توضیحات نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در خصوص قلعه فلک الافلاک

ایسنا/لرستان نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: قلعه فلک الافلاک نماد تاریخ لرستان و نماد سرافرازی مردم این سرزمین است.

مهرداد ویسکرمی امروز ششم بهمن‌ماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: قلعه فلک الافلاک نماد تاریخ لرستان و نماد سرافرازی مردم این سرزمین است.

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های سال‌های اخیر و بلکه سال‌های دور ما ثبت قلعه فلک الافلاک به‌عنوان ثبت آثار جهانی بوده که تاکنون محقق نشده است.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌هایی که مطرح می‌شود این است که اطراف قلعه فلک‌الافلاک آزاد و خالی بشود تا به‌عنوان آثار جهانی قابل ثبت شود.

ویسکرمی اضافه کرد: در حال حاضر پادگان متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تخلیه نشده و هنوز پا برجاست.

وی بیان کرد: در توافقی که بین سپاه استان و استانداری صورت گرفته قرار بوده سال ۹۶، ۹۷ و ۹۸ هرسال ۲۱ میلیارد حدود ۶۰ میلیارد تومان به سپاه استان پرداخت شود و سپاه استان با استفاده از آن پادگانی در نظر گرفته شده را بسازد.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس ادامه داد: سال ۹۶ استانداری ۲۱ میلیارد آن را پرداخت کرده اما سال ۹۷ و ۹۸ این پول را پرداخت نکرده تا اینکه شهریور ۹۹ قسط ۹۷ و ۹۸ را سال پرداخت کرده است.

ویسکرمی عنوان کرد: تأخیر در پرداخت و تورمی که ایجاد شده باعث شده سپاه قادر به ساختن پادگانی که می‌خواسته بسازد نباشد و درخواست تعدیل کرده‌اند.

وی اظهار کرد: با توجه به تورم یک هیات از وزارت دفاع و گردشگری آمده‌اند و این مبلغ را ۲۰۰ میلیارد تومان کارشناسی کرده‌اند یعنی پولی که قرار است به سپاه استان پرداخت شود ۲۰۰ میلیارد هست درصورتی‌که حدود ۵۸ میلیارد آن پرداخت شده یعنی حدود یک‌چهارم کل مبلغ به‌طور طبیعی با این مبلغ نمی‌تواند سپاه آن پادگان را بسازد.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس تصریح کرد: بنابراین سپاه جایی برای رفتن ندارد و امکان تخلیه پادگان امام حسین (ع) وجود ندارد البته با وجود اینکه یک‌چهارم مبلغی که باید پرداخت شده اما ۴۵ تا ۵۰ درصد آن ساختمانی که در کنار فرمانداری ساخته می‌شده آماده شده است.

ویسکرمی اضافه کرد: عدم عمل به تعهدات در موعد مقرر باعث شده است هزینه ساخت پادگان جایگزین بالا رود که انتظار می‌رود در مدت باقی‌مانده ۱۴۰ میلیارد تومان بدهی سپاه لرستان پرداخت شود.

وی بیان کرد: امیدواریم دولت در این مهلت باقیمانده ۱۴۰ میلیارد را پرداخت کنند اگر این پول پرداخت شود ظرف یک سال تخلیه می‌شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس ادامه داد: برای ثبت قلعه فلک الافلاک به‌عنوان اولین اثر تاریخ جهانی استان که با توجه به این قضیه حداقل تا یک سال آینده امکان این کار وجود ندارد امیدواریم دولت یازدهم بخواهد این کار را به اسم خودش ثبت کند امیدوارم این اتفاق بیفتد و با پرداخت آن مبلغ کارشناسی ۲۰۰ میلیاردی که هیات اعزامی از طرف وزارت دفاع و گردشگری تعیین کرده‌اند که حدود ۶۰ میلیارد آن پرداخت شده است مشکل حل شود.

وی اظهار کرد: منتظر اقدام عاجل دولت در پرداخت مبلغ کارشناسی شده هستیم تا پیگیری ثبت این اثر باشیم که این خود می‌تواند برای استان مایع افتخار فرهنگی باشد و برای جذب توریست‌های خارجی به کشور بسیار مؤثر هست

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …