بیانیه ایران و چین برای حفاظت از میراث فرهنگی

بیانیه مشترک «ابتکار عمل آسیایی در حفاظت از میراث‌ فرهنگی» بین ایران و چین در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور امضا شد.

به گزارش ایسنا به نقل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در راستای این همکاری که به امضای وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین رسیده است، طرفین تصمیم گرفتند موضع خود را در چارچوب ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی هماهنگ کرده و تشکیل اتحادیه آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی را تسهیل و طرح پیشنهاد اجرای ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی را ارائه کنند.

طرح پیشنهاد اجرای ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی و همچنین تشکیلات، اساسنامه و اختیارات اتحادیه آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی، می‌تواند با مشورت کشورهای عضو اتحادیه نهایی شود.

طرف‌های امضاکننده، تبادل و همکاری بین کارشناسان و مدیران حرفه‌ای میراث‌فرهنگی دو کشور، از جمله تبادل بازدیدها، برنامه‌های آموزشی مشترک و اشتراک اطلاعات را تشویق و حمایت خواهند کرد.

طرف‌های مبادله و همکاری در زمینه مرمت بناها و محوطه‌ها، ارزیابی و نقشه‌برداری از اموال میراث‌فرهنگی، حفاظت از میراث‌فرهنگی زیر آب و باستان‌شناسی مشترک را تشویق و حمایت خواهند کرد.

طرف‌های مبادله و همکاری در زمینه مدیریت، نمایشگاه و پژوهش‌های آکادمیک مجموعه‌های موزه‌ای را تشویق و حمایت خواهند کرد.

طرف‌های همکاری معرفی نامزدی‌های فراملی برای ثبت در فهرست میراث جهانی را تشویق و حمایت می‌کنند و تجارب خود را در زمینه معرفی، حفاظت، مدیریت و نظارت بر اموال میراث جهانی به اشتراک می‌گذارند.

طرف‌های مبادله و همکاری جلوگیری از قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی را تشویق و پشتیبانی خواهند کرد و با هدف حفاظت از میراث‌فرهنگی بشریت، تلاش‌های مشترکی برای مبارزه با جرایم مرتبط با اموال فرهنگی، ایجاد شبکه‌هایی برای استرداد و بازگرداندن اموال فرهنگی و تسهیل اشتراک اشیای گمشده فرهنگی خود با روش‌های دیجیتالی به‌کار می‌گیرند.

در جریان امضای این بیانیه مشترک، چانگ هوا، سفیر چین در ایران که به شکل ویدئوکنفرانس در این مراسم حضور داشت، گفت: شواهد تاریخی و تمدنی می‌تواند به عنوان پل فرهنگی، کشورها و ملت‌ها را به هم وصل کند. ایران و چین دو تمدن باستانی هستند و میراث‌فرهنگی زیادی دارند. همچنین دو کشور در امور حفاظت از میراث‌فرهنگی دستاوردهای قابل توجه و تجربه‌های زیادی دارند.

به تایید او، این بیانیه به عنوان یکی از اقدامات مربوط به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین است.

سفیر چین در ایران همچنین گفت: همکاری دو کشور در زمینه حفاظت از میراث‌فرهنگی باعث استحکام روابط می‌شود. با امضای این بیانیه، مشارکت و تبادل نظر بین دو طرف وارد مرحله جدیدی می‌شود. امیدواریم موفقیت‌های بیشتری در زمینه حفاظت از میراث‌فرهنگی میان دو کشور حاصل شود.

نمایش متقابل آثار موزه‌ای ایران و چین

همچنین محمد کشاورززاده، سفیر ایران در چین که به شکل ویدئوکنفرانس حضور داشت، اظهار کرد: بسیار خوشحالم که در امضای این سند حضور دارم، دو کشور به عنوان دو تمدن کهن در غرب و شرق آسیا از دوران باستان تا کنون روابط دوستانه‌ای داشته‌اند و دارند. این بیانیه می‌تواند محور اصلی برای همکاری ابتکار عمل آسیایی به منظور حفاظت از میراث‌فرهنگی باشد.

او افزود: نشانه‌های همکاری میان دو کشور در حال حاضر به عنوان میراث‌فرهنگی مشترک وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاروانسرای جاده ابریشم در ایران اشاره کرد که در دوره صفویه ساخته شده است.

کشاورززاده گفت: دو کشور ظرفیت‌های مشترک بسیاری در زمینه ارتقای همکاری در حوزه میراث‌فرهنگی دارند. امیدواریم به‌زودی یادداشت تفاهم‌نامه همکاری‌های طرفین در خصوص میراث‌فرهنگی نیز به امضا برسد و پس از دوران کرونا شاهد افزایش همکاری‌های طرفین در این حوزه باشیم.

سفیر ایران در چین بیان کرد: دو کشور تجربیات و دانش مناسبی در زمینه مرمت، باستان‌شناسی و حفاظت از آثار تاریخی دارند که این موضوع می‌تواند موجب غنای آن شود.

او ادامه داد: سال ۲۰۱۹ دکتر مونسان (وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) برای شرکت در نشست تمدن‌های کهن به چین سفر کرد و تفاهم‌های خوبی بین دو کشور انجام شد که با شیوع کرونا معلق ماند. در همان سال آثار موزه ملی ایران در موزه ملی چین در شهر ممنوعه به نمایش درآمد که شروع خوبی برای همکاری‌های موزه‌ای میان دو طرف بود.

کشاورززاده اظهار کرد: برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین نقطه عطفی در روابط دو کشور است که نشان از عزم رهبران دو کشور برای توسعه روابط فارغ از شرایط داخلی و بین‌المللی است. این قرارداد می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه روابط دو کشور در زمینه میراث‌فرهنگی باشد.

سفیر ایران در چین افزود: امیدواریم در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین شاهد رویدادهای فرهنگی مشترک میان دو کشور باشیم، به همین منظور برنامه‌های متنوعی مانند برگزاری نمایشگاه اختصاصی آثار موزه‌ای به شکل متقابل در نظر گرفته‌ایم. هم‌اکنون ارتباطات و همکاری‌های علمی و دانشگاهی خوبی میان دو کشور در حوزه باستان‌شناسی وجود دارد. امیدواریم به‌زودی شاهد امضای تفاهم‌نامه همکاری در این زمینه میان موزه ملی ایران و دانشگاه پکن باشیم.

انتظارات ایران پس از امضای این بیانیه مشترک

محمدحسن طالبیان ـ معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز بیان کرد: تاریخ گواه بر این مدعاست که روابط دو کشورِ ایران و چین به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی مشترکشان در برابر تغییرات در شرایط بین‌المللی نیز ثبات داشته و دو کشور همیشه در تقویت حاکمیت ملی، عزت ملی و حفاظت از مسیر توسعه خود از یکدیگر حمایت کرده‌اند و خوشبختانه به دلیل این‌که میراث‌فرهنگی بهترین راه برای این تحقیق فرهنگی میان دو کشور است در واقع این ارتباط مستحکم تا به امروز ادامه داشته است.

طالبیان افزود: با در نظر گرفتن این روابط مشترک و دیرینه فرهنگی بین دو کشور و با توجه به این‌که هر دو کشور از تمدن‌های بزرگ آسیایی محسوب می‌شوند، از گنجینه ارزشمندی از اموال میراث‌فرهنگی برخوردار هستند.

معاون میراث‌فرهنگی گفت: طرح حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا، پیشنهاد بسیار جالبی برای مطرح کردن این دو کشور به عنوان نمایندگان حفاظت از این میراث ارزشمند فرهنگی در تمام آسیاست. این امر موجب افزایش اعتماد به نفس و وحدت کشورهای آسیایی در معرفی و حفاظت از میراث‌فرهنگی با ارزش این کشورها می‌شود و می‌تواند وحدت و تعامل بیشتری را در جهت تبادل اطلاعات و تجربیات در امر حفاظت و مرمت آثار فرهنگی نیز در برگیرد و از سوی دیگر موجب رونق و توسعه صنعت گردشگری در کشورهای آسیایی شود.

او یادآور شد: در زمینه‌های مختلف با چین همکاری‌های مختلفی داشتیم، مثل ارتباطی که موزه ملی ایران با موزه‌های ملی و موزه‌های چین داشته و نمایشگاه‌های متنوعی در سال‌های مختلف برگزار کرده است.

طالبیان افزود: امیدواریم با این ابتکار عمل و همکاری مداوم بین دو کشور، گام مؤثری در راستای تعمیق روابط دوجانبه و تقویت همکاری‌های مشترک فرهنگی، حفاظت از میراث‌فرهنگی و گسترش توسعه پایدار بین دو کشور برداشته شود.

معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: زمینه‌های فعالیت‌های مشترک فرهنگی با برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی بین کارشناسان و متخصصان میراث‌فرهنگی دو کشور در زمینه حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی دو کشور باید تقویت شود و فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه میراث ملموس و ناملموس و دستیابی به منافع متقابل در اختیار هر دو کشور قرار گیرد.

او اضافه کرد: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از پشتیبانی و همکاری متقابل دو کشور و دیگر کشورهای آسیایی در زمینه معرفی نامزدهای میراث‌فرهنگی در فهرست میراث‌ جهانی یونسکو استقبال می‌کند.

طالبیان گفت: برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای و فراهم کردن زیرساخت لازم برای نشست‌های تخصصی در زمینه حفاظت و مرمت از اشیای فرهنگی و تاریخی، همکاری در انتقال تجربیات متقابل در زمینه باستان‌شناسی زیر آب و برگزاری نمایشگاهی از اشیای فرهنگی و تاریخی حاصل از کاوش در مسیر جاده ابریشم می‌تواند از دیگر فعالیت‌های فرهنگی برای گسترش روابط بین دو کشور و دیگر کشورهای آسیایی محسوب شود.

چین صندوق حفاظت از میراث آسیا را راه‌اندازی می‌کند

لی چون – رییس میراث‌فرهنگی چین – نیز گفت: خوشحالم بیانیه مشترک سازمان ملی میراث‌فرهنگی جمهوری خلق چین و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی به امضا رسید. در پانزدهم ماه می ۲۰۱۹ رییس جمهور چین در تهران در مراسم افتتاحیه همایش تمدن‌های آسیا، موضوع همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی را مطرح کرد تا تمدن‌ها به نسل جدید منتقل شود.

او افزود: این طرح بر انتقال فرهنگی تأکید می‌کند و حمایت از میراث‌فرهنگی آسیا را نشان می‌دهد. قاره آسیا مهد تمدن بشری است. میراث‌ رنگارنگ، گنجینه‌های ارزشمند مردم آسیا و عناصر انسانی هستند که هویت ما را تثبیت می‌کنند.

رییس میراث‌فرهنگی چین ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا حفاظت از میراث‌فرهنگی و توسعه پایدار با چالش‌هایی روبه‌رو شد، در این چالش‌ها فرصت‌های جدید و چشم‌انداز مشترک دیده می‌شود. امروزه جهان چندقطبی شده و فرهنگ‌ها متنوع است. میراث‌فرهنگی پلی است که مردم و ملت‌ها را به هم وصل می‌کند.

لی‌ چون افزود: در ماه اکتبر امسال نشست حفاظت از میراث‌فرهنگی در پکن برگزار می‌شود و قرار است اتحادیه و صندوق حفاظت از میراث آسیا ایجاد شود.

رییس میراث‌فرهنگی چین بیان کرد: این بیانیه اولین سند دوجانبه است که به امضا رسیده و نشان می‌دهد این همکاری دوجانبه به مرحله جدید رسیده است. تاکنون ۱۰ کشور آسیایی شامل ایران، پاکستان، لبنان، سوریه، افغانستان، آذربایجان و… به ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی واکنش مثبت نشان داده‌اند. امیدواریم با این بیانیه روند حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا تسریع شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …