زنگنه: صادرات گاز به ۱۶ میلیارد متر مکعب می‌رسد

وزیر نفت گفت: امسال میزان صادرات گاز به ۱۵ تا ۱۶ میلیارد متر مکعب خواهد رسید البته ترکیه ۲ تا ۲.۵ ماه گاز دریافت نکرد. ۵۰ میلیون متر مکعب به عراق صادر می‌شودو تا حدی گاز به ارمنستان ارسال می‌کنیم. پاکستان نیز فعلا علیرغم آمادگی ما گازی خریداری نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه امروز در نشستی خبری با اشاره به برنامه‌های گازرسانی روستایی و طرح‌های توسعه‌ای بزرگ در پارس جنوبی و غرب کارون اظهار کرد: بهبود وضعیت پالایشگاه‌ها نیز در دستور کار ما قرار دارد.

وی  درباره گازرسانی به نیروگاه‌ها و تغییرات آن از سال 1392 تاکنون تصریح کرد: در سال 1392، حدود ۴۳ درصد سوخت نیروگاه‌ها به صورت مایع بود که ارزش آن ۱۸ میلیارد دلار می شود اما در چند سال اخیر این رقم به ۱۰درصد رسیده است، اگرچه ۴.۵ تا ۵ درصد تقاضا افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمامی نیروگاه‌ها به جز کنارک و چابهار گازسوز هستند، گفت: نیروگاه‌ها به لحاظ سوخت مایع نیز از ذخیره خوبی برخوردارند.

وزیر نفت درباره کشف گاز در دریای سیاه توسط ترکیه و تاثیر آن بر دریافت گاز از ایران اظهار کرد: براساس آنچه اعلام شده گاز کشف شده ۳۲۰ میلیارد متر مکعب گاز درجا است که ۲۳۰ میلیارد متر مکعب آن قابل برداشت است، بنابراین روزی ۳۵ میلیون متر مکعب امکان برداشت دارند. اگر همه اعداد دقیق باشد، ترکیه ۱۳۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز دارد که این گاز کشف شده فقط ۳۰ تا ۳۵ میلیون متر مکعب از نیاز این کشور را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه به دلیل تحریم‌ها واحد ال ان جی در کشور احداث نشد، گفت: از همین رو به دنبال ساخت مینی ال ان جی رفتیم اما اکنون قیمت جهانی پایین است و درواقع قیمت جذابیتی برای سرمایه‌گذاران ندارد.

وی با بیان اینکه به دنبال احداث مینی ال ان جی برای مصارف داخلی در راه آهن و لوکوموتیوها هستیم تا به جای گازوییل و نفت گاز از ال ان جی استفاده کنند، گفت: اولویت اول برای مصرف ال ان جی در کشور لوکوموتیوها هستند، برنامه این است تا چندین واحد ال ان جی در راه آهن احداث کنیم البته نیازمند همکاری وزارت راه برای اصلاح لوکوموتیوها هستیم.

ادامه دارد

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …