راهی برای خروج آثار تاریخی از انزوا

محمدرضا سحاب دریافت کننده گواهی ثبت اثر «مجموعه نسخه‌های خطی نقشه‌های جغرافیایی ترسیمی عباس سحاب» از کمیته حافظه جهانی تاکید کرد: ثبت آثار در کمیته ملی حافظه جهانی به خروجِ آثار نفیس و تاریخی کشور از گوشه‌گیری و انزوا و معرفی آن‌ها به جوامع داخلی و خارجی کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا سحاب – رئیس هیات مدیره موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب – که در آخرین جلسه کمیته ملی حافظه جهانی گواهی ثبت اثر «مجموعه نسخه‌های خطی نقشه‌های جغرافیایی ترسیمی عباس سحاب» را دریافت کرده، بر ضرورت توجه به ثبت آثار علمی و فرهنگی کشور تاکید کرد و گفت: توجه به ثبتِ آثار در کمیته ملی حافظه جهانی از جهات مختلف دارای اهمیت است به طوری‌که آثار پراکنده جمع‌آوری و انسجام داده می‌شود، همچنین آثار از گوشه‌گیری خارج و به جامعه داخل و خارج معرفی می‌شوند.

او با بیان این مطلب که در ادامه ثبت ملی، ثبت جهانی آثار در دفتر میراث جهانی یونسکو مطرح است، ادامه داد: این امر باعث می‌شود که غنی بودن کشور در زمینه‌های مختلف مانند علمی، فرهنگی و غیره به جهان عرضه شود.

وی همچنین به مقدمات ثبت این مجموعه از آثار زنده یاد استاد عباس سحاب توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال گذشته اشاره کرد و گفت: به دنبال این اتفاق پس از گذراندن مراحل ارزیابی آثار در کمیته ارزیابی، «مجموعه نسخه‌های خطی نقشه‌های جغرافیایی ترسیمی استاد عباس سحاب» در کمیته ملی حافظه جهانی به ثبت رسید که گواهی آن نیز از سوی ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دریافت شد.

او در توضیحِ آثار عباس سحاب گفت: آثار استاد شامل نقشه‌های جغرافیایی و تابلوهای نقاشی می‌شود، اما آن‌چه که در اینجا مطرح شده فقط نقشه‌های جغرافیایی است که نقشه‌های جغرافیایی با کمترین امکانات موجود و فقط با استفاده از قلم هاشور در طول ۶۰ سال (۱۳۱۳ تا ۱۳۷۵) توسط استاد عباس سحاب ترسیم شده است.

وی تاکید کرد: این امر علاوه بر اهمیتی که به لحاظ فنی دارد، ارزش هنری بی‌نظیری دارد و امیدواریم با حمایت دستگاه دولتی امکان تهیه اسکنر و دیگر تجهیزات لازم برای تصویربرداری دقیق از این نقشه‌های جغرافیایی فراهم شود تا بتوان از این طریق برای استفاده عموم منتشر شوند.

فرزند عباس سحاب تاکید کرد: این نقشه‌های جغرافیایی که عمرشان گاهی به ۸۵ سال گذشته برمی‌گردد شناسنامه جغرافیایی شهرها، استانها و مناطق مختلف کشور هستند که از گذشته تا امروز باقی مانده‌اند، البته متاسفانه در طول زمان بخشی از این آثار از بین رفته اما در تلاش هستیم آثار باقی مانده را به بهترین شکل ممکن محافظت کنیم.

گردآوری بیش از ۱۶ هزار سند خلیج‌فارس در موسسه سحاب

وی به فعالیت موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب از سال ۱۳۱۵ اشاره کرد و افزود: این موسسه دارای ۲۷۰۰ اثر است که از این بین ۱۵۰ اثر نفیس قلمی مربوط  به استاد عباس سحاب می شود.

او با بیان اینکه آثار چاپ شده استاد عباس سحاب برای بهره‌مندی پژوهشگران و افراد علاقمند در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار گرفته است، اضافه کرد: در کنار نسخه‌های قدیمی که با تلاش بسیار جمع‌آوری شده است، بیش از۱۶هزار سند مربوط به خلیج فارس از آغاز تاریخ تمدن تا قرن بیستم میلادی در این موسسه گردآوری شده است.

وی همچنین به ارزش و اهمیت کتابخانه این موسسه اشاره و بیان کرد: اهمیت این کتابخانه به لحاظ آثار و دارا بودن اطلس‌های جغرافیایی قدیمی به میزانی است که مرحوم پروفسور محمدحسن گنجی استاد بزرگ جغرافیا از آن به عنوان غنی‌ترین «کتابخانه تخصصی جغرافیایی» در خاورمیانه یاد کرده است. آثار این کتابخانه عموما به زبان‌های خارجی است و کمتر از ۱۰درصد آن به فارسی نوشته شده است.

پژوهش در ۳۰۰۰۰ نقطه از کشور برای آشنایی با مردم

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ این مجموعه (کتابخانه و آرشیو) شامل کتب و نقشه‌هایی است که استاد ابوالقاسم سحاب، استاد عباس سحاب و نسل‌های بعدی از گوشه و کنار جهان در طول یک قرن گردآوری کرده‌اند.

سحاب در طول سال‌ها فعالیت با سفر به بیش از سی هزار روستا از شهرها و مناطق ایران و ضمن تحقیق و پژوهش و گردآوری اطلاعات جغرافیایی و تاریخی این نقشه‌ها را شخصا با قلم و مرکب بر روی کاغذ کالک ترسیم کرده است. سبک خاص استاد سحاب در تالیف و ترسیم این نقشه‌ها سبک ویژه‌ای است که به طور خلاصه می‌توان گفت که «تلاش کرده برای آشنایی مردم با نقشه‌های جغرافیایی و جذب و ایجاد علاقه در آن‌ها با بکار بردن تصاویر مرتبط با نقشه‌ها و سادگی ارائه اطلاعات جغرافیایی مخاطبان بیشتری را به نقشه خوانی و استفاده از نقشه برانگیزد.

همچنین با تاسیس نخستین موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی در خاورمیانه در سال ۱۳۱۵ با کمک پدرش استاد ابوالقاسم سحاب، گام بلندی در ارائه نقشه‌های جغرافیایی به عموم مردم در زمینه‌های گردشگری و آموزش جغرافیا بردارد.

 از دهه ۴۰ خورشیدی فرزندان ابوالقاسم سحاب، علاه بر همکاری با وی، نسبت به توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی موسسه اقدام کرده و صدها نقشه و اطلس و کتاب در این دوره تهیه و منتشر کرده‌اند.

پس از درگذشت استاد عباس سحاب درسال ۱۳۷۹ به دنباله فعالیت‌های موسسه در زمان حیات استاد سحاب، در ۲۰ سال گذشته با وجود مشکلات، این موسسه با مدیریت محمدرضا سحاب پروژه‌های ناتمام را انجام و اقدام به تدوین طرح‌های نو در زمینه فعالیت موسسه کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …