زمانه‌شان اختلاف بنیادین دارد. اما به مدد همین نوجویی‌شان، از چارچوب‌های زمانه فراتر می‌روند و ارزش‌های جدیدی را ایجاد می‌کنند و یا به همان ارزش‌های کهن، جامه‌ نو می‌پوشانند و با انتقاد از معضلات پیرامون خویش، از چنبره‌ چارچوب‌های رایج درمی‌گذرند. سپس با ریختن این قبیل افکار در دل زبانی بران و گیرا، به جاودانگی می‌رسند. شمس و حافظ از این ویژگی‌ها برخوردارند و متفاوت با انسان‌های دوران خود هستند.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به صفحه‌ اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter  این درس‌گفتار را پیگیری کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …