جلسه هم‌اندیشی با فعالان چاپ برگزار شد   

جلسه هم‎اندیشی اداره چاپ و نشر با اصحاب و نمایندگان صنف چاپ همزمان با روز ملی صنعت چاپ برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در این نشست هم‌اندیشی که امروز (سه‌شنبه، ۱۱ شهریور) برگزار شد، با تبریک روز ملی صنعت چاپ به فعالان و دست‎اندرکاران صنعت چاپ بر ضرورت اصلاح قوانین و آیین‎نامه‎ها تاکید کرد و گفت: باید اصلاحاتی در این حوزه انجام شود تا فعالان و صادرکنندگان محصولات چاپی با دغدغه کمتری به فعالیت بپردازند. امید است این رویداد با طراحی و اجرای پنجره واحد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عملیاتی شود.

 او با اشاره به برگزاری جشنواره ملی چاپ در نیمه دوم سال جاری گفت: امسال به دلیل شرایط کرونا مقرر شد جشنواره در نیمه دوم سال برگزار شود و دفتر چاپ و نشر نیز این موضوع را به طور جدی‎تر دنبال خواهد کرد.

معاون امور فرهنگی همچنین از پرداخت تسهیلات به اهالی فرهنگ و فعالان این حوزه خبر داد و گفت: گشایش‌هایی در این حوزه صورت گرفته که به زودی درباره نحوه پرداخت تسهیلات اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در ادامه این جلسه هم‌اندیشی، علیرضا اسماعیلی با تبریک روز ملی صنعت چاپ از ضرورت تشویق و ارج نهادن به پیشکسوتان این حوزه سخن گفت و اعلام کرد: معاونت امور فرهنگی آماده همکاری برای قدردانی از زحمات این بزرگان است. نکته مهم در صنف چاپ همدلی و حضور فعالان این عرصه است که بسیار ارزشمند است. ان‌شاءالله با همت و همدلی این عزیزان شاهد برگزاری باشکوه این دوره از جشنواره ملی چاپ باشیم.

اسماعیلی بر ضرورت پیگیری گنجاندن روز ملی صنعت چاپ در تقویم رسمی تاکید کرد و گفت: تلاش خواهد شد تا بار دیگر این رویداد در تقویم رسمی کشور ثبت شود.

مهرزاد دانش مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر نیز در این جلسه با اشاره به سابقه دیدار با اهالی چاپ در روز ۱۱ شهریورماه، گفت: ۱۱ شهریورماه مناسبت خوبی است تا در خدمت اهالی صنعت چاپ باشیم و پیشنهادها و انتقادات آن‌ها را بشنویم. اما امسال به دلیل شرایط کرونا و همزمانی روز ملی صنعت چاپ با ایام سوگواری سالار شهیدان نتوانستیم جشن روز ملی صنعت چاپ را در این روز برگزار کنیم و شرایط کنونی، نشست محدود امروز را ناگزیر ساخت. 

او افزود: جشنواره ملی چاپ در نیمه دوم سال برگزار خواهد شد و رنگ و بوی دیگری خواهد داشت زیرا امسال نشان شیرازه نیز به جشنواره اضافه شده است و بخش نشر هم در این جشنواره حضور خواهد داشت. امسال بخش مسابقات آثار چاپی نیز در جشنواره حضور دارند.

غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت تعاونی سازندگان کلیشه، لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین نیز در این جلسه با اشاره به واردات مواد اولیه صنعت چاپ گفت: ۹۰ درصد از مواد اولیه و ماشین‌آلات این صنعت وارداتی هستند. از این رو باید تلاش شود با ارائه تسهیلات کم‎بهره به چاپخانه‎های کوچک از این صنعت حمایت کرد.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‎های خود به میزان حمایت‎های اهالی چاپ و نشر از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان و زلزله‎زدگان استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: فعالان صنعت چاپ همیشه در کنار نظام بوده‎اند.

همچنین اسکندر خمسه‎پور، رئیس اتحادیه انجمن پیشکسوتان صنعت چاپ با اشاره به ضرورت توجه به پیشکسوتان عرصه چاپ پیشنهاد ارائه درجه هنری به پیشکسوتان این صنعت را داد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‎تواند در کنار تقدیر از این بزرگواران، مدارک هنری به آن‌ها اعطا کند تا از پیشکسوتان این حوزه به نحو شایسته‎تری تقدیر شود.

او همچنین از آماده‌سازی همایش و مجموعه «۱۰۰ فیلم، ۱۰۰ چهره ماندگار» خبر داد و گفت: در مسیر این همایش تلاش شده با ارج نهادن به  فعالان صنعت چاپ در یک قرن گذشته، میزان خدمات آن‌ها به این صنعت معرفی شود.

بهمن پورمند، نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران نیز در این جلسه با اشاره به ارائه تسهیلات کم‎بهره به فعالان حوزه چاپ گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که نیاز به رسیدگی دارد بحث مالیات است. در این شرایط بسیار ضروری است تا در این باره مذاکراتی انجام شود زیرا بسیاری از اهالی صنف چاپ قادر به پرداخت مالیات‎هایی که وزارت اقتصاد و دارایی برای فعالان این حوزه تعیین می‌کند نیست.

او ادامه داد: باید جلسه‎ای با مودیان مالیاتی برگزار شود و درباره نحوه محاسبه مالیات گفت‎و‎گو شود.

مجتبی معراج محمدی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران هم بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوعی حامی اصلی چاپ و اصحاب چاپ بوده و هست و باید توجه بیشتری به آن داشته باشد زیرا در شرایط کنونی بسیاری از ماشین‎آلات صنعت چاپ به‌روز نمی‎شود.

او افزود:  انتظار ما از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت بیشتر است زیرا در وزارت صمت که نگاه کلی به صنعت کشور دارد چندان به این موضوع توجه نمی‎شود. صنعت چاپ، مادر تمام صنایع است و در صورت مغفول افتادن، دیگر صنایع نیز متضرر خواهند شد.

بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ نیز در این جلسه هم‌اندیشی به ارائه گزارشی از فعالیت‎های اتحادیه صادرکنندگان پرداخت و گفت: یکی از تقاضاهای ما تسهیل‌سازی مقررات صادرات محصولات چاپی است تا بوروکراسی اداری کاهش یابد.

 او همچنین پیشنهاد داد میزان تشویق‎ها در جشنواره ملی چاپ افزایش پیدا کند تا جوانان نیز با اشتیاق بیشتری در جشنواره حضور یابند.

جلیل غفاری رهبر، رئیس اتحادیه صحافان هم در این جلسه خواستار همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ارائه کاغذ جهت تولید دفترهای دانش‎آموزی شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …