توزیع پزشک در استان سیستان و بلوچستان عادلانه نیست

نتایج یک مطالعه نشان داد که بر اساس تمام شاخص‌ها، نابرابری در توزیع پزشک عمومی در استان سیستان و بلوچستان کاهش یافته، ولی در توزیع دیگر پزشکان؛ مثل پزشکان متخصص و فوق تخصص، دندان‌پزشکان، داروسازان و… هنوز نابرابری در سطح بالایی قرار دارد.

به گزارش ایسنا، اجرای عدالت در بخش سلامت و از بین بردن نابرابری در توزیع منابع سلامت از نگرانی‌های اصلی نظام‌های سلامت در دنیا است.

اتخاذ سیاست‌های مناسب در خصوص توزیع پزشک در استان‌های کم‌برخوردار به خصوص سیستان و بلوچستان که بیشترین وسعت و پراکندگی و کم‌ترین سرانه پزشک که در استان‌های کشور دارند، بسیار ضروری است.

به همین دلیل «مهدی شهرکی» و «سیمین قادری» پژوهشگران دانشکده مدیریت و علوم انسانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با انجام مطالعه‌ای نابرابری پزشک و پزشک عمومی و توزیع آن‌ها را در استان سیستان و بلوچستان مورد مطالعه قرار دادند.

در این پژوهش تعداد کل پزشکان عمومی، دندان‌پزشکان، داروسازان، متخصصین دکتری علوم آزمایشگاهی، پزشکان متخصص و پزشکان فوق تخصص شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان مورد مطالعه قرار گرفتند و این داده‌ها از سال‌نامه‌های آماری مرکز آمار ایران مربوط به سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۶ استخراج شدند.

برای محاسبه و سنجش نابرابری پزشک و پزشک عمومی نسبت به جمعیت استان از شاخص‌های جینی، رابین‌هود، هرفیندال هیرشمن و تایل استفاده شد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد پزشک و سرانه پزشک عمومی در استان سیستان و بلوچستان به متوسط کشور نزدیک شده‌است و سرانه پزشک رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است، اما همچنان از متوسط کشور کم‌تر است.

محاسبه شاخص‌های مختلف نسبت تعداد پزشک به جمعیت حاکی از این است که نابرابری در توزیع پزشک عمومی در استان کاهش یافته، ولی میزان نابرابری در توزیع پزشک هنوز زیاد است. بنابراین حفظ پزشکان عمومی و افزایش آن‌ها با رشد جمعیت و همچنین افزایش بازتوزیع پزشکان برای کاهش نابرابری ضروری است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ یکی از دلایل توزیع نابرابر پزشک، وسعت زیاد استان، فقدان تجهیزات حرفه‌ای در شهرستان‌ها برای استفاده پزشکان، مسافت طولانی شهرستان‌ها تا مرکز استان و مشکلات تردد زمینی و هوایی برای پزشکان است.

با توجه به یافته‌های پژوهش و نکات ذکر شده، محققان پیشنهاد می‌کنند: «منابع فیزیکی سلامت مثل بیمارستان‌های تخصصی، تخت و تجهیزات پزشکی در استان سیستان و بلوچستان افزایش یابد و در شهرستان‌ها توزیع شود تا پزشکان انگیزه کافی برای فعالیت در شهرستان‌های استان را داشته باشند. همچنین مشوق‌های مالی و تعرفه‌ای و افزایش پذیرش دانشجو در رشته‌های تخصصی موردنیاز جهت خدمت طولانی‌مدت در استان مفید خواهد بود».

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «سنجش نابرابری توزیع پزشک و پزشک عمومی در استان سیستان و بلوچستان (۱۳۸۸-۱۳۹۶)» در فصل‌نامه پایش؛ نشریه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، منتشر شده‌است.

انتهای پیام
 

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …