سفر توریستی به خارج ممکن است؟

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می‌گوید: با وجود افزایش پروازهای بین‌المللی و باز شدن برخی مرزها، اما هنوز امکان سفرهای توریستی برای شهروندان ایرانی برقرار نشده است. در واقع به جز ترکیه، سایر مسیرها توریستی نیست.

حرمت‌الله رفیعی با اشاره به برقراری پروازهای بیشتری در مسیرهای بین‌المللی به دنبال بازگشایی برخی مرزها، در گفت‌وگو با ایسنا درباره کاهش محدودیت‌های سفرهای توریستی برای شهروندان ایرانی در شرایط همه‌گیری کرونا، اظهار کرد: اگرچه پروازهای بین‌المللی بیشتری برقرار شده که البته اغلب توسط شرکت‌های هواپیمایی داخلی انجام می‌شود، اما هنوز محدودیت‌ها و قوانین سختگیرانه کرونا در بیشتر مقاصد سفر برقرار است. بیشتر این کشورها فقط  به شهروندان خود یا دارندگان اقامت دائم در آن کشور اجازه ورود می‌دهند و به مسافرانی که سفرشان غیرضروری است، صرف نظر از اینکه ویزای معتبر داشته باشند یا خیر، اجازه ورود نمی‌دهند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی گفت: از بین مقاصدی که ایرانی‌ها اغلب به آن سفر داشتند، فقط مسیر توریستی ترکیه تا حدی باز شده است که آن هم ثبات ندارد و بارها پروازهای آن لغو شده است. از سوییT قیمت بلیت پرواز آن مدام درحال تغییر و در مواقعی نجومی و عجیب است. با این وضع به هیچ وجه سفر غیرضروری در این مسیر توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: مسیر اروپا به ویژه حوزه شنگن با برقراری پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی تقریبا باز شده است اما ویزای شنگن و توریستی داده نمی‌شود و حتی سفر افرادی که ویزای توریستی از اتحادیه اروپا داشتند، غیرضروری محسوب می‌شود و فعلا اجازه ورود داده نمی‌شود. ورود به اروپا تنها برای افرادی ممکن است که ویزای اقامت، کار و یا تحصیل داشته باشند و یا مدرک رسمی در ارتباط با نسبت خویشاوندی (درجه یک) و دلیل محکمی برای سفر ارائه دهند.

رفیعی افزود: در سایر مسیرها مثل روسیه، امارات، چین، قطر و مالزی با آنکه پروازها، هرچند به تعداد کم برقرار شده اما محدودیت سفر همچنان برقرار است و فقط افرادی اجازه ورود به این کشورها را دارند که ویزای کار، تجارت، اقامت و الزام تحصیلی داشته باشند.

 وی گفت: در مسیر جمهوری آذربایجان، عراق، گرجستان، هند و تایلند که از جمله مقاصد توریستی ایرانی‌ها محسوب می‌شوند، پروازها کامل متوقف شده است و فعلا امکان سفر وجود ندارد. با توجه به شرایطی که ویروس کرونا ایجاد کرده hsjT کشورهای زیادی هنوز برای باز کردن مرزها به روی گردشگران ملاحظه می‌کنند.

رفیعی تاکید کرد: در پروازهای ترانزیتی که درحال حاضر بیشتر از قطر، ترکیه، روسیه و حتی اروپا، به قصد سفر به یک کشور دیگر انجام می شود، باید به قوانین و پروتکل های مقصد در برابر مسافر ایرانی دقت شود، چون شرکت‌های هواپیمایی که سفر ترانزیتی از طریق آنها انجام می‌شودT هیچ تعهد و مسؤولیتی در این باره نمی‌پذیرند. بیشتر کشورها هنوز محدودیت‌های سختگیرانه سفر را برنداشته‌اند و ویزای توریستی صادر نمی‌کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …