قاچاق فرآورده های نفتی کاهش یافت

افزایش پدیده قاچاق فرآورده های نفتی از جمله معضلاتی بوده که با اقدامات صورت گرفته از سوی متصدیان صنعت نفت کنترل و مدیریت شده است و اکنون شاهد کاهش قاچاق فراورده های نفتی هستیم.

به گزارش ایسنا، با توجه به اختلاف فاحش قیمت فرآورده های نفتی یارانه ای در داخل و خارج از کشور  بازار  پررونقی برای سوداگری و سواستفاده شبکه های گسترده قاچاق مهیا شد. کاهش آمار قاچاق فرآورده ها بخصوص بنزین و گازوئیل که از طرفداران بیشتری نیز در بین محصولات تولید شده برخوردار است از مدت ها پیش جزو دغدغه های  کشور بوده است.

در این مسیر بعنوان یک راهکار کوتاه مدت و مقطعی یا باید نرخ فرآورده ها افزایش می یافت، یا باید با متوسل شدن به شیوه ای دیگر مجراهای اصلی قاچاق در نحوه توزیع و دستیابی سواستفاده گران کور می شد. به همین منظور توسعه زیرساخت های نرم افزاری و همینطور اصلاح سامانه ها و فرآیندهای موجود مورد توجه قرار گرفت که خروجی این کار منجر به نزولی کردن آمار قاچاق فرآورده ها بخصوص گازوئیل شد.

اصلاح سامانه تجارت آسان، تخصیص سهمیه به ناوگان حمل و نقل سنگین(دیزل) مبتنی بر پیمایش، پایش سیستمی سوخت مایع ارسالی و مصرفی نیروگاه‌ها، استقرار سامانه فروش سوخت مرزی و ایجاد سامانه ثامن(ثبت الکترونیکی معاملات نفتی)، از جمله راهکارهایی بوده  که شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی در راستای کاهش قاچاق به  مرحله اجرا درآورده است.

در خصوص   سامانه  درخواست فرآورده های نفتی (تجارت آسان) باید گفت متقاضیان درحوزه های مختلف کشاورزی، حمل و نقل دریایی، تامین منابع آب، ‌صنایع، ‌اصناف و معادن و …  به صورتی شفاف می توانند به صورت رایگان درخواست خود را در سامانه ثبت و پیگیری کنند، این امر درشرایطی محقق می شود که  با برقراری ارتباط برخط با دستگاه های متولی اعم از وزارت کشاورزی، وزارت صمت و… و.   دقت فرآیند تخصیص سهمیه افزایش یافته و درادامه از تخصیص سهمیه مازاد بر نیاز واقعی جلوگیری شود.

 ارتقای سامانه هوشمند سوخت و آماده سازی آن برای طرح تخصیص سوخت مبتنی بر پیمایش نیز در مدت کوتاهی از سوی وزارت نفت عملیاتی شد، همچنین ایجاد سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی از دیگر اقداماتی بوده که فرآیندها و استقرار آن انجام شده است.

 ازسوی دیگر باید گفت با توجه به اینکه حدود نیمی از نفت گاز توزیعی در بخش حمل و نقل سنگین مصرف می شود با تغییر زیرساخت کارت هوشمند سوخت در بخش نفت گاز و آماده سازی آن برای طرح تخصیص سهمیه سوخت مبتنی بر پیمایش و اجرای ان از نیمه دوم سال ۹۴ از جمله اقدامات مهم و موثر در جلوگیری از قاچاق فرآورده های نفتی بوده است که درادامه با یک تیرو دونشان اجرای این طرح ضمن محدودیت عرصه جولان قاچاقچیان،   روزانه ۵ میلیون لیتر نیز صرفه جویی در مصرف نفت گاز صورت گرفته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …