رتبه اعتباری کشورهای نفتی تنزل داده شد

موسسه اعتبارسنجی “اس اند پی” در بحبوحه ریزش قیمت نفت رتبه اعتبار مالی چندین کشور تولیدکننده نفت شامل عمان، مکزیک، آنگولا و اکوادور را کاهش داد.

به گزارش ایسنا، قیمت‌های نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ بیش از نیمی کاهش پیدا کرده و روند کاهش قیمت‌ها پس از ششم مارس که گروه اوپک پلاس درباره محدودیت بیشتر عرضه نتوانست به توافق برسد، شدت گرفت. عربستان سعودی به تلافی عدم تمایل روسیه برای کاهش بیشتر تولید، اعلام کرد تولید نفت خود را به ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز و ظرفیت تولیدش را به ۱۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد.

در مقابل، روسیه تاکید کرده که اگر لازم باشد می تواند به مدت یک دهه در قیمت نفت ۲۵ دلار دوام بیاورد. بودجه این کشور در سال ۲۰۲۰ بر مبنای قیمت ۴۲ دلار نفت اورال تنظیم شده است اما در صندوق سرمایه دولتی خود بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار دارایی دارد و از ذخایر مالی دیگری هم بهره میبرد که مجموعا به ۵۷۰ میلیارد دلار میرسد و اندکی بیشتر از ذخایر عربستان سعودی است. شاید به خاطر همین ذخایر مالی بود که دو کشور عربستان سعودی و روسیه از تنزل رتبه اعتبار مالی از سوی موسسه “اس اند پی” در امان ماندند.

موسسه اعتبارسنجی مودیز هفته گذشته پیش بینی خود از میزان رشد تولید ناخالص داخلی روسیه را به دلیل افت تقاضا برای نفت و ضعیف شدن قدرت خرید مصرف کنندگان روسی از ۱.۵ به ۰.۵ درصد بازبینی کرد.

با این همه شرایط نامساعد در روسیه به هیچ وجه قابل مقایسه با وضعیت کشورهایی نیست که وابستگی بیشتری به نفت دارند. به عنوان مثال رتبه اعتبار مالی نیجریه به منفی بی تنزل کرد و به سطح بی ارزش نزدیکتر شد. مکزیک هم با سقوط به رتبه تریپل بی، به سطح رتبه مالی بی ارزش نزدیکتر شد. آنگولا و اکوادور به محدوده خطرناک ورشکستگی نزدیک هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این موسسه اعتبارسنجی اعلام کرد ما رتبه اعتبار مالی کشورهای تولیدکننده نفت یا دورنمای آنها را به دلیل تشدید ریسک مدیریت شوکهای مالی و خارجی ناشی از افت قیمتهای نفت و ضربه دیدن رشد اقتصادی در نتیجه شیوع ویروس کرونا، تنزل دادیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …