نسخه‌ای برای مواجهه با نفوذ بیگانگان در خلیج فارس

رییس دانشکده علوم گردشگری تاکید کرد: دولت‌های منطقه خلیج فارس زمینه‌های حضور مردم و گردشگران سایر مناطق را برای بازدید و آشنایی بیشتر با میراث کهن و باستانی منطقه خلیج فارس فراهم آورند.

منو چهر جهانیان ـ رییس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ ـ در یادداشتی به مناسبت روز ملی خلیج فارس که در اختیار این خبرگزاری قرار داده، نوشته است: خلیج فارس پیشینه‌ای وسیع و گسترده به بلندای تاریخ این سرزمین داشته و خاستگاه و فرهنگ‌ها وتمدن‌های بزرگ بشری است. خلیج فارس از بدو پیدایش تا زمان حاضر، بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، ‌اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل مثبت و سازنده بوده و زمینه‌های همکاری و گسترش فعالیت‌های تجاری و اقتصادی را فراهم آورده است.

فرهنگ و اخلاقیات ایرانیان همواره با تاکید بر همدلی وهمکاری میان مردم و اقوام مختلف بشر روح همبستگی، صلح و دوستی در میان آنها را گسترش داده است. در حوزه خلیج فارس، زندگی و هم‌زیستی در این مکان با ‌جوشش فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف در منطقه، بستری را برای توسعه روابط و همکاری‌های فرهنگی و اجتماعی میان مردمان و کشورهای حوزه خلیج فارس وسایر مردمان ملل مختلف فراهم آورده است.
 

نام خلیج فارس، با نام ایران برای همیشه تاریخ عجین گشته و این ارتباط عمیق و پایدارِ ایران با خلیج فارس در اشکال و حوزه‌های مختلف قابل ترسیم، تائید و تاکید است و استمرار آن تا دوران معاصر به تصویر درآمده است.
 

سیر تحولات دوران معاصر بیانگر اقتدار ایرانیان در خلیج فارس بوده، همکاری کشورهای منطقه خلیج فارس تضمین‌کننده ثبات وآرامش درمنطقه  است. کشور ایران سهم مهم و اساسی در شکل‌گیری و تضمین ثبات منطقه خلیج فارس دارد، که با تعامل و توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهمچنین روابط دیپلماتیک در میان کشورهای منطقه خلیج فارس، متضمن ثبات و پایداری در این منطقه مهم و حیاتی دنیا است.

 روز ملی خلیج فارس به عنوان یکی از اقدامات ملی و پدافند غیرعامل در مواجهه با نفوذ بیگانگان درمنطقه خلیج فارس اقتضا می‌کند تا مجموعه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور در خصوص این امر فراگیر که ریشه در باورهای ملی، دینی و درونی ایرانیان دارد مشارکت فعال داشته باشند.
 

برنامه‌های علمی و فرهنگی با رویکرد شناخت و آگاهی‌بخشی در حوزه میراث فرهنگی وگردشگری منطقه خلیج فارس می‌تواند بستری را برای معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران و جاذبه‌های متنوع و بی‌نظیر سواحل و کرانه‌های خلیج فارس، دانش دریانوردی و مهمان‌نوازی مردمان این دیار به سایر مردمان جهان فراهم کرده و گام مهم و ارزشمندی در جهت اعتلای نام خلیج فارس به عنوان مهد وگهواره فرهنگ ها وتمدن های بشری جهان بردارد.
 

گردشگری به عنوان ابزاری در جهت گسترش صلح و دوستی، تعمیق روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل میان مردمان و دولت‌ها به شمار می‌آید، که می‌تواند نقش بسیار سازنده و تاثیرگذاری برای همگرایی و توسعه روابط و همکاری‌های مشترک میان مردمان و دولت‌های منطقه خلیج فارس ایفا کند.
 

لازم است دولت‌های منطقه خلیج فارس براساس اشتراکات فرهنگی، تمدنی و همچنین علاقمندی‌ها و پیوندهای عمیق و ریشه‌دار فرهنگی، زمینه‌های حضور مردمان و گردشگران سایر مناطق را برای بازدید و آشنایی بیشتر با میراث کهن و باستانی منطقه خلیج فارس فراهم آورند. این مهم موجب رونق وشکوفایی اقتصادی منطقه خلیج فارس، انسجام اجتماعی و زمینه‌های همکاری بیشتر وتعامل منطقه‌ای را گسترش خواهد داد.
 

نکوداشت «روز ملی خلیج فارس» گامی است برای معرفی وتوجه بیشتر به مردمان این منطقه با پیشینه تاریخی و تمدنی و تاکید بر معرفی آثار و جاذبه‌های بی‌نظیر و متنوع گردشگری برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی در جهت تعامل سازنده، همگرایی و هم‌افزایی بیشتر میان کشورهای منطقه خلیج فارس با سایر مردمان و کشورها برای رسیدن به توسعه و آبادانی این منطقه ژئواستراتژیک، ژئوپلتیک و ژئواکونومیک.
 

برنامه‌ریزی برای فراهم آوردن، ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و انجام اقدامات بهینه در راستای توسعه فعالیت‌های گردشگری در منطقه خلیج فارس با حضور سرمایه‌گذاران داخلی وخارجی و به کارگیری ظرفیت های بسیار متنوع و جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری منطقه خلیج فارس در مسیر معرفی ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی، میراث فرهنگی و تمدنی منطقه، علاوه‌بر همگرایی منطقه‌ای، به اشتغال و کارآفرینی و توانمندسازی جوامع میزبان ومحلی، بومیان وساکنین منطقه خلیج فارس کمک می‌کند.
 

این امر مستلزم تعیین خط مشی‌ها، سیاست‌گذاری‌های کلان و اولویت‌بخشی به سفر و گردشگری و اتخاذ تصمیمات و داشتن برنامه هدف‌مند وجامع، همکاری و هماهنگی بین متولیان بخش‌های دولتی و سایر دست اندرکاران  مجموعه‌های مرتبط با مقوله صنعت گردشگری، چنانچه مورد توجه جدی قرار گیرد، رونق اقتصادی، اشتغال، کارآفرینی، توسعه وشکوفایی را در راستای، وفاق و انسجام ملی در میان ساکنین بومی و محلی و همگرایی در بین کشورهای منطقه خلیج فارس به همراه خواهد داشت.

     
انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

وسایل ورزشی اورجینال چه مزایایی دارد؟

مزایای خرید وسایل ورزشی اورجینال ورزش در جامعه ما نقش بسیار مهمی را ایفا می …