ضرغامی وزارتخانه‌اش را تحویل گرفت

عزت‌الله ضرغامی با حضور در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رسما از امروز این وزارتخانه را تحویل گرفت.

به گزارش ایسنا، ضرغامی روز گذشته (چهارشنبه سوم شهریورماه) با ۲۶۲ رأی موافق از مجلس شورای اسلامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد و امروز، پنجشنبه (چهارم شهریورماه) با حضور در این وزارتخانه، درحالی که علی اصغر مونسان، وزیر پیشین، او را همراهی می‌کرد، رسما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را تحویل گرفت.  

او همچنین نشستی با علی‌اصغر مونسان و رییس فراکسیون گردشگری مجلس در محل این وزارتخانه داشت. محمدرضا دشتی اردکانی ـ رییس فراکسیون گردشگری مجلس ـ در این نشست به سوابق وزیر میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: مهندس ضرغامی می‌تواند گفتمان فرهنگی را برای ارتقای جایگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با کمک قوای سه‌گانه و تعامل و گفت‌وگو با آن‌ها به مرحله اجرا برساند.

مراسم تکریم علی‌اصغر مونسان و معارفه عزت‌الله ضرغامی، همچنین با حضور معاونان و مدیران کل این وزارتخانه و رییس فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث‌فرهنگی مجلس شورای اسلامی، بدون اطلاع به رسانه‌ها برگزار شد.

برنامه‌های قبلی را ادامه می‌دهیم مگر اقتضا پیش آید

ضرغامی در نشستی هم که در محل این وزارتخانه برگزار شد، پس از گزارش عملکرد چهارساله مونسان، گفت: صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت. این شعر درباره آقای مونسان صادق است. خوشحال هستم امروز توفیق خدمت کردن را دارم، دکتر مونسان را من از گذشته می‌شناسم و با اسم و فعالیت‌های او در بنیاد مستضعفان، سازمان دفاع و مناطق آزاد آشنا هستم.

او در ادامه بیان کرد: این وزارتخانه بدنه کارشناسی قوی و خوبی دارد و این یک مزیت نسبی برای وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است، مدیران او سطح توانمندی‌شان بالاست.

ضرغامی همچنین گفت: این وزارتخانه سه حوزه تخصصی دارد که نگاه من به هر سه بخش مساوی و متعادل است. در تمام این حوزه‌ها در سراسر کشور گنجینه‌ای از کارشناسان، نخبگان، فعالان بخش خصوصی و… وجود دارد. وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارتخانه‌ای کم‌نظیر است که سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی جدی دارد.

او با اشاره به خسارتی که ویروس کرونا به بخش خصوصی وارد کرده است، اظهار کرد: این بخش با دوران سختی روبه‌رو است، به این منظور برنامه‌ای نوشته شده است و پس از نشست کارشناسی با کارشناسان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام خواهم شد تا بتوانیم بخش خصوصی را نجات دهیم.

وزیر جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: یکی از کارهای ما برنامه‌ریزی برای استفاده از بدنه عظیم بخش خصوصی، کارشناسان و نظرات دلسوزانه در سراسر کشور است. گنجینه‌ای از زیبایی‌ها در کشورمان وجود دارد که با هماهنگی جدی با سازمان محیط‌زیست بتوانیم امکان بازدید مناطق بکر را برای مردم فراهم کنیم.

ضرغامی گفت: در این سه حوزه تا کنون اقدامات خوبی انجام شده و ما ادامه راه این برنامه‌ها خواهیم بود و در جایی که اقتضا پیش آید، کارهای جدید را با روش‌های متعدد انجام می‌دهیم.  

او همچنین اظهار کرد: بنا بر فرمایش‌های مقام معظم رهبری باید جهش اتفاق بیافتد. یکی از جاهایی که می‌توان این جهش را انجام داد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است. با تغییر نگاه و هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف می‌توان آن را محقق کرد.

ضرغامی با بیان این‌که در جلسه پنجشنبه هیأت دولت، وزیر بهداشت برای توسعه گردشگری سلامت اعلام آمادگی کرده است، بیان کرد: زمانی‌که وزارت بهداشت با تمام توان خود پای کار بیاید و سایر بخش‌ها کمک کنند می‌توانیم به توسعه گردشگری سلامت کمک کنیم.

او گفت: این حوزه هم از لحاظ اقتصادی و هم فرهنگی و نیز صدور انقلاب بسیار بااهمیت است و همین سه حوزه در این وزارتخانه کافی است برای ایده‌های صدور انقلاب به شرطی که همه دست‌اندرکاران متوجه شوند که این حوزه بسیار مهم است.

نگاه ضرغامی به روز کوروش

بنا بر گزارش منتشرشده از این نشست در وب‌سایت خبری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی، ضرغامی همچنین تاکید کرد: باید به نیازهای مردم و آن‌چه دوست دارند توجه کنیم. اگر امروز خرابه‌های تخت جمشید برای ما مانده به نفع ماست و نباید این‌ها را به دوقطبی تبدیل کنیم. مثلا در روزی که منتسب هست به روز کوروش، بد است که این موضوع به دلیل برخی اشتباهات به‌جای یک روز وفاق ملی، تبدیل شود به دوقطبی‌های بد.

در ادامه، معاون توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه گزارشی را از آخرین اقدامات ارائه کرد و گفت: در این دوره ضمن استفاده از پرسنل داخلی و اضافه نکردن مدیران از خارج هیچ‌کدام از انتصابات رنگ سیاسی نداشت. ملاک‌ ما در انتخاب تنها شایسته‌سالاری و شایسته‌گزینی بود.»

پس از مونسان، عزت الله ضرغامی دومین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شمار می‌آید. تا سال ۱۳۹۸ این وزارتخانه، در قالب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یکی از معاونت‌های ریاست‌جمهوری بود.

ساختار و رویکرد برنامه و همچنین دفاعیات ضرغامی در روز رأی‌گیری، در فضای مجازی با واکنش‌های بسیاری از باستان‌شناسان، فعالان گردشگری و میراث فرهنگی مواجه شد. او در جلسه دفاعیه مجلس گفته بود: گروهی که همراه رییس‌جمهور پیشین به ایتالیا رفته بودند شاهدند که آن‌ها را برپای مجسمه سردار رومی خود برده‌اند. اگر یک تصویر از نقش رستم نشان می‌دادند که در آن پادشاه رومی به پای داریوش اول افتاده و تقاضای عفو می‌کند عظمت ایران را به رخ آن‌ها می‌کشیدند. بعد از آن باستان‌شناسان، مورخان و راهنمایان گردشگری در واکنش‌هایی، اشتباه تاریخی رخ‌داده را اصلاح کردند که در آن کتیبه، نام پادشاهی که رومی‌ها (فیلیپ عرب) جلو او زانو زده‌اند، داریوش هخامنشی نبوده، بلکه شاپور اول ساسانی بوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …