درخواست وزیر برای کاوش در جیرفت

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پژوهشگاه میراث فرهنگی درخواست کرد تا با وجود محدودیت‌ها برای سال جدید، حجم بالاتری از کاوش در محوطه‌های تاریخی کشور انجام شود و نمونه‌ی بارز این سایت‌های تاریخی را «جیرفت» معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، علی اصغر مونسان در آیین افتتاح هفدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسان که نتایج فعالیت‌های یک سالِ کاری باستان‌شناسی ایران، در کنار یافته‌های یک ساله آن‌ها از کاوش‌های انجام شده ارائه می‌شود، با تاکید بر این‌که در سایت‌های ویژه با قدمت‌های بالا، باستان‌شناسان می‌توانند به کسب تجربه و تمدن بشری کمک بیشتری کنند، افزود: امیدوارم برای جواب دادن به این درخواست، محوطه‌های تاریخی مانند جیرفت در اولویت قرار گیرند.

او بخش مهمی از پنجره‌ی میراث فرهنگی به عنوان تاریخ، هویت و پیشینه‌ی تاریخی کشور را «باستان‌شناسی» دانست و گفت: باید تلاش شود تا در سال‌های آینده همکاری‌های بین‌المللی بیشتری توسط باستان‌شناسان انجام شود و حتی از جامعه بین‌المللی اندیشمندان و محققان بهره ببریم، از سوی دیگر باید تلاش کنیم تا این تجربه را به کشورهای مورد نیاز دیگر منتقل کنیم.

وی با تاکید براین‌که باید بتوانیم در حوزه منطقه‌ای که به لحاظ شباهت‌های فرهنگی و ریشه‌های تاریخی با ایران در هم تنیده شده‌اند با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشیم و افزود: فکر می کنم موسسه اکو و بخش فرهنگی آن، می‌تواند در این زمینه با میراث فرهنگی همکاری خوبی داشته باشند. کشورهایی که اشتراکات زیاد فرهنگی با آن ها داشته‌ایم.

اجازه تبدیل سایت‌های کاوش به سایت‌موزه را گرفته‌ایم

محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی کشور – نیز در سخنانی گفت: گردهمایی‌های سالانه باستان شناسی از سوی فیروز باقرزاده آغاز شد و به همت مدیران بعدی تا امروز به عنوان یک سنت حسنه ادامه پیدا کرده است.

او با بیان اینکه در همه جای دنیا سرمایه‌گذاری‌های زیادی درباره پژوهش‌های چند رشته‌ای به ویژه حفاظت و مرمت انجام می‌شود، گفت: این سرمایه‌گذاری‌ها از جنس سرمایه‌گذاری بنیادین است اقدامی که همه کشورها می‌کوشند تا دست‌کم بخشی از اعتبارات مالی سالانه خود را به آن اختصاص دهند.

وی با بیان این‌که کاوش‌های باستان‌شناسی در سراسر کشور در طول سال‌های ۹۷ و ۹۸ عاملی بوده‌اند تا محوطه‌های باستانی آن کاوش‌ها امروز به سایت‌های باستان شناسی تبدیل شوند، ادامه داد: امروز می‌توانیم این سایت‌ها را به عنوان مقصد گردشگری فرهنگی تعریف کنیم. زنده بودن و پویایی سایت به ادامه پژوهش و کاوش‌های در حال انجام در آنجا کمک می‌کند.

او با تاکید بر اینکه با کمک پژوهشکده باستان شناسی توانسته‌اند بیش از ۱۲۰ پایگاه میراث فرهنگی را به سمت کارهای خلاقانه و کشفیات جدید راهنمایی کنند، افزود: سایت‌های پژوهشی محور در این گونه موارد در اولویت هستند.

طالبیان توجه به حفاظت، مرمت و معرفی را بعد از پژوهش در محوطه‌های باستانی در اولویت دانست و ادامه داد: در گذشته گاهی اوقات محوطه‌های باستانی بعد از کاوش‌ها به حال خود رها شده و به مرور از بین می‌رفتند، اما اکنون باید کاری کنیم تا این فضاهای تاریخی و نتایج بررسی آن‌ها در سطح جهانی مطرح شوند.

معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، اعلام کرد که از علی اصغر مونسان اجازه گرفته است تا اولویت اداره کل موزه‌ها به تبدیل محوطه‌های باستان شناسی به سایت موزه تغییر کند و افزود: معتقدم در این شرایط می‌توان این سایت‌ها و محوطه‌ها را بهتر حفاظت و معرفی کرد و حتی برای ان‌ها به روش موزه‌ای سناریو چید.

در حاشیه:

در ادامه این آیین و در زمان بازدید وزیر میراث فرهنگی از نمایشگاه 123 یافته از کاوش‌های باستان‌شناسی سال گذشته، باستان‌شناسانی چون محمدرحیم صراف، جواد گلزار نسبت به وضعیت انتشار گزارش‌ کاوش‌های خود در پژوهشگاه معترض بوده و درخواست انتشار کاوش‌هایشان را داشتند، که وزیر بعد از صحبت هر کدام از آن‌ها به بهروز عمرانی – رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی – دستورِ بررسی وضعیت کارهای آن‌ها را می‌داد.

هر چند مونسان تلاش کرد با دقت و حوصله به صحبت‌های باستان‌شناسانی که تمایل داشتند با او صحبت کنند، گوش کند اما مدیر روابط عمومی وزارتخانه در زمان آغاز صحبت خبرنگاران با وزیر میراث فرهنگی که قصد داشتند درباره‌ی وضعیت باستان‌شناسان و مشکلات آن‌ها با مونسان مصاحبه کنند، به‌شکل عجیب و دور از رفتار حرفه‌ای، مداخله کرد و با هدایت او به سمت دیگری، از گفت‌وگو وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اصحاب رسانه، جلوگیری کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …