سقوط نفت به ۱۸ دلار از ترس کمبود فضا

قیمت نفت در آخرین معاملات بازار نیویورک پس از مجموعه پیش بینی های نگران کننده نسبت به میزان کاهش تقاضا و عرضه فراوان در بازارهای فیزیکی که نگرانیها نسبت به محدودیت فضای نگهداری نفت را تشدید کرد، به پایین ۱۹ دلار در هر بشکه سقوط کرد.

به گزارش ایسنا، اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا که فعالیت اقتصادی را متوقف کرد، ۶.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد منفی داشت که نخستین رشد منفی سه ماهه از سال ۱۹۹۲ به شمار می رود. از سوی دیگر اوپک انتظار دارد تقاضا برای نفت این گروه به پایینترین میزان در سه دهه اخیر سقوط کند. طبق گزارش ماهانه اوپک، تقاضا برای نفت اوپک در سه ماهه دوم کمتر از ۲۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود که پایینترین میزان از اوایل سال ۱۹۸۹ به این طرف محسوب می شود. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که تقاضا برای نفت امسال و سال آینده به میزان چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

بهای معاملات آتی نفت آمریکا تحت تاثیر نگرانیهای فزاینده نسبت به رشد سطح ذخایر در کاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات فیزیکی است، تحت فشارهای کاهشی قرار گرفته است و روند متفاوتی از معاملات نفت برنت پیدا کرده است.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت با ۷.۷ درصد کاهش، در ۱۸ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات آتی نفت برنت تغییر چندانی نداشت و در ۲۷ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه بسته شد.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در مه در هفته گذشته حدود ۲۰ درصد و نفت برنت حدود ۱۱ درصد کاهش داشت.

توافق کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز گروه اوپک پلاس نتوانسته است بازار را احیا کند. عربستان سعودی و روسیه اواخر هفته گذشته در بیانیه مشترکی اعلام کردند که به رصد بازار نفت ادامه می دهند و آماده اند در صورت لزوم به کاهش تولید بیشتری مبادرت کنند. شرکت آرامکوی سعودی روز جمعه اعلام کرد که از اول ماه میلادی آینده صادراتش را به ۸.۵ میلیون بشکه در روز محدود خواهد کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وارن پاترسون، مدیر استراتژی کالا در بانک ING در این باره گفت: ما شاهد رکورد بی سابقه کاهش تولید هستیم اما این میزان کاهش برای بازگرداندن بازار به تعادل کافی نخواهد بود.

اما برنامه آمریکا برای کاهش محدودیتهای قرنطینه و دستورالعمل جدید ترامپ به ایالتها برای بازگشایی سه مرحله ای اقتصاد، تا حدودی از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد. خبر مثبت دیگر گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز بود که نشان داد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا در هفته کذشته ۶۶ حلقه کاهش پیدا کرده که بزرگترین کاهش هفتگی از سال ۲۰۱۵ بوده و شمار دکلهای حفاری را به ۴۳۸ حلقه رسانده که پایینترین میزان از اکتبر سال ۲۰۱۶ است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …