فرش قرمز افغانستان برای ایران

سرپرست وزارت صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان گفت: در افغانستان فرصت‌های بسیاری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهیم که هیچ نیازی به استفاده از شرکت بومی نیست و شرکت‌های ایرانی می‌توانند با مالکیت صد در صدی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش ایسنا، نثاراحمد غوریانی،  در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه اختصاصی – تخصصی «آب، برق، انرژی های نو» در افغانستان، ضمن تاکید بر اینکه افغانستان تنها بازار فروش نیست گفت: از کشورهای همسایه بخصوص ایران انتظار می‌رود برای سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های بخش خصوصی گام‌های موثر بردارند.

وی با بیان اینکه افغانستان همواره به دنبال مشارکت‌ با کشورهای دیگر در تولید و بازاریابی است به همین دلیل از دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان این نمایشگاه انتظار می‌رود به افغانستان تنها به عنوان بازار فروش نگاه نکنند، گفت:  امکاناتی برای سرمایه‌گذاران درنظر گرفته‌ایم که بی‌نظیر است به عنوان مثال در شهرک‌های صنعتی، کلیه امکانات مورد نیاز سرمایه‌گذاران زمین متر مربعی ۸۰ سنت به متقاضیان ارایه می‌دهیم که ارزان‌ترین نرخ در سراسر جهان است.

وی با تاکید بر حضور شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان تصریح کرد: از همین فرصت استفاده می‌کنم و به متقاضیان سرمایه در ایران می‌گویم برای شما فرش قرمز پهن شده و تمام حمایت‌های مورد نیاز را مهیا کرده‌ایم.

غوریانی در بخشی از سخنان خود به موضوع قاچاق کالا از ایران به افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه حجم قاچاق کالا از ایران بخصوص از مناطقی که صعب العبور هستند باعث نگرانی تولیدکنندگان افغانی شده است که البته معتقدیم این روند به خود تولیدکنندگان ایران نیز ضربه می‌زند.

«نمایشگاه» نقطه عطفی برای گسترش تجارت دو کشور

همچنین  سیدزمان هاشمی – رئیس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان با اشاره به مبادلات گسترده تجاری میان دوکشور گفت: در حدود ۳ میلیارد دلار صادرات کالا از ایران به افغانستان و همچنین پتانسیل‌های موجود تجاری میان دو کشور فرصتی ایجاد کرده که این نمایشگاه را به عنوان نقطه عطفی در گسترش تجارت ایران و افغانستان بشناسیم.

وی افزود: ایران کوتاه‌ترین راه صادراتی برای کالاهای افغانستان است به همین دلیل تلاش می‌کنیم حداکثر استفاده را از فرصت موجود داشته باشیم.

طبق اعلام ساتکاب، هاشمی با اشاره به موقعیت استراتژیک بندر چابهار برای توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد: چابهار برای مبادلات اقتصادی و تجاری افغانستان نقش کلیدی دارد و تلاش می‌کنیم از آن استفاده کنیم اما به دلیل برخی موانع فعلا نتوانسته‌ایم به این هدف دستیابیم.

وی ابراز امیدواری کرد که اولین نمایشگاه تخصصی ایران در کابل زمینه گسترده‌ای در گسترش روابط تجاری بخش خصوصی دو کشور ایجاد کند تاجایی که این روابط منجر به همکاری‌ها و ایجاد فرصت‌های تولیدی مشترک نیز باشد.

رئیس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری معتقد است دو کشور باید اهداف اقتصادی را در اولویت برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهند به این دلیل که با گسترش و تقویت روابط اقتصادی بدون تردید روابط سیاسی قابل توجهی ایجاد می‌شود.

هاشمی با اشاره به کالاهای صادراتی افغانستان به ایران تصریح کرد: هم اکنون در بخش سنگ‌های تزئینی، خشکبار و محصولات کشاورزی امتیازاتی داریم که به دلیل برخی مشکلات و قوانین تنها توانسته‌ایم سالانه کمی بیشتر از ۱۵ میلیون دلار کالا به ایران صادر کنیم که باید این رقم افزایش یابد.

از توسعه همکاری های «برق» دو کشور خبرهای خوبی خواهیم شنید

همچنین بهادر امینیان- سفیر ایران در افغانستان گفت: با توجه به اهمیت نیرو و زیرساخت‌های انتقال نیروی برق،  وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌هایی گسترده و هدفمند در کشور افغانستان دارد که قطعا به زودی اخبار خوبی از آن منتشر خواهد شد.

وی ضمن اشاره به  اهمیت بازار افغانستان برای بخش خصوصی ایران اظهار کرد: آمارها اکنون نشان می‌دهد افغانستان از ایران، حدود سه میلیون دلار سالانه، واردات دارد بنابراین اگر این کشور توسعه یابد قطعا بازار گسترده‌تری برای تولیدکنندگان ایرانی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آماده است تا به مردم افغانستان کمک کند که سطح تولیداتشان را بالا ببرند و بعد از آن هم قطعاً، خریدار کالاهای با کیفیت و مورد نیاز تولید شده در افغانستان هستیم، افزود:  اگرچه هم اکنون حجم مبادلات و تراز تجاری مناسب نیست اما رسما، ایران آماده سرمایه‌گذاری و ارایه فناوری‌های مناسب در افغانستان است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیشینه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی میان دو کشور گفت: ارتباطات چند ده ساله دو کشور پایه اصلی برگزاری نمایشگاه است که قطعا در آینده نیز می‌تواند تعیین کننده باشد.

امینیان اظهار کرد: تعیین عنوان این نمایشگاه کاملا هوشمندانه بوده به این دلیل که متاسفانه خدمات و توسعه در کشور افغانستان به دلایل مختلف تا امروز آنطور که شایسته این کشور است صورت نگرفته، بنابراین هرچه خدمات و امکانات بیشتری در این کشور ارائه شود، بدون تردید جمهوری اسلامی ایران، اولین برنده این میدان است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمن اشاره به انجام مذاکرات صلح در افغانستان ابراز امیدواری کرد فرصتهای تجاری حاصل از آن نیز استمرار و ثبات بیشتری یابد. دد

امینیان معتقد است؛ با درنظر گرفتن میزبانی ایران از میلیون‌ها افغانستانی در چند دهه اخیر، پیوندهای عمیقی ایجاد شده، که قطعا تحولات اقتصادی و مشارکت‌های این چنینی به آن تحکیم بیشتری می‌بخشد.

این مقام جمهوری اسلامی ایران گفت: دو کشور فرصت‌های بسیاری برای توسعه در اختیار دارند که نباید اجازه دهند بیگانگان آنها را از بین ببرند، بنابراین اگر افغانستان قصد توسعه دارد قطعا ایران بهترین گزینه برایشان است؛ به صورتی که هم خود ایران و هم از طریق ایران می‌تواند به اهداف تعیین شده دست‌یابند.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: تا امروز نمایشگاه‌های کالایی برگزار شده، اما این نمایشگاه خدمات و تکنولوژی است، بنابراین رسما نشان دادیم آماده سرمایه‌گذاری در توسعه خدمات و تکنولوژی‌های مورد نیاز افغانستان هستیم که این یعنی به این کشور صرفا به عنوان یک بازار فروش نمی‌نگریم و به دنبال ارتباط طولانی مدت و ماندگار هستیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …