شیوه‌نامه ثبت تجربه‌های کرونایی فرهیختگان

شیوه‌نامه ثبت تجربه زیسته فرهیختگان در روزهای کرونا به منظور انجام مصاحبه تاریخ شفاهی تدوین شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، قربانعلی کناررودی، رییس گروه تحقیقات تاریخ معاصر و تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: جلسه ویژه اجرای پروژه تجربه زیسته کرونا در پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. در این جلسه به منظور به انجام رساندن مصاحبه تاریخ شفاهی و ثبت تجربه زیسته برخی از فرهیختگان و اهالی علم و فرهنگ در ایام کرونا دستورالعمل ویژه‌ای تدوین شد.

او ادامه داد: بر اساس این دستورالعمل چگونگی انجام مصاحبه تاریخ شفاهی تبیین شد و در اختیار دست‌اندرکاران این حوزه قرار گرفت که می‌توان به انجام مصاحبه غیرحضوری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد.

رییس گروه تحقیقات تاریخ معاصر و تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین افزود: مدت زمان انجام این مصاحبه‌ها تقریبا بین 20 تا 60 دقیقه است که براساس این شیوه‌نامه مصاحبه‌های تاریخ شفاهی انجام می‌شود. مهم‌ترین بخش این شیوه‌نامه مربوط به ثبت و ضبط چگونگی مواجه فرهیختگان درعرصه علم و فرهنگ با این ویروس و تاثیر آن در سبک زندگی فردی، اجتماعی و پیشبرد و یا توقف فعالیت های علمی و پژوهشی آنان در این دوران است.

کناررودی درباره ثبت تاریخ شفاهی در دوران کرونا گفت: مقدمات ثبت تاریخ شفاهی زیسته فرهیختگان در دوران کرونا به مرحله نهایی رسیده و فرآیند انجام مصاحبه تاریخ شفاهی در این حوزه آغاز شده است.

او یادآورشد: هم‌اکنون پنج تن از کارشناسان تاریخ معاصر و تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مسئولیت انجام این مصاحبه‌ها را عهده‌دار هستند. ضمن این‌که به زودی برای اجرای مستقل مصاحبه توسط سایر علاقه‌مندان با ارائه مستندات پروژه به این سازمان، با رعایت حقوق معنوی، فراخوانی اعلام خواهد شد.

رییس گروه تحقیقات تاریخ معاصر و تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین تصریح کرد: مصاحبه‌های تاریخ شفاهی با عنوان ثبت تجربه زیسته تعداد قابل توجهی از افراد شاخص و فرهیختگان در حوزه علم و فرهنگ در زمان شیوع ویروس کرونا توسط پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام می‌شود و به همین منظور لیستی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور تهیه شده و در اختیار مصاحبه‌گران قرار گرفته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …