خاک مرده روی دستگاه‌های تولید!

یک تولیدکننده پلاستیک با بیان اینکه در شهرک‌های صنعتی ۵۰ تا ۵۵ درصد کارخانه‌ها راکد هستند و خاک مرده برروی دستگاه نشسته، از افزایش قیمت مواد اولیه خبر داد و گفت: تولیدکنندگان مواد اولیه در بخش پتروشیمی اجناس خود را به افغانستان ارزانتر از ایران می‌فروشند و در مواردی این مواد از افغانستان دوباره وارد ایران می‌شود. 

سیدرحیم مقیمی اصل در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مواد اولیه داخلی گران‌تر از خارجی است، از افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت مواد اولیه خبر داد و اظهار کرد: واردات مواد اولیه ممنوع است، اما در حال حاضر در داخل با وجود اینکه خوراک آنها نیز در کشور تامین می‌شود گران‌تر از خارجی‌ها به تولید کننده عرضه می‌شود. 

رییس پیشین اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک، نایلون و ملامین تهران با بیان اینکه سامانه بهین یاب در حال حاضر به یک مشکل تبدیل شده، تصریح کرد: سامانه بهین یاب مواد اولیه را جیره بندی کرده در حالی که در بسیاری از موارد کمتر یا بیشتر از ظرفیت واقعی کارخانه‌ها در آن تعیین شده است. همین موضوع باعث شده در مواردی دستگاه‌هایی که بیش از یک میلیارد قیمت دارند بلااستفاده بمانند. 

به گفته این تولیدکننده، نگاهی گذرا به شهرک‌های صنعتی نشان می‌دهد ۵۰ تا ۵۵ درصد کارخانه‌ها راکد هستند و خاک مرده به دستگاه نشسته، چرا که موانع و قوانین مانع از فعالیت درست آنها می‌شود. در این شرایط فقط واحدهایی که پول دارند می‌توانند فعالیت کنند. علاوه بر هزینه‌های تولید، هزینه‌های حامل‌های انرژی، حمل و نقل و کارگران هم افزایش چشمگیری داشته و باید در حوزه مالیات بررسی کارشناسی انجام شود. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر بهتر است به جای افتتاح واحدهای جدید واحدهای راکد احیا شوند، اظهار کرد: برای مثال کارخانه خود من از ۱۵ اسفند تعطیل شده و قیمت مواد اولیه نیز در هر روز تغییر می‌کند. تولیدکنندگان مواد اولیه در بخش پتروشیمی اجناس خود را به افغانستان ارزانتر از ایران می‌فروشند و در مواردی این مواد از افغانستان دوباره وارد ایران می‌شود. 

خام فروشی نکنید

مقیمی اصل با بیان اینکه در چنین شرایطی از صادرات پتروشیمی تقدیر می‌شود، تصریح کرد: صنایع پتروشیمی برای خام فروشی مشوق‌های تولید هم دریافت می‌کنند و عوارض و مالیات نمی‌دهند، اما بارها از آنها خواستیم که خام فروشی نکند. این در حالی است که برخی از خریداران به صنایع پتروشیمی به جای دلار، ریال می‌دهند که مشکلاتی در سامانه نیما ایجاد کرده است. 

او همچنین با اشاره به اینکه قیمت ۱۰ تن مواد اولیه صنعت پلاستیک به ۴۰۰ میلیون تومان رسیده، تصریح کرد: در چنین شرایطی صادرات محصولات پلاستیکی به عراق، افغانستان، باکو و آذربایجان کاهش یافته و ترکیه بازارهای ایران را گرفته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …