نقشه‌ای که نحوه ابتلای اندام های بدن به کروناویروس را پیش‌بینی می‌کند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نقشه‌هایی تهیه کرده‌اند که نحوه ابتلای اندام های بدن به کروناویروس را به صورت احتمالی پیش‌بینی می‌کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهشگران “دانشگاه کرنل” (Cornell University) آمریکا در بررسی جدید خود، نقشه‌هایی احتمالی در مورد نحوه ابتلای اندام‌های بدن به کروناویروس ارائه داده‌اند و عوامل مولکولی را شناسایی کرده‌اند تا شاید بتوانند به تسهیل و یا محدود کردن عفونت کمک کنند.

“سدریک فسکوت” (Cedric Feschotte)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: داده‌های این پژوهش نشان می‌دهند که کووید- ۱۹ تنها یک بیماری تنفسی نیست؛ بلکه بسیار گسترده‌تر است و ظرفیت تاثیرگذاری بر اندام‌های دیگر را نیز دارد. ارزیابی‌های ما نشان می‌دهند که طیف گسترده‌ای از آسیب‌پذیری سلولی در این میان وجود دارد.

پژوهشگران در این بررسی، نقشه ۲۸ ژن انسانی و گیرنده‌ها و عوامل مرتبط با کروناویروس را تهیه کردند. آنها می‌توانند با بررسی بیان آر ان ‌ای هر سلول در این ژن‌ها، بافت‌ها و سلول‌هایی که بیشتر نسبت به عفونت ناشی از کروناویروس آسیب‌پذیر هستند، را شناسایی کنند.

این گروه پژوهشی، بیان آران‌ای را در بافت‌های سالم انسانی بررسی کردند تا اطلاعات جامعی در مورد عوامل مولکولی که به تسهیل و یا محدودیت عفونت ناشی از کروناویروس منجر می‌شوند، ارائه دهند.

نقشه‌برداری از ورودی‌های متفاوت ویروس، برای پیش‌بینی محل ورود آن به بدن، ضروری است. به علاوه، پژوهشگران دیگر هم با مشخص کردن ریشه‌های مولکولی عفونت می‌توانند از این نواحی به عنوان اهدافی برای کشف دارو و غلبه بر عفونت استفاده کنند.

این پژوهش که مسیرهای ورود کروناویروس و نحوه ورود آن به ریه‌ها، سیستم عصبی مرکزی و قلب را نشان می‌دهد، از داده‌های بالینی پشتیبانی می‌کند که نشان می‌دهند کروناویروس، بر روده، کلیه و جفت هم اثر می‌گذارد.

به گفته پژوهشگران، گروه خاصی از سلول‌های پروستات نیز ممکن است تحت تاثیر کروناویروس قرار بگیرند و آسیب‌هایی برای مردان در پی داشته باشند.

این پژوهش، در مجله “Cell Reports” به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …