واکنش وزارت صمت به گزارش مشکل تامین لاستیک رانندگان

وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گزارش ایسنا در مورد “مشکل رانندگان در تامین لاستیک” واکنش نشان داد و توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، در توضیحات این وزارتخانه آمده است: حسب ابلاغیه دولت از تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ گروه کالایی لاستیک از گروه ۱ به ۲ تغییر یافت و تامین ارز آن نیمایی شد. حسب تصمیم فوق از آن تاریخ به بعد هیچگونه ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومان) به واردات تایر تخصیص داده نشد و متعاقب آن وفق تصمیمات متخذه کارگروه پایش حمل و نقل کشور، کلیه واردکنندگانی که ارز ترجیحی در سال ۱۳۹۸ دریافت کرده اما موفق به واردات تایر نشدند تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ مهلت داده شد تا نسبت به واردات و ترخیص تایر تامین شده اقدام و از طریق سامانه جامع تجارت و سامانه توزیع تایر راهداری براساس پیمایش و صدور حواله مطابق قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نسبت به عرضه اقدام نکند که در حال حاضر پس از دوره مذکور میزان موجودی تایر تامین شده با ارز ترجیحی به حداقل موجود رسیده است.
با وجود این از تاریخ ممنوعیت واردات تایر با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات با قیمت ارز نیمایی بطور مکفی انجام شده و هیچگونه اخلال و وقفه ای در روند واردات صورت نگرفته و در حال حاضر موجودی تایر سنگین به مقدار نیاز در انبارها موجود است.

در انتهای این توضیحات آمده است: لازم به ذکر است با توجه به تحریم های ناعادلانه علیه کشور، واردات تایرهای درج یک برند اروپایی در عمل غیر ممکن بوده و به ناچار تایرهای آسیایی (عمدتا چینی و هندی) و ترکیه ای وارد می شود و تولید لاستیک در داخل کشور نیز متاثر از تغییر گروه کالایی تایر با قیمتهای تحت نظارت و استانداردهای لازم در حال انجام است و کلیه تایرهای تامین و تولید شده از طریق سامانه توزیع کالا و با حواله رزرو در دسترس ناوگان حمل و نقل کشور بوده و رانندگان محترم وسیله حمل بار و مسافر می توانند شخصا نسبت به رزرو و خرید ۱۲ حلقه از برند مورد نظر خود در سال اقدام کنند و هیچگونه اجباری در خرید تایرهای بی کیفیت وجود ندارد.

امروز ایسنا در گزارشی به نقل از مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد که گزارش‌هایی از رانندگان درباره مشکلات آن‌ها در زمینه تامین لاستیک از طریق سامانه کالا دریافت شده و به وزارت صمت انتقال داده شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …