برای تامین آب شرب استان بوشهر چه اقداماتی انجام می‌شود؟

ایسنا/بوشهر معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به اجرای طرح‌های آبرسانی و تامین آب پایدار در شهرها و روستاهای استان بوشهر گفت: در راستای تأمین آب شرب استان امسال سدهای “اخند” عسلویه، “ارغون کلمه” دشتستان و “خاییز” تنگستان افتتاح می‌شود.

مهرداد ستوده آب را یکی از مولفه‌های حرکت در مسیر توسعه متوازن و پایدار دانست و اظهار کرد: توجه به تامین آب به لحاظ مشکلات آن، یکی از برنامه‌های اصلی مدیریت ارشد استان بوشهر است.

وی با بیان اینکه “در 2 سال گذشته توجه ویژه‌ای به اجرای طرح‌های آبرسانی شده است” گفت: تا 2 سال قبل وابستگی استان بوشهر به استان‌های دیگر در تامین آب آشامیدنی 90 درصد بود که با اجرای طرح‌ها به 79 درصد کاهش یافته و این در حالی است که پروژه‌های مهمی در حال اجراء و تکمیل است.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر مشکلات آب آشامیدنی پایدار این استان را تاریخی دانست و تصریح کرد: مشکلات تامین آب آشامیدنی استان بوشهر به سال‌های قبل بر می‌گردد ولی در 2سال اخیر  این مشکلات بیشتر نمایان  شده است.

ستوده افزایش جمعیت، گرمی هوا و نبود منابع پایدار را عامل ایجاد مشکلات در تامین آب پایدار دانست و بیان کرد:بروز مشکلات آبرسانی در سال‌های اخیر با فرسودگی شبکه‌ها افزایش یافت و در این راستا نوسازی و اصلاح خطوط آبرسانی در دستور کار قرار گرفت.

وی، از خارج شدن استان بوشهر از وضعیت بحرانی تامین آب آشامیدنی و پایدار خبر داد و بیان کرد: با اجرای طرح‌های مهم در حوزه آبرسانی در 2 سال گذشته اکنون استان بوشهر از شرایط بحرانی خارج شده است.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر سرانه مصرف آب را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: بر اساس سهمیه‌ای تعیین شده از سوی وزارت نیرو بر اساس الگوی سرانه آب، باید در شبانه‌روز 220 هزار متر مکعب آب آشامیدنی تولید شود که اکنون این میزان در استان بوشهر از 350هزار متر مکعب فراتر رفته است.

ستوده با بیان اینکه اکنون روزانه بیش از 100 هزار مترمکعب از سرانه تعیین شده آب تولید و مصرف می‌شود گفت: بخشی از این آب به سبب فرسودگی لوله‌ها و خطوط آبرسانی هدر می‌رود و بخشی هم به سبب استفاده  خارج از الگوی مصرف است که نشان می‌دهد در مصرف آب هنوز به مدل صحیح مصرف دست نیافته‌ایم.

وی به برنامه‌های کوتاه مدت در رفع مشکلات آبرسانی پرداخت و تصریح کرد: در برنامه کوتاه مدت برنامه‌هایی از جمله حفر 11 حلقه چاه در دشتستان اجرا و آب تولیدی به شبکه آبرسانی منتقل شد.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر توزیع عادلانه آب به ورودی شهرها و روستاها را یکی دیگر از برنامه‌ها دانست و افزود: در این راستا در ورودی روستاها کنتور آب نصب و آب شبکه آبرسانی به میزان تعداد جمعیت  روستاها تحویل دهیاران و مشکلات روستاهای بحرانی در حوزه آب برطرف شد.

ستوده قطع انشعابات آب غیرمجاز را از دیگر برنامه‌ها دانست و تاکید کرد: در این راستا با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط کنتورهای آب غیرمجاز و انشعاب آب باغ ویلاها و خانه باغ‌ها قطع شد که نقش مهمی در تامین آب روستاهای همجوار داشت.

وی اجرای پروژه‌های شیرین‌سازی آب دریا را از برنامه بلند مدت دانست و تصریح کرد: بر اساس آمارهای رسمی اکنون  2 آب شیرین‌کن در کنگان و بوشهر در مدار تولید قرار دارد و روزانه 32 هزار و 500 متر مکعب آب از این طرح‌ها به شبکه آبرسانی منتقل می‌شود.

معاون عمرانی استاندار بوشهر یکی از ویژگی‌های پروژه‌های شیرین‌سازی آب دریا را پرداخت یارانه دولتی دانست و بیان کرد: در تولید آب از 2 پروژه آب شیرین‌کن به ظرفیت روزانه 32 هزار متر مکعب دولت سالانه 140 میلیارد تومان به سرمایه‌گذار یارانه پرداخت می‌کند چراکه آب تولیدی به قیمت هر مترمکعب 12 تا 15 هزار تومان است که با قیمت 600تومان در اختیار مشترکان آب قرار می‌گیرد.

مهرداد ستوده اجرای پروژه‌های شیرین‌سازی آب دریا را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: اکنون مجوز ساخت پروژه‌های آب شیرین‌کن در نقاط شهری و روستایی استان بوشهر به ظرفیت تولید150 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با مشارکت بخش خصوصی صادر شده است که بخشی از این پروژه‌ها امسال تکمیل و افتتاح می‌شود.

وی به اجرای پروژه آب شیرین‌کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر پرداخت و گفت: این پروژه که مجری آن شرکت مپنا است روند اجرایی آن مطلوب است و تا قبل از تابستان سال آینده تکمیل و افتتاح می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر افزود: منافع پروژه آب شیرین‌کن  35 هزار متر مکعبی آب تنها مختص شهر بوشهر نیست بلکه در تامین آب همه نقاط شهری و روستایی استان بوشهر اثرگذار است.

این مسئول یکی دیگر از پروژه‌های بزرگ آب شیرین‌کن را ویژه تامین آب شهرستان جم دانست و بیان کرد: پروژه آب شیرین‌کن سیراف – جم به ظرفیت 28 هزار متر مکعب است که مدت‌ها به سبب تزریق منابع مالی متوقف شد که با پیگیری‌های انجام شده اکنون این پروژه روند اجرایی ان تسریع یافته است.

وی با بیان اینکه پروژه آب شیرین‌کن 28 هزار مترمکعبی سیراف جم به‌زودی تکمیل و افتتاح می‌شود تصریح کرد: برای تسریع در اجرای این پروژه در نشستی 25 میلیارد تومان به شکل تهاتری جذب شد که ان‌شالله مجری طرح، اجرای آنرا سرعت می‌دهد.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر از دستیابی نخبگان جوان به دانش فنی ساخت پروژه‌های آب شیرین‌کن خبر داد و خاطرنشان کرد: اکنون دانش و فناوری پروژه‌های آب شیرین‌کن بومی شده است.

ستوده از افتتاح برخی پروژه‌ها در هفته دولت خبر داد و بیان کرد: در هفته دولت برخی از پروژه‌های عمرانی، تولیدی، خدماتی و صنعتی افتتاح می‌شود که بهره برداری از پروژه‌های آب شیرین‌کن روستایی از آن جمله است.

وی اجرای پروژه آب شیرین در  شهرها و روستاهای عسلویه، تنگستان، دشتی و دشتستان را از پروژه‌ها دانست و گفت: با در سرویس قرار گرفتن این پروژه‌ها، استان بوشهر به تامین آب پایدار می‌رسد و یکی از مشکلات تاریخی این استان برطرف می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر به پروژه‌های سدسازی پرداخت و تصریح کرد: در 2.5 سال گذشته اجرای طرح‌های سدسازی تسریع یافت و این در حالی است که اعتبارات تخصیصی در حوزه عمرانی در سال گذشته 12 درصد بود.

ستوده از افتتاح 3 سد در 2 سال گذشته خبر داد و خاطر نشان کرد: سدهای تنگ‌ارم، قیزقلعه و سنا در 2 سال گذشته افتتاح شد و این در حالی است امسال 3 سد دیگر افتتاح می‌شود.

وی از افتتاح سدهای اخند عسلویه، ارغون کلمه دشتستان و خاییز تنگستان خبر داد و بیان کرد: در 2.5 سال گذشته شش سد در استان بوشهر افتتاح شده که نقش تاثیرگذاری در تامین آب شرب و کشاورزی شهرها و روستاها داشته است.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر ساخت و افتتاح 6 سد در استان بوشهر را بی نظیر دانست و تاکید کرد: سد دالکی، باغان، دشت پلنگ از دیگر سدهای استان بوشهر است که بر اساس برنامه‌زمان بندی آبگیری و افتتاح می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …