تبدیل کاخ یاقوت به موزه کمبود سرانه‌های فرهنگی و خدماتی شرق تهران را جبران می‌کند

شهردار منطقه ۱۳ با اشاره به اینکه ۵۶ پروژه در جهت تامین کمبود سرانه های فرهنگی، اجتماعی و … شرق تهران برای بوستان تاریخی سرخه حصار تعریف شده است، گفت: تبدیل کاخ یاقوت به موزه گامی برای جبران کمبود سرانه های فرهنگی و خدماتی شرق تهران است.

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی در جلسه مشترک با مسئولین سازمان تأمین اجتماعی در زمینه تعاملات و راهکارهای اجرایی بهره برداری از کاخ یاقوت به نفع شهروندان به سبقه تاریخی و امکانات پارک جنگلی سرخه حصار به عنوان قطب گردشگری شرق تهران اشاره کرد و افزود: ۵۶ پروژه در جهت تامین کمبود سرانه های فرهنگی ، اجتماعی و … شرق تهران برای این بوستان تاریخی تعریف شده که با تبدیل کاخ یاقوت به موزه و یا یک مکانی فرهنگی، گامی دیگر در جبران کمبود سرانه های فرهنگی و خدماتی شرق تهران به نفع شهروندان برداشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه کاخ یاقوت میراث فرهنگی و تمدن ایران است که می بایست در حفظ، صیانت و معرفی آن کوشا باشیم، بر لزوم تشکیل کارگروهی تخصصی با زمانبندی مشخص، مشتکل از نمایندگان شهرداری ، سازمان تأمین اجتماعی، اداره کل حریم و میراث فرهنگی جهت بهره مندی هرچه سریعتر شهروندان از این مکان تاریخی تأکید کرد.

همچنین در این مراسم هادی زبده، معاون مالی سازمان تأمین اجتماعی ابراز امیدواری کرد با تعاملات صورت گرفته در آینده ای نزدیک امکانات این ساختمان تاریخی و فرهنگی مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳، قصر یاقوت از کاخ های شرق تهران در سال ۱۲۶۲ خورشیدی و در دوران ناصرالدین شاه قاجار در منطقه سرخه حصار بنا نهاده شد. عمارت قصر یاقوت، کاخ یاقوت یا کاخ سرخه حصار نام های دیگر آن هستند. این کاخ درون پهنه کنونی بیمارستان شهید لواسانی جای دارد. این اثر در تاریخ یکم مهرماه سال ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۴۱۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …