حمایت یونسکو از میراث تاریخی آسیب‌دیده بیروت

پس از انفجار مهیب هفته‌ی گذشته در بیروت، «یونسکو» روز پنجشنبه اعلام کرد رهبری تلاش‌ها برای حفاظت از میراث آسیب‌پذیر بیروت را برعهده خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، با توجه به اینکه طبق گزارش مقامات لبنان حدود ۶۰ بنای تاریخی بیروت بر اثر انفجار اخیر این شهر در خطر ویرانی قرار دارند، «یونسکو» روز پنجشنبه اعلام کرد هدایت کمپین بین‌المللی برای مرمت و بازسازی میراث بیروت را بر عهده خواهد گرفت.

حادثه انفجار بندر بیروت، شمار بسیاری زخمی و کشته بر جای گذاشت و این شهر را متحمل خسارات بسیاری کرد.

موزه‌ها، بناهای تاریخی، گالری‌های هنری و اماکن مذهبی از جمله مواردی بودند که در جریان این انفجار دچار خسارت شدند.

مناطق «الجمیزة» و «مار مخایل» که در فاصله کمی از بندر بیروت واقع شده‌اند از جمله مناطقی هستند که با بیش‌ترین آسیب مواجه شده‌اند.

در هر دو این مناطق مجموعه زیادی از بناهای تاریخی وجود دارند.

«ارنستو اوتون» ـ معاون دبیر کل فرهنگ یونسکو ـ بیان کرد: «در پی این حادثه غم‌انگیز، جامعه بین‌المللی عمیقا خواستار حمایت از لبنان شده است. یونسکو نیز متعهد به پیگیری این درخواست در حوزه فرهنگ است تا این اقدام منجر به تلاش برای بازسازی و مرمت در ابعاد گسترده‌تر شود.»

به گفته وزیر فرهنگ لبنان دست کم ۸ هزار ساختمان در «الجمیزة» و «مار مخایل» دچار آسیب شدند که در این میان ۶۴۰ ساختمان تاریخی هستند و حدود ۶۰ مورد از ساختمان‌های تاریخی در خطر ویرانی قرار دارند.

حتی پیش از حادثه انفجار، به دلیل فقدان حفاظت کافی از بناهای تاریخی، نگرانی‌هایی درباره وضعیت میراث تاریخی بیروت وجود داشت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …