سن زمین شناسی یک دهانه برخوردی در ماه مشخص شد

طبق مطالعه انجام شده توسط آکادمی علوم چین(CAS)، سن زمین شناسی دهانه برخوردی “فینسن”(Finsen) واقع در سمت پنهان ماه حدود ۳.۵ میلیارد سال است.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان بر اساس روش شمارش دهانه، سن زمین شناسی دهانه “فینسن” را تعیین کردند.کاوشگر چانگ ای۴ چین که شامل یک فرودگر و یک سطح نورد است ۳ ژانویه ۲۰۱۹ با موفقیت در دهانه “ون کارمن” در حوضه قطب جنوب-ایتکن(SPA) ماه در فرود آمد. حوضه قطب جنوب-آیتکن نام یک دهانهٔ برخوردی بر روی سطح کره ماه است. این دهانه در سمت پنهان ماه جای گرفته و یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های برخوردی در تمام سامانه خورشیدی است.

 از آن زمان، کاوشگر مذکور در سطح دهانه “ون کارمن” در حال پیمایش است و مجموعه‌ای از اندازه گیری‌ها را با تجهیزات علمی خود انجام داده است. بر اساس این مدل، دانشمندان نرخ رشد سنگ پوشه محل فرود چانگ ای-۴ و میزان تخریب دهانه فینسن را تخمین زدند. دانشمندان برای انجام این کار از نقشه ارتوفتو دیجیتال(DOM) چانگ ای-۲ و مدل ارتفاع دیجیتال(DEM) استفاده کردند. تصویر قائم شده، ارتوفتو یا ارتوفتوگراف یک عکس هوایی یا تصویر ماهواره‌ای است که تصحیح هندسی روی آن طوری انجام گرفته‌است که مقیاس آن یکنواخت است.

آنها یک منطقه مسطح و همگن را در کف فینسن به عنوان یک منطقه شمارش دهانه ترسیم کردند و به صورت دستی از دهانه‌های منطقه مشخص شده نقشه برداری کردند. با انطباق توزیع اندازه فرکانس دهانه حفره(CSFD) دانشمندان توانستند سن زمین شناسی دهانه فینسن را تعیین کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …