مراکز آموزش عالی برتر در حوزه تعاملات علمی بین المللی معرفی شدند

دانشگاه های علم و صنعت ایران، گیلان، علامه طباطبایی، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و پارک علم و فناوری یزد به عنوان برترین مراکز آموزش عالی و فناوری کشور در حوزه تعاملات علمی بین المللی در سال ۱۳۹۸ معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین سالار آملی در دهمین نشست سراسری معاونان و مدیران همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری وزارت علوم، گفت: ۱۲ شاخص برای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و ۸ شاخص برای پارک های علم و فناوری تعریف کرده، و در این چارچوب ای اطلاعات را جمع آوری و راستی آزمایی کردیم که در نهایت، پنج مرکز به عنوان مراکز برتر، قابل تقدیر شناخته شدند.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی اظهار کرد: تعداد ۷۳ دانشگاه در سطح یک بررسی و دانشگاه در سطح یک بررسی و دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان دانشگاه برتر، شایسته و قابل تقدیر شناخته شد. این دانشگاه، ۲۹۶ طرح با استادان خارجی و ایرانیان مقیم خارج، داشته است. ضمن، آنکه، با داشتن ۴۰۰ مقاله بین المللی توانسته است بیشترین گرنت بین المللی را جذب کند. حضور در رتبه بندی های معتبر جهانی نیز یکی دیگر از شاخص های دانشگاه علم و صنعت ایران، بود.

به گزارش مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، دانشگاه گیلان نیز با داشتن ۷۳ طرح مشترک،به عنوان دانشگاه برنر در سطح دو دانشگاه ها، انتخاب شد. ۲۳۴ مقاله مشترک علمی و حضور در رتبه بندی های معتبر جهانی، از جمله شاخص های دیگری بوده که که به گفته قائم مقام وزیر در امور بین الملل، دانشگاه گیلان را شایسته تقدیر و انتخاب کرده بود.

دلیل انتخاب پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان پژوهشگاه برتر، این گونه اعلام کرد: پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با ۵۶ همکاری مشترک، اساتید خارجی، ۹ پروژه مشترک بین المللی، ۷ پروژه با ایرانیان مقیم خارج از کشور، و ۹ شرکت دانش بنیان، کمیته ارزیابی را متقاعد کرد تا این پژوهشگاه را به عنوان پژوهشگاه برتر در حوزه علم و فناوری بینم المللی در سال ۱۳۹۸ برگزیند.

پارک یزد نیز با ۲۷۵ شرکت دانش بنیان و سه شرکت خارجی در کنار راه اندازی سه شرکت در خارج از کشور، نامزد نهایی پارک علم و فناوری برتر در سال ۱۳۹۸ شد.

 دکتر سالار آملی رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی با تقدیر از دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دانشگاه علامه طباطبایی از نوآوری و گسترش خوبی در فعالیت های علمی بین الملی برخوردار بوده، و دستاوردهای شگرفی داشته است. اگرجه شاخص های تعریف شده برای ارزیابی فعالیت بین المللی عمدتا” فنی بوده، دانشگاه علامه طباطبایی توانسته با پذیرش ۲۳۶ دانشجوی بین المللی و ۹ طرح مشترک، یکی از دانشگاه های برتر در تعاملات بین المللی در سال ۱۳۹۸ باشد. این دانشگاه همچنین، ابتکارات خوبی در دوره کرونا داشته است.

در ادامه این نشست دکتر غلامی وزیر علوم در خصوص فععالیت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک خای علم و فناوری برگزیده آرزوی توفیق کرده و خواستار توسعه فعالیت آنها شده و یادآوری کردند که برنامه های دانشگاه ها باید به تبادل علم و دانش در بستر بین الملل نیز اختصاص یابد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …