چالش‌های صنعت قیر سد راه تولید و صادرات

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵۷ واحد تولیدی در کشور وجود دارد که مجوز تولید و صادرات قیر را اخذ کرده اند، گفت: از این تعداد شرکت حدود ۱۵ درصد فعال بودند که متاسفانه تعلل در بازپرداخت مطالبات شرکت‌ها موجب شد تا تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان قیر استاندارد، تعطیل شوند و سرمایه در گردش آن‌ها نزد وزارت راه بلوکه شده است.

وحید شیخی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه بزرگترین چالشی که اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، ارزان فروشی نرخ قیر است، اظهار کرد: دلیل این مساله قرارداد پرمیوم پالایشگاه اصفهان است که باید نرخ معامله شده بازار به صورت میانگین در قرارداد لحاظ  شود که متاسفانه نرخ معامله کف است و این تفاوت نرخ معامله موجب می‌شود تولیدکنندگان دیگر به نسبت خریداران پالایشگاه اصفهان تفاوت زیادی داشته باشد و ما در بازار شاهد دو نرخی بودن قیمت قیر باشیم.

وی با بیان اینکه این مساله موجب می‌شود گاهی برخی تولیدکنندگان مجبور شوند کیفیت کالای خود را تغییر دهند، افزود: این موضوع به کیفیت و برند قیر ایران آسیب زیادی وارد می‌کند چراکه دو نرخی بودن موجب می‌شود مشتری‌های خارجی نیز نسبت به بازار قیر ایران بی‌اعتماد شوند و بازار قیر ایران اصالت خود را از دست بدهد.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: مساله بعدی موضوع ارزش‌گذاری گمرگ است، زمانی که نفت خام ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داده است، باید در ارزش گذاری‌های گمرگی نیز نرخ‌های جدید را لحاظ کنیم و باید به گونه‌ای باشد که ۲۵ درصد از ارزش گذاری‌های فراورده‌ها را به عنوان ارزش گمرگی لحاظ کنیم.

شیخی افزود: علاوه بر این نباید برای شرکت‌ها تعهداتی ارزی غیرقابل انجام ایجاد شود و اگر یک شرکت تولیدی بازرگانی صادرات انجام می‌دهد، به میزان و نرخ واقعی که صادرات انجام داده است، بازگشت ارز را انجام دهد. در واقع این دومین معضلی است با آن دست به گریبان هستیم.

وی سومین چالش در این صنعت را برگشت مالیات ارزش افزوده دانست و افزود: اداره مالیات و بانک مرکزی در تعهدات ارزی برگشت ارز را مدنظر قرار می‌دهند و در برگشت مالیات ارزش افزوده کالاهای صادراتی تعلل می‌کنند که این تعلل صدمه بسیار جدی به پیکره تولید وارد می‌کند و سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدی نزد اداره مالیات ارزش افزوده بلوکه می شود.

به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی یکی دیگر از مسائل این است که پالایشگاه‌های مختلف باید بتوانند قوانین ماده اولیه را برای تمام شرکت‌ها یکسان کنند و به صورت مدت‌دار در اختیار شرکت‌ها قرار دهند و با توجه به این‌که در در سال جهش تولید هستیم، شرکت‌ها باید ابزار و امکانات کافی داشته باشند و مواد اولیه را به صورت مدت‌دار در اختیار داشته باشند که این مساله تاکنون اتفاق نیفتاده است و ما توقع داریم که این مهم محقق شود.

شیخی با اشاره به آخرین وضعیت صادرات قیر، اظهار کرد: مدتی است که آمار دقیق صادرات بنا به دلایل خاص کشور در اختیار ما قرار نمی‌گیرد ولی آنچه که از حجم عملیات و مشکلات موجود نمایان می‌شود، بیانگر کاهش صادرات قیر است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …