نگرانی غول‌های نفتی از جولان نفت ایران

صادرات نفت ایران همزمان با مذاکرات وین برای احیای توافق برجام ۲۰۱۵ که به صادرات بیشتر نفت ایران به بازار جهانی منتهی می شود، افزایش پیدا کرده که طبق گفته کارشناسان این موضوع موجب نگرانی غول های نفتی شده است.

به گزارش ایسنا، آخرین نظرسنجی رویترز بیانگر این است که تولید نفت اوپک در آوریل تحت تاثیر عرضه بالاتر از سوی ایران که محدودیت عرضه داوطلبانه سایر اعضای این گروه را جبران کرد، افزایش یافت به طوری که تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۳ کشور عضو است، در آوریل به ۲۵.۱۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس افزایش داشت. تولید نفت اوپک از ژوئن سال ۲۰۲۰ هر ماه به استثنای فوریه افزایش داشته است.

در این بین صادرات نفت ایران افزایش پیدا کرده است؛ نفت ایران در آوریل ۲.۵ میلیون بشکه در روز برآورد شد که ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به مارس افزایش داشت و بزرگترین افزایش تولید ماهانه در میان اعضای اوپک بود. افزایش اندکی هم در تولید الجزایر، نیجریه و آنگولا وجود داشت. عربستان سعودی تولیدش را ثابت نگه داشت و برای سومین ماه به وعده خود برای کاهش بیشتر تولید عمل کرد. تولید امارات متحده عربی و کویت هم ثابت بود. لیبی و ونزوئلا کاهش تولید قابل توجهی داشتند.

بازگشت پرقدرت نفت ایران

در این راستا امینی – کارشناس ارشد حوزه انرژی درباره توانایی ایران برای بازگشت به بازار نفت، به ایسنا گفت: از نظر فنی صنعت نفت این آمادگی را دارد که پس از رفع تحریم‌ها با قدرت وارد بازار شود و اقدامات زیرساختی در این حوزه انجام شده است و مشکلی از نظر زیرساخت در این حوزه وجود ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در زمان تحریم ایران، غول‌های نفتی در این فرصت  بازارهای جدیدی بدست آوردند لذا قطعا تلاش خود را برای حفظ آن بازارها خواهند کرد و این موضوع موجب می شود که یک سیستم رقابتی نیز به وجود آید البته اوپک برای عدم افزایش سهمیه و کاهش قیمت‌ها برنامه‌هایی را مدنظر دارد ولی واقعیت این است زمانی که ایران بتواند نفت بیشتری به فروش برساند، رقبا کارشکنی‌هایی را برای کاهش قیمت انجام خواهند داد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به ظرفیت ایران برای توسعه میادین نفتی مشترک گفت: قطعا استراتژی صنعت نفت ایران در بخش بالادست توسعه میادین مشترک نفتی است و یکی از مهمترین اهداف از سال‌ها پیش این بوده که بتوانیم از تمام میادین مشترک حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم چراکه اگر نتوانیم در میادین مشترک خود را به‌روز کنیم، قطعا شرکای ما سهم بیشتری از میادین برداشت خواهند کرد.

امینی با اشاره به نقش مشتریان سنتی ایران در فروش بیشتر نفت اظهار کرد: اگر موانع برداشته شود، قطعا مشتریان نفت ایران به ویژه چین مسیر راحت‌تری را برای خرید نفت ایران طی خواهد کرد و در واقع این مساله یک بازی برد برد برای ایران و مشتریان آن است.

به گفته وی از نظر من بعید است که ایران با توجه به وضعیت تاسیسات موجود بتواند بیش از ۲.۵ میلیون بشکه صادرات داشته باشد اما برای این میزان مشکلی وجود نخواهد داشت و قطعا آینده نفت ایران روشن است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …