شناسایی سه پهنه گسلی جنبا در شهر کرمان

گروهی از محققان سازمان زمین‌شناسی موفق به شناسایی و به نقشه کشیدن دست کم سه پهنه گسلی جنبا در پیرامون باختری شهر کرمان شدند.

به گزارش ایسنا، با توجه به پیشینه لرزه‌خیزی گستره جنوب خاوری ایران، بررسی‌های لرزه زمین‌ساختی به منظور فراهم کردن داده‌های بنیادین تحلیل خطر زمینلرزه برای این گستره دارای تمرکز جمعیتی مهم کشور اهمیت قابل توجهی دارد.

بر همین اساس، در چارچوب طرح تهیه اطلس ملی لرزه زمین‌ساخت ایران و پس از تکمیل چهارگوش یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم بم در سال گذشته، تهیه اطلس لرزه زمین‌ساخت یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم سبزواران به عنوان گستره‌ای با جمعیت بیش از دو میلیون نفر و یکی از قطب‌های صنعتی-کشاورزی ایران در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفت.

از سویی بررسی گسل‌های جنبا و با توان لرزه‌زایی در حوزه نزدیک شهر کرمان، با توجه به قرارگیری این شهر دارای پیشینه لرزه‌خیزی بر روی خاکی نرم و نسبتا ضخیم برای سازه‌های عمدتا کوتاه این کلانشهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، از این رو و در راستای انجام و تکمیل هرچه بیشتر و دقیق‌تر اطلس ملی لرزه زمین‌ساخت ایران، اکیپی از متخصصان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب خاوری (کرمان) به همراه دکتر شهریار سلیمانی‌آزاد، پژوهشگر گروه لرزه زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طی انجام بررسی‌های دفتری و میدانی نوزمین‌ساختی و زمین‌ساخت جنبا ضمن دقیق‌سازی موقعیت گسل‌های پیشتر شناسایی شده، موفق به شناسایی و به نقشه کشیدن دست کم سه پهنه گسلی جنبا در پیرامون باختری شهر کرمان شدند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

وسایل ورزشی اورجینال چه مزایایی دارد؟

مزایای خرید وسایل ورزشی اورجینال ورزش در جامعه ما نقش بسیار مهمی را ایفا می …