هپکو تشنه کار است/سرعت پشتیبانی‌ها کم و موانع پابرجاست

ایسنا/مرکزی شورای اسلامی کار شرکت هپکو در نامه ای خطاب به استاندار مرکزی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به نامگذاری سال جدید و با استناد به ماده ۶۱ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور خواستار اقدام عاجل برای پشتیبانی و رفع موانع و رونق بخشیدن به این واحد صنعتی شده است.

به گزارش ایسنا، متن نامه شهرام رمضی رئیس شورای اسلامی کار شرکت هپکو خطاب به استاندار مرکزی و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی که یک نسخه از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته است به شرح ذیل است:

جناب آقای آقازاده استاندار استان مرکزی

جناب آقای سالاری

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی

احتراما ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات به استحضار می رساند، پیرامون نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی و اشاره ایشان به این موضوع که سال ۱۴۰۰ زمینه خوبی برای شکوفایی و کاهش تولید خواهد بود همه بایستی همت خود را بر این قرار بدهند که موانع را برطرف کنند و حمایت‌های لازم را در بخش تولید انجام دهند.

متاسفانه پس از حدود ۱۰ سال نه تنها هیچ اتفاقی در جهت رفع موانع تولید و پشتیبانی‌ها برای شرکت ‌هپکو صورت نگرفته بلکه هر روز شاهد ایجاد موانع بیشتری در جهت عدم تولید در این شرکت هستیم، چرا که به دلیل بازار بسیار پر سود واردات ماشین آلات راهسازی و به خصوص معدنی‌ها که توسط برخی از افراد وابسته به پست‌های مدیریتی تصمیم‌ساز هدایت می‌شوند، رفع موانع و حل شدن مشکلات شرکت‌ هپکو خطری بزرگ برای سودهای بادآورده شان محسوب می‌شود و متاسفانه همزمان در سال جدید، تمام توان بر واردات ماشین آلات معدنی گذاشته شده و شرکت هپکو با توان بالای تولید ماشین آلات معدنی منتظر سفارش معدن داران بزرگ است و با واردات ماشین آلات معدنی بدون کارشناسی و نامتناسب با شرایط کشور و از همه مهمتر بدون پشتیبانی و گارانتی، عملا به گورستانی از ماشین آلات در ایران تبدیل شده است و فقط سود سرشاری را عاید واردکنندگان می‌کند که خود در لایه‌های بالای مدیریتی و تصمیم‌گیر هستند.

 در خصوص واردات ماشین‌آلات دسته دوم و رسوب شده در گمرک و فشار وزارت صمت، ایمیدرو و معدن‌کاران و خانه معدن و سایر ارگان‌های دولتی، مجوز ورود دستگاه‌ها صادر شده و این امر به تولید در این شرکت ضربه خواهد زد و بایستی موضوع توسط سازمان‌های ذیربط بررسی و اقدام لازم جهت منع ورود و ترخیص این دستگاه‌ها صادر شود. بهتر است به جای حمایت از واردات از صنعت داخلی و ملی کشور حمایت کنیم.

با توجه به موارد پیش گفته، پشتیبانی‌ها با سرعت بسیار پایین در حال انجام است و موانع همچنان پابرجاست و با توجه به اینکه کارگران شرکت هپکو آماده و تشنه کار و تولید ماشین آلات معدنی راهسازی و کشاورزی هستند، حمایتی جهت تولید وجود ندارد و پشتیبانی و پیگیری فراوان از سوی مدیرعامل شرکت هپکو و مدیران مجموعه و همچنین کارگران به تولید ملی ختم نمی‌شود و به همین دلیل در خصوص پرداخت حقوق کارگران نیز این شرکت دچار مشکل شده است و بخشی از حقوق اسفندماه باقیمانده و حقوق فروردین ماه و سایر مزایا از قبیل برنامه‌های مناسبتی نیز با توجه به تورم افسار گسیخته به حساب کارگران واریز نشده و این موارد مجددا ممکن است باعث مشکلات عدیده‌ای در خصوص اعتراضات صنفی کارگران در آستانه انتخابات حساس ریاست جمهوری شود.

تهاتر بدهی‌ها در مصوبات و نامه‌ها به ظاهر انجام شده، ولی در عمل وقتی پس از ۱۳ سال مکیدن شیره هپکو به واسطه واگذاری‌های غلط و عامدانه سازمان خصوصی‌سازی، دیگر سرمایه در گردشی برای هپکو نمانده که بتواند تولید را شروع کند، پاسخ به سوالات زیر برای کارگران شرکت هپکو بسیار مهم و ضروری قلمداد می‌شود:

چرا بانک‌ها در خصوص پرداخت تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش جهت تولید و کمک برای پرداخت حقوق پرسنل و صدور چک صیاد برای هیئت مدیره و غیره همکاری نمی‌کنند؟

چرا بانک‌ها برای صدور و ارائه ضمانتنامه بانکی مانع‌تراشی کرده و ضمانتنامه بانکی ارائه نمی‌کنند. شرکت هپکو چندین پروژه را توانسته با قیمت مناسب اخذ کند ولی به دلیل عدم ارائه ضمانت‌نامه‌های بانکی که یکی از موانع برای عقد قرارداد است در حال از دست دادن قراردادهاست.

 چرا تامین اجتماعی به عنوان سهامدار اصلی این شرکت در جهت تولید و پشتیبانی و رفع موانع سرمایه در گردش مورد نیاز تولید، حقوق پرسنل و بازنشسته کردن از طریق رسنل همکاری و کمک لازم را نمی‌کند؟ با توجه به اینکه شرکت مشکلات فراوانی را به دلیل نداشتن سرمایه در گردش و عدم پرداخت حقوق کارگران در این چند ماه اخیر خواهد داشت.

 چرا هنوز برای رونق تولید و افزایش سرمایه از آورنده نقدی سهامداران انجام نشده است و آیا تأمین اجتماعی افزایش سرمایه را در اختیار این شرکت برای تولید قرار خواهد داد، یا به جای تهاتر بدهی به دولت در جای دیگری هزینه می‌کند یا به حساب خودش واریز خواهد کرد؟

 چرا پس از رفت و آمدهای فراوان همه مسئولین و علیرغم تصویب مصوبات توسط قوای سه گانه برای این شرکت کارت بازرگانی این شرکت با مشکل روبرو شده است. تاکنون هیچ سفارشی از دولت و شرکت‌های زیرمجموعه معدنی، راهسازی و … به این شرکت نرسیده است. شرکت‌ هپکو سازنده محصولات راهسازی (گریدر، غلطک و لودر دامپتراک، بکو لودر بلدوزر و لوله گذار و بیل) و همچنین ماشین آلات کشاورزی (کمباین، تراکتورها، روستر نیشکر) و بسیاری از پروژه‌های نیروگاهی، نفتی و … است و هیچ کاری در خصوص ساخت محصولات مذکور در شرکت هپکو اجرا نشده و متاسفانه هیچ سفارشی جهت تولید با پیش پرداخت و کمک به سرمایه در گردش به قرارداد ختم نشده است.

چرا به قصد اهداف سیاسی مسئولین در ماه جاری، مدیرعامل هپکو اراک پاسخگو نبوده و شرکت را ترک کرده و استعفای خود را به هیئت مدیره تقدیم کرده است و چرا طی این چند سال حدود ۱۰ مدیرعامل در این شرکت با مقاصد سیاسی ورود و ترک کار کرده اند و همین امر مشکلات تولید را دوچندان کرده است.

 در پایان با توجه به نامگذاری سال جدید توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها” و همچنین به استناد ماده ۶۱ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و لزوم اطلاع‌رسانی و بهره‌گیری از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به عنوان رکن سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر مرتبط خواهشمندیم در اسرع وقت نسبت به پشتیبانی و رفع موانع و رونق بخشیدن به این واحد صنعتی توانمند اقدام عاجل صورت پذیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …