متقاضیان بدحساب مسکن ملی در آستانه حذف

با وجود آنکه مهلت واریز وجه برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن دو بار تمدید شده شواهد و قرائن حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از متقاضیان نسبت به افتتاح حساب اقدام نکرده اند.

به گزارش ایسنا، با عبور از بازه زمانی ۱۵ شهریورماه که آخرین مهلت واریز وجه طرح اقدام ملی مسکن بود مشخص شد برخی افراد واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن به هر دلیل افتتاح حساب نکرده اند، لذا وزارت راه و شهرسازی تا پایان شهریورماه به این افراد مهلت داد. شهریورماه هم به پایان رسید و اغلب متقاضیان نسبت به تکمیل آورده و حتی افتتاح حساب اقدام نکردند. به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی برای مرتبه سوم به این افراد فرصت داد و آخرین مهلت افتتاح حساب و واریز وجه را ۳۰ مهرماه اعلام کرد. یعنی فردا این فرصت برای متقاضیان اولیه به پایان میرسد اما گویا هنوز بسیاری از افراد نسبت به واریز وجه یا حتی افتتاح حساب بی توجه هستند.

با اینکه وزارت راه و شهرسازی چندین بار هشدار داده که در صورت عدم تکمیل آورده، متقاضیان واجد شرایط حذف و از لیست رزرو جایگزین آنها خواهد شد هنوز این اقدام انجام نشده و باید ببینیم با اتمام ضرب الاجل سه باره این اقدام انجام خواهد شد یا خیر. مبلغ آورده اولیه حدود ۴۰ میلیون تومان است.

اما آمار و شواهد گویای آن است که بخش قابل توجهی از افراد به دلایلی همچون عدم توانایی مالی نسبت به تکمیل آورده اقدام نکرده اند. به طور مثال از بین ۱۳۸ هزار واحد تعریف شده برای شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر که مسئولیت اجرای آن بر عهده بنیاد مسکن گذاشته شده تا کنون فقط ۲۵ هزار متقاضی افتتاح حساب کرده و واریز وجه داشته اند. وزارت راه و شهرسازی آمار به روزی میزان افتتاح حساب در روزهای اخیر را اعلام نکرده اما تا ۱۶ مهرماه از کل ۴۰۰ هزار واحد تعریف شده فقط ۱۱۵ هزار نفر اقدام به بازگشایی حساب کرده بودند؛ آن هم پس از هشدارهایی که مرتبا مبنی بر حذف متقاضیان بدحساب اعلام شد.

در روزهای اخیر میانگین قیمت هر متر مربع مسکن ملی ۲.۷ میلیون تومان بر اساس هزینه های سه ماهه دوم سال جاری اعلام شد؛ هرچند برخی کارشناسان معتقدند که به دلیل نوسانات قیمت مصالح ساختمانی که طی ماههای اخیر اتفاق افتاده با این مبالغ نمی توان طرح اقدام ملی را جمع کرد.

بجز آورده متقاضیان که در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است ۱۰۰ میلیون تومان وام هم با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۱۰ ساله به هر واحد تعلق می گیرد. مبلغ ماهانه هر قسط در روش ساده یک میلیون و ۸۰۱ هزار تومان و سود آن ۱۱۶ میلیون تومان است. در روش بازپرداخت پلکانی مبلغ قسط در سال اول ماهانه یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان است که در سال دهم به ماهانه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. میزان سود تسهیلات در این روش پرداخت حدود ۱۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وعده افتتاح مسکن ملی در آبان ماه

شهریوماه سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به روزهای افتتاح نزدیک شده و بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی روز اول آبان ماه، پروژه های آماده شده مسکن ملی در ۴ بخش با حضور رئیس جمهور  به بهره برداری می رسد. پیش از این وزارت راه و شهرسازی تیرماه و مرداد ماه را زمان افتتاح مسکن ملی اعلام کرده بود که بنا به دلایلی از جمله شیوع ویروس کرونا محقق نشد. گفته می‌شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶ واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶ واحد و در گلبهار ۳۰۰ واحد با ارزش حدود ۵۲ میلیارد تومان آماده افتتاح است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …