برنامه افزایش تولید اوپک پلاس تحت تاثیر ایران قرار نمی‌گیرد

منابع آگاه در اوپک اعلام کردند اوپک پلاس در نشست روز سه شنبه احتمالا به روند فعلی افزایش تدریجی تولید پایبند می ماند زیرا تولیدکنندگان این گروه انتظار دارند افزایش احتمالی عرضه ایران با بهبود تقاضا از سوی بازار جذب شود.

به گزارش ایسنا، اوپک پلاس در آوریل با پیش بینی احیای تقاضای جهانی برای نفت با وجود بحران ویروس کرونا در هند، افزایش تولید به میزان ۲.۱ میلیون بشکه در روز در فاصله مه تا ژوییه را تصویب کرد.

از زمانی که این تصمیم تصویب شد، قیمت نفت به روند افزایشی ادامه داد و بیش از ۳۰ درصد رشد از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون را ثبت کرده و به مرز ۷۰ دلار در هر بشکه رسیده است. اما چشم انداز تولید بالاتر ایران که سرگرم مذاکره برای احیای برجام است، رشد قیمتها را محدود کرده است.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت: انتظار ندارد عرضه بالاتر ایران مشکلی ایجاد کند. وی در بیانیه ای گفت: ما انتظار داریم بازگشت تولید و صادرات نفت ایران به بازار جهانی به شکل منظم و شفافی روی دهد.

نشست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس روز دوشنبه برگزار شد و کارشناسان این کمیته پیش بینی اوپک از رشد تقاضا به میزان شش میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ را تایید کردند. نشست روز سه شنبه با حضور وزیران نفت اوپک پلاس برگزار خواهد شد.

دو منبع آگاه دیگر اوپک پلاس اظهار کردند انتظار ندارند این گروه درباره سیاست تولید پس از ژوییه تصمیمی بگیرد زیرا دورنمای عرضه ایران هنوز مشخص نیست. اوپک دیدار دیگری برای ۲۴ ژوئن برنامه ریزی کرده است.

کمیته فنی مشترک اوپک پلاس برآوردش از میزان عرضه جهانی را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و اکنون کمبود عرضه ۱.۴ میلیون بشکه در روز را در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با برآورد قبلی ۱.۲ میلیون بشکه در روز پیش بینی می‌کند که نشان می دهد ذخایر نفت سریعتر از حد انتظار کاهش پیدا خواهند کرد.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس از ماه مه سال ۲۰۲۰ تولیدش را به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش داد تا فروپاشی تقاضا در اوج بحران ویروس کرونا را جبران کند و تا ژوییه محدودیت عرضه این گروه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز می رسد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …