ساخت برچسب‌های گرمادرمانی با استفاده از برگ درخت

پژوهشگران فنلاندی در بررسی جدید خود، از برگ‌های یک درخت برای ساخت برچسب‌های مخصوص گرمادرمانی استفاده کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نانومگزین، پژوهشگران “دانشگاه تامپر”(Tampere University) فنلاند در بررسی جدید خود، نوعی برچسب شفاف، انعطاف‌پذیر و قابل تجزیه زیستی ابداع کرده‌اند که از برگ گیاهان ساخته شده است. این برچسب می‌تواند برای ابزار الکترونیکی انعطاف‌پذیر کارآیی داشته باشد. استفاده از مواد گیاهی برای ساخت این فناوی می‌تواند میزان ضایعات الکترونیکی را کاهش دهد.

پژوهشگران برای ساخت این برچسب، از برگ‌های درخت “انجیر معابد”(Ficus religiosa) استفاده کردند. الگوی برگ‌های این درخت موجب می‌شوند که انعطاف‌پذیر و پوشیدنی باشند. پژوهشگران، نانوسیم‌هایی از جنس نقره به برگ‌ها متصل کردند و سطح آنها را در یک نوار شفاف قابل تجزیه زیستی پوشاندند.

این طراحی موجب می‌شود که برچسب‌های گیاهی برای استفاده در ابزارهای الکترونیکی مناسب باشند و بر بسیاری از محدودیت‌ها غلبه کنند. سطح وسیع برچسب، امکان انتقال موثر گرما را فراهم می‌سازد و از گرمای بیش از اندازه پیشگیری می‌کند.

در حوزه ارتوپدی، استفاده از برچسب‌های گرمادرمانی، متداول است. این برچسب‌ها می توانند به تسکین درد، بهبود جریان خون و کاهش التهاب کمک کنند. از این برچسب‌ها برای درمان آرتروز، سفتی مفاصل، اسپوندیلوز گردن و آسیب‌های فیزیکی استفاده می‌شود.

برچسب‌های گرمادرمانی قدیمی، مشکلاتی مانند سوختگی را به همراه دارند؛ به همین دلیل افرادی که پوست آنها حساسیت زیادی نسبت به گرما ندارد، می‌توانند از آنها استفاده کنند.

از آنجا که این برچسب‌های جدید به طور کامل از گیاهان ساخته شده‌اند، مشکلاتی مانند انتشار کربن و تولید ضایعات الکترونیکی را به همراه ندارند. همه مواد مورد استفاده در این فناوری، با محیط زیست سازگار هستند، دسترسی به آنها ساده است و به سادگی ساخته می‌شوند.

“ویپول شارما”(Vipul Sharma)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ضایعات الکترونیکی، یکی از مشکلات محیطی رو به گسترش به شمار می‌روند. استفاده از مواد زیستی در طراحی ابزار الکترونیکی انعطاف‌پذیر می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

از این فناوی جدید می‌توان در زمینه‌های گوناگونی مانند ابزار پوشیدنی، سیستم‌های گرمایشی صنعتی، حسگرها و تراشه‌های ریزسیال استفاده کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …