ذره‌بین قیمت بر مناطق مختلف پایتخت/ کجا بیشترین رشد را داشت؟

در بازه زمانی دو ساله منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مناطق ۱۸، ۱۰، ۹، ۱۷ و ۲۰ بیشترین افزایش و مناطق ۲، ۱، ۵، ۱۲ و ۶ به ترتیب کمترین افزایش قیمت را در بازار مسکن شهر تهران داشتند.

به گزارش ایسنا، از اسفند ۱۳۹۶ تا اسفند ۱۳۹۸ مناطق ۱۸، ۱۰، ۹، ۱۷ و ۲۰ به ترتیب با ۲۲۷ درصد، ۲۱۴ درصد، ۲۰۳ درصد، ۱۹۹ درصد و ۱۹۷ درصد رشد، بیشترین افزایش و مناطق ۲، ۱، ۵، ۱۲ و ۶ به ترتیب با افزایش ۱۶۰ درصد، ۱۶۷ درصد، ۱۷۱ درصد، ۱۷۱ درصد و ۱۷۲ درصد کمترین افزایش قیمت را از اسفند ۱۳۹۶ تا اسفند ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همچنین از اسفند ۹۷ تا اسفند ۹۸ مناطق ۲۰، ۱۸، ۱۲، ۱۷ و ۱۹ به ترتیب با ۱۰۱ درصد، ۷۰ درصد، ۵۴ درصد، ۵۱ درصد و ۴۹ درصد افزایش دارای بیشترین رشد و مناطق ۱، ۲، ۱۳، ۱۴ و ۲۲ به ترتیب با افزایش ۳۷ درصد، ۳۸ درصد، ۳۹ درصد، ۴۰ درصد و ۴۰ درصد کمترین افزایش را از اسفند ۹۷ تا اسفند ۹۸ داشته اند.

شاخص قیمت مسکن شهر تهران در دی، بهمن و اسفند ۱۳۹۸ به ترتیب به عدد ۱۳.۹۴، ۱۴.۶۷ و ۱۵.۹۳ میلیون تومان در هر متر مربع رسید. رشد سالانه قیمت مسکن در دی ماه ۱۳۹۸ معادل ۴۹ درصد، در بهمن ماه بالغ بر ۵۲ درصد و در اسفند ماه معادل ۴۸ درصد بوده است.

رشد ۱۸۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به دو سال قبل

شاخص دوساله نیز نشان می دهد قیمت مسکن در دی ماه ۱۳۹۸ نسبت به دی ماه ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۶۸ درصد، در بهمن ماه معادل ۱۷۳ و در اسفند ماه بالغ بر ۱۸۰ نسبت به ماه مشابه دو سال قبل از آن افزایش یافته است.

همچنین براساس اطلاعات سامانه کیلید، درصد تغییرات شاخص مسکن تهران در فصل زمستان سالهای ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نشان می دهد درصد افزایش قیمت در زمستان ۹۸ نسبت به پاییز بیش از دو زمستان قبلی بوده است. به طوری که زمستان ۹۶ شاهد افزایش حدود ۱۲ درصدی قیمت مسکن نسبت به فصل قبل از آن بوده ایم، در حالی که زمستان ۹۷ این عدد به حدود ۱۵ درصد و در زمستان ۹۸ نیز به ۱۸ درصد افزایش رسید.

زمستان ۹۸ بازار مسکن در حال گرم شدن بوده است

تعداد معاملات در بازار مسکن شهر تهران در زمستان ۹۸ بالغ بر ۱۰۲ درصد نسبت به پاییز ۹۸ رشد یافته است. در شرایطی که معاملات در ماه های دی و بهمن هم نسبت به ماه های قبل و نسبت به مشابه سال قبل افزایش داشته، ناگهان در اسفند ماه تعداد معاملات بر خلاف آنچه انتظار می رفت ۲۳ درصد نسبت به بهمن ماه کاهش یافت که البته قطعاً شیوع بیماری کرونا تاثیر چشمگیری در این موضوع داشته است. با این حال در حالت کلی، تعداد قراردادهای خرید و فروش از ۱۷ هزار و ۲۳۵ واحد در پاییز ۹۸ به ۳۴ هزار و ۸۲۰ واحد در زمستان ۹۸ رسیده است.

تعداد معاملات مسکن شهر تهران در زمستان ۹۸ در تمامی مناطق نسبت به فصل پاییز ۹۸ رشد داشته است و مناطق ۲۲، ۸، ۳، ۲ و ۱۳ به ترتیب با ۱۴۹ درصد، ۱۳۳ درصد، ۱۲۲ درصد، ۱۲۰ درصد و ۱۱۴ درصد رشد، بیشترین رشد را نسبت به پاییز ۹۸ داشته اند. از سوی دیگر مناطق ۱۷، ۱۹، ۹، ۱۶، و ۱۰ به ترتیب با ۴۸ درصد، ۷۳ درصد، ۷۹ درصد، ۸۶ درصد و ۸۷ درصد رشد، کمترین افزایش را نسبت به پاییزه ۹۷ داشته‌اند.

با این حال تعداد قراردادهای خرید و فروش در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۶ کاهش داشته است. آمار نشان می‌دهد در زمستان ۹۸ تعداد ۳۴ هزار و ۸۲۰ معامله در تهران انجام شده که نسبت به ۲۹ هزار و ۴۶۷ قرارداد خرید و فروش در زمستان ۹۷ بالغ بر ۱۸ درصد افزایش یافته اما در مقایسه با ۵۰ هزار و ۵۵۱ معامله در زمستان ۹۶ کاهش ۳۱ درصدی را نشان می دهد.

۶۱ درصد معاملات در واحدهای ۵۰ تا ۱۰۰ متر

همچنین بررسی متراژ خانه های معامله شده در زمستان ۱۳۹۸ نشان می دهد تنها ۱۲ درصد از معاملات مربوط به ملک هایی با متراژ کمتر از ۵۰ متر بوده است. در مقابل ۶۱ درصد از معاملات را خانه هایی تشکیل می دهند که متراژی بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر دارند. ۲۱ درصد از معاملات مربوط به ملک هایی با متراژ ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر و تنها ۵ درصد و ۱ درصد از معاملات به ترتیب مربوط به خانه هایی با متراژ بین ۱۵۰ و ۲۵۰ متر و بالای ۲۵۰ متر است.

کاهش ۳۰ درصدی آگهی ها در اسفند ۹۸

بررسی تعداد آگهی های املاک شهر تهران در ماه های دی، بهمن و اسفند ۹۸ نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و ۳۰ درصد کاهش یافته است که در ماه اسفند با آغاز شیوع ویروس کرونا کاهش بیشتری را شاهد بودیم. در آبان ۹۸ با قطعی اینترنت تعداد آگهی های املاک شهر تهران در این سامانه نسبت به ماه مهر ۱۸ درصد کاهش یافت و پس از آن همزمان با رشد معاملات در ماه‌های آذر، دی و بهمن روند صعودی گرفت اما در ماه اسفند ۹۸ با شیوع کرونا تعداد آگهی ها نسبت به من ۹۸ بالغ بر ۲۹ درصد کاهش پیدا کرد.

توزیع آگهی ها از نظر نوع نیز نشان می‌دهد در زمستان ۹۷ بالغ بر ۶۸ آگهی ملک شهر تهران را آگهی فروش و ۳۲ درصد را آگهی های رهن و اجاره تشکیل می دادند. در زمستان ۹۸ سهم آگهی های فروش از کل آگهی های شهر تهران افزایش یافت و به ۷۵ درصد رسید. در پاییز ۹۸ بالغ بر ۶۹ درصد از آگهی‌های ملک شهر تهران در سامانه مذکور را آگهی فروش و ۳۱ درصد از کل آگهی ها را آگهی رهن و اجاره تشکیل می داد.

از سوی دیگر پراکندگی تعداد آگهی ها در مناطق مختلف شهر تهران گویای آن است که بیشترین آگهی های ملکی مربوط به مناطق ۱، ۵، ۲، ۳، ۴ و ۲۲ بوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …