کاهش صادرات چمدانی با کشورهای عضو CIS

معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی در یادداشتی با اشاره به اهمیت صادرات از محل تجارت چمدانی برای مرزنشینان، این روند را در سال جاری به دلیل اثرات ناشی از بیماری کوید ۱۹ و تاثیرات مستقیم آن بر تجارتهای کوچک کاهشی دانست.

به گزارش ایسنا، در یادداشت آرزو غنیون آمده است: در کنار مبادلات تجاری ایران با کشورهای عضو CIS، تجارت محدود و کوچک دیگری نیز در گمرکهای مرزی مستقر در شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور از طریق مرزنشینان این مناطق با مرزنشینان ساکن کشورهای فوق صورت می­ گیرد که محدود به اقلام کالایی خاصی بوده و به آن «تجارت چمدانی» اطلاق می ­شود که ارزش صادرات از طریق تجارت چمدانی، سهم اندکی از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص می­دهد. صادرات به این شیوه عمدتا از طریق ۱۱ گمرک مرزی با کشورهای CIS صورت می گیرد.

صادرات از محل تجارت چمدانی طی ۹ ماهه سال ۱۳۹۹

در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹، در حدود ۹۲۱ تن کالا به ارزش ۲ میلیون و ۴۷۸ هزار دلار به روش صادرات از محل تجارت چمدانی صورت پذیرفته است. این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته آن با ارقامی معادل ۷۴ هزار تن و با ارزش ۱۸۴ میلیون و ۳۸۳ هزار دلار ، حاکی از کاهشی معادل ۹۸ درصدی در هر دو شاخص وزنی و ارزشی است.

صادرات از محل تجارت چمدانی، طی ۹ ماهه سال‌های ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸

۹ ماهه سال ۱۳۹۹ ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ درصد تغییرات درصد تغییرات
وزن(تن) ارزش (میلیون دلار) وزن(تن) ارزش (میلیون دلار) وزن ارزش
۹۲۲ ۲.۵ ۷۴۰۰۰

۱۸۴.۴

۹۸.۷- ۹۸.۶-

گفتنی است میزان صادرات از محل تجارت چمدانی در ۹ ماهه منتهی به آذر ماه سال جاری، حدود ۰.۰۱ درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است این تجارت در سنوات گذشته اگرچه سهم اندکی از کل صادرات غیر نفتی را شامل می شده، اما قطعا سهم بیشتری نسبت با آنچه در سال جاری با آن مواجه هستیم را رقم می زده است. کاهش حجم تجارت بین المللی به دلیل اثرات ناشی از بیماری کوید ۱۹ و تاثیرات مستقیم آن بر تجارتهای کوچک، همانند صادرات از محل تجارت چمدانی به خوبی مشهود است؛ بطوریکه حسب شرایط موجود در سال جاری،  تنها چهار گمرک از مجموع ۱۱ گمرک مذکور در این حوزه فعالیت داشته اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …