رمزگشایی از یک مقاله تحمیلی به روزنامه‌ها

کتاب «اخگرِ انفجار» نوشته سیّدفرید قاسمی منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب که پیش‌زمینه و پی‌آمد مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» و چاپ‌سپاری‌های همسان در روزنامه‌های آفتاب شرق، آیندگان، اطلاعات، رستاخیز و کیهان است در ۱۱۶ صفحه و با قیمت ۲۰ هزار تومان توسط نشر جهان کتاب منتشر شده است.

در معرفی کتاب «اخگرِ انفجار» عنوان شده است: مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه با نام مستعار «احمد رشیدی مطلق» نوشته شد و روزنامه‌های سراسری کشور وادار به انتشار آن شدند. کتاب «اخگر انفجار» پژوهشی است در این‌باره و پاسخی است به پرسش‌های بسیاری که همواره مطرح بوده است:

– نویسنده واقعی این مقاله که بود؟
– آیا تنها یک مقاله با این مضمون در روزنامه «اطلاعات» منتشر شد یا چند مقاله مشابه در چند روزنامه؟
– تصمیم‌گیرندگان پشت پرده و دستوردهنده اصلی چه کسانی بودند و چه هدفی را دنبال می‌کردند؟
– از مجریان و عوامل اجرایی  این برنامه چه می‌دانیم؟
– واکنش مدیران جراید و روزنامه‌نگاران در برابر این مطالب تحمیلی چه بود؟
– و…

این کتاب از یک «مانور ناشیانه» می‌گوید که «آغاز شمارش معکوس» شماری قدرت‌مدار را رقم زد. کسانی که حرف روزنامه‌نگارها را برای عدم چاپ نوشته‌های هتاکانه نشنیدند و ۴۰۰ روز بعد طومارشان در هم پیچیده شد. 

از مشهورترین مقاله تحمیلی، مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» با عنوان‌های «مقاله انقلاب‌آفرین»، «آتش به انبار باروت»، «گافِ گُنده»، «ریسک بزرگ»، «انتحار سیاسی»، «حماقت باورناپذیر» و… یاد می‌کنند. با مجموعه حاضر اما درخواهید یافت ماجرا به یک تک‌مقاله ختم نمی‌شود. در آن روزها زنجیره‌ای از نگارش‌ها را به روزنامه‌ها تحمیل کرده‌اند و به‌رغم ایستادگی شماری از مطبوعاتی‌ها، به چاپ سپرده‌اند. ازاین‌رو، این کتاب نقیض روایت‌هایی است که تاکنون انتشار یافته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …