توسعه یک فناوری برای افزایش کارایی انرژی

محققان استرالیایی و آمریکایی به رهبری یک محقق ایرانی موفق به توسعه یک فناوری برای سلول خورشیدی شدند که می‌تواند میزان انرژی قابل برداشت از نور نامرئی را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، به لطف یک فناوری جدید، میزان انرژی قابل جذب از نور نامرئی که در سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شود، به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

محققان استرالایی و آمریکایی به رهبری یک محقق ایرانی، نور کم انرژی را به نور پرانرژی تبدیل کردند که می‌توانند توسط سلول‌های خورشیدی و با استفاده از اکسیژن، دریافت شوند.

محققان مرکز “ARC” و “UNSW” سیدنی به رهبری “الهام قلی‌زاده” محقق ایرانی پروژه، راهی برای افزایش انرژی کم نور نامرئی پیدا کردند تا نیرو تولید کنند.

این فرآیند به صفحات خورشیدی اجازه می‌دهد از همان میزان نور خورشید که در حال حاضر استفاده می‌شود، برق بیشتری تولید شود تا به این ترتیب کارایی این صفحات افزایش یابد.

انرژی خورشید مرئی نیست. اغلب سلول‌های خورشیدی، دستگاههای شارژی، دوربین‌ها و فوتودیودها از سیلیکون ساخته می‌شوند و نمی‌توانند به نور کم انرژی‌تر از “مادون قرمز” پاسخ دهند.

این به این معناست که برخی از بخش‌های طیف نور توسط بسیاری از دستگاه‌ها و فناوری‌های فعلی غیرقابل استفاده هستند.

برای گسترش دامنه حساسیت این دستگاه‌ها و افزایش بالقوه کارایی سلول‌های خورشیدی، یکی از راهبردها “بالا دگرگونی کردن نور” است.

این فرآیند شامل تبدیل نور کم انرژی به نور پرانرژی و مرئی است که می‌تواند سیلیکون را در بسیاری از صفحات خورشیدی برانگیزد.

محققان پروژه معتقدند که هنوز اقدامات زیادی لازم است تا این سلول‌های خورشیدی تجاری‌سازی شوند.

“الهام قلی‌زاده” محقق ارشد پروژه اظهار کرد، راجع به پتانسیل این کار تحقیقاتی امیدوار است تا در زمینه این تحقیق تاثیری سریع و مثبت ایجاد شود.

وی ادامه داد، از آنجا که این برای اولین بار است که ما در این روش موفق شده‌ایم، با چالش‌هایی مواجه خواهیم شد.

قلی‌زاده ادامه داد، من بسیار امیدوار هستم و فکر می‌کنم که به سرعت می‌توانیم کارایی سلول‌های خورشیدی را افزایش دهیم.

نتایج این پژوهش در مجله “Nature Photonics” انتشاریافت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …