درمان کووید-۱۹ با کمک هورمون ورزش!

پژوهشگران برزیلی در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که شاید یک هورمون که در واکنش به ورزش کردن ترشح می‌شود، بتواند به درمان کووید-۱۹ کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، بررسی پژوهشگران “دانشگاه ایالتی سائوپائولو” (UNESP) نشان می‌دهد شاید هورمون “ایریسین”(irisin) که در واکنش به ورزش کردن از عضلات ترشح می‌شود، بتواند به درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کمک کند.

هنگامی که پژوهشگران به بررسی بیان ژن در سلول‌های چربی پرداختند، دریافتند که ایریسین، ژن‌های مرتبط با تکثیر کروناویروس را در سلول‌های انسان تنظیم می‌کند.

یافته‌های این پژوهش، براساس تحلیل آران‌ای‌ های موسوم به “ترنسکریپتومیکس”(Transcriptome) صورت گرفته است. پژوهشگران، به بررسی ترنسکریپتومیکس‌های سلول‌های چربی موسوم به “آدیپوسیت”(Adipocyte) پرداختند که به کروناویروس آلوده نشده بودند. “میریان د اولیویرا”(Miriane de Oliveira)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما داده‌هایی را که از ژن‌های موثر در ابتلا به کووید-۱۹ به دست آورده‌ایم، با داده‌های به دست آمده از ترنسکریپتومیکس‌ها مقایسه کردیم. نتایج این بررسی، سرنخی را برای جست و جوی درمان بیماری ارائه می‌دهند. لازم به ذکر است که این یافته‌ها مقدماتی هستند و نشان می‌دهند که شاید ایریسین بتواند به درمان کووید-۱۹ کمک کند. پژوهش‌های بیشتر می‌توانند نشان دهند که آیا ایریسین می‌تواند برای درمان کووید-۱۹ مفید باشد یا خیر.

پژوهشگران با استفاده از روش‌های توالی‌یابی توانستند ۱۴۸۵۷ ژن را شناسایی کنند که در سلول‌های آدیپوسیت بیان می‌شوند. آنها دریافتند که پس از درمان سلول‌ها با ایریسین، تغییراتی در بیان ژن آنها صورت می‌گیرد.

پژوهشگران تصمیم گرفتند تا اثرات احتمالی ایریسین را بر ژن‌های مرتبط با تکثیر کروناویروس مورد بررسی قرار دهند. آنها در بررسی‌های خود دریافتند که آدیپوسیت‌ها با ایریسین، بیان ژن‌های مرتبط با تکثیر کروناویروس را کاهش می‌دهد.

نتیجه مثبت دیگر این بود که می‌تواند بیان ژن “TRIB3” را سه برابر کند. بیان ژن TRIB3، از اهمیت زیادی برخوردار است. بیان این ژن در افراد مسن کاهش می‌یابد و همین موضوع می‌تواند عاملی برای افزایش خطر ابتلا به کووید-۱۹ در افراد مسن باشد.

اولیویرا ادامه داد: سومین نکته مهم در مورد این موضوع که توسط گروه‌های پژوهشی دیگر کشف شده، این است که بافت آدیپوسیت‌ می‌تواند مخزنی برای این ویروس باشد. شاید همین موضوع بتواند دلیل افزایش ابتلا به انواع شدید کووید- ۱۹ را در افراد مبتلا به اضافه‌وزن توضیح دهد. به علاوه، افراد مبتلا به اضافه‌وزن، سطح پایین‌تری از ایریسین و سطح بالاتری از مولکول گیرنده کروناویروس موسوم به “ACE-2” را در خود دارند.

وی افزود: هدف ما این است تا بفهمیم که ایریسین چگونه به اصلاح ژن‌های مرتبط با تکثیر کووید- ۱۹ می‌پردازد.

این پژوهش، در مجله “Molecular and Cellular Endocrinology” به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …