مخالفت محیط زیست با ساخت محور بشرویه در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی

مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید که این سازمان با ساخت محور بشرویه – بجستان که از دو منطقه حفاظت شده محیط زیستی و کوریدورهای حفاظتی یوزپلنگ آسیایی عبور می‌کند، مخالفت کرده است.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر خبر ساخت جاده‌ای در استان خراسان جنوبی (محور بشرویه – بجستان) نگرانی‌های فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است، چراکه قرار است این جاده از دو منطقه حفاظت شده افتخاری و مظفری عبور کند که جزو زیستگاه‌ها و کوریدورهای حفاظتی یوزپلنگ هستند.

از آنجایی که جمعیت یوزپلنگ آسیایی در کشور ما به شدت در معرض خطر انقراض است و تصادفات جاده‌ای همواره به عنوان یکی از مهمترین تهدیدات جمعیت یوزها عنوان می‌شود، انجمن‌های زیست محیطی از جمله انجمن یوزپلنگ ایرانی نسبت به تبعات ساخت این جاده در کوریدور حفاظتی این گونه از حیات وحش هشدار داده‌اند.

انجمن یوزپلنگ ایرانی با ارسال نامه‌ای به دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرده است که دو منطقه حفاظت شده افتخاری در استان خراسان رضوی و منطقه حفاظت شده مظفری در استان خراسان جنوبی هسته مرکزی کوریدور احتمالی تردد یوزپلنگ‌های یزد و خراسان جنوبی و یوزهای سمنان و خراسان رضوی هستند. اخیرا نیز رد و نمایه یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده مرزی خواف ثبت شده است که نشان دهنده حرکت این گونه از زیستگاه‌های اصلی در مرکز به سوی زیستگاه‌های شرق کشور است.

این انجمن هشدار داده است که درصورت عبور جاده از میان مناطق افتخاری و مظفری خطری جدی این کوریدور و حلقه اتصال مهم را تهدید می‌کند.

درحالی که اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی اعلام کرده است که احداث این جاده در انتظار دریافت مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است، رضا اقتدار – مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست – به ایسنا گفت: این سازمان مسیر احداث محور بشرویه – بجستان را بررسی کرده و مشخص شده است که مسیر پیشنهادی برای ساخت این جاده علاوه بر تداخل با منطقه حفاظت شده مظفری با منطقه حفاظت شده افتخاری نیز تداخل دارد.

وی با اشاره به اینکه از این‌رو ما با ساخت این جاده مخالفت کرده‌ایم، تصریح کرد: نامه‌ای برای اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی ارسال کرده و تاکید کرده‌ایم که برای پیشگیری از تبعات زیست محیطی احداث این محور، گزینه‌های اصلاحی جایگزینی در خارج از مرزهای مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست مورد پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …