کتابی که سرگذشت شکست و موفقیت کارآفرینان را در تولید فناوری حکایت می‌کند

طی مراسمی آنلاین از کتاب سرگذشت یک کارآفرین با عنوان “همه‌فن حریف” در ستاد توسعه فناوری نانو رونمایی شد؛ این کتاب سرنوشت فناوری‌های مختلفی را که بنا به ضرورت کشور تولیدشده، نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، سعید حسین رفیعی در کتاب “همه فن حریف” که امروز از سوی ستاد توسعه فناوری نانو طی مراسمی آنلاین رونمایی شد، در قالب داستان سرگذشت کارآفرینان هم تیم خود (مهندس رخشا و مهندس کاویانی) را به منظور تشریح سرگذشت کارآفرینان در حوزه نانو بازگو می‌کند.

این کتاب داستان شکل‌گیری شرکت فناور در حوزه تصفیه آب و پساب و بهبود احتراق است.

این کتاب راوی کارآفرینی است که در حوزه‌های مختلف ورود داشته، فناوری‌های متنوعی را توسعه داده و در نهایت از پس آنها به خوبی برآمده است.

فناور این کتاب از تولید دستگاه ساخت نانو پودر فلزی که امری محال به نظر می‌رسید، کارش را شروع کرد و بعد به سراغ حوزه آب رفت و پس از آن وارد حوزه آتش شد.

یافتن و کشف کردن باعث شد مدام به دنبال فناوری‌های جدیدی بگردد و حتی آب را در آتش بریزد تا شاید دودش کمتر در چشم شهرها برود.

در این مسیر مهندس رخشا با شکست‌ها، ناملایمات و سختی‌های بسیاری روبرو شد؛ اما از پای ننشست، ناامید نشد و به راهش ادامه داد تا در نهایت درهای موفقیت را نه در داخل بلکه در کشورهای دیگر گشود.

در این کتاب بازگو شده است که فناوری تصفیه آب این محققان از چین، فناوری بهبود سوخت از اندونزی و نانو پودر فلزی از آلمان سربرآورد تا در نهایت روی خوش زندگی هم به آنها رخ نشان داد. فناوری‌هایی که در این تیم کارآفرین توسعه داده شد، در زمینه تصفیه آب، شیرین‌سازی آب، تصفیه پساب صنعتی، بهبود احتراق سوخت و غیره کاربرد داشته و می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌ها، به ارزآوری و کاهش وابستگی در برخی حوزه‌ها منجر شود.

این شرکت فناور در سال ۱۳۸۶ با هدف توسعه فناوری نانو در کشور تأسیس شد و تاکنون در زمینه فرایندهای فناوری نانو و اصلاح محصولات نانو، طرح‌های گوناگونی را دنبال کرده که منجر به ساخت محصولاتی با کیفیت شده است.

روش‌های معرفی شده توسط این شرکت سبب شده طیف وسیعی از نانوپودرهای فلزی، اکسید فلزی و همچنین نانوکلوئیدهای فلزی به بازار عرضه شود. یکی از این روش‌ها با نام سیستم تولید نانوکلوئیدهای فلزی به روش پلاسما در محیط آبی، برای نخستین بار است که در جهان به صورت صنعتی معرفی شده است.

محققان این شرکت همچنین اقدام به تولید تجهیزات و دستگاه‌های تولید انواع پودرهای فلزی و اکسیدی و انواع کلوئیدهای نانو در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی کرد. مزیت عمده تکنولوژی ارائه شده توسط این شرکت تنوع محصولات، تولید و هزینه پایین مواد اولیه است.

علاوه بر آن شرکت قابلیت تولید و فروش محصولات نانو شامل پودر و کلوئید را در کنار ساخت دستگاه‌های مذکور دارد. دو محصول این شرکت با عناوین ” کلوئید نقره” و “نانو اکسید آلومینا” از لحاظ نانویی بودن تائیدیه کفا را کسب کردند. برای تولید مواد و محصولات مبتنی بر فناوری نانو این شرکت بر روی دو روش مختلف “سیستم تولید نانوپودر فلزی یا اکسید فلزی به روش انفجار الکتریکی سیم (EEW)” و “سیستم تولید نانوکلوئیدهای فلزی به روش پلاسما در محیط آبی با استفاده از روش‌های مذکور” کار می‌کند.

در این مراسم مهندس رخشا با اشاره به طراحی و تولید دستگاهی برای تصفیه آب، خاطر نشان کرد: یکی از معضلات کشور کمبود آب آشامیدنی به دلیل کاهش بارندگی بود که برای تامین این نیاز کشور به سمت استفاده از آب چاه‌ها حرکت کرد؛ ولی مشکل بزرگ آب این چاه‌ها وجود مقادیر  زیادی نیترات است که برای رفع آن ما طی یک سال و نیم دستگاهی را برای تصفیه این نوع آب‌ها عرضه کردیم، ولی از سال‌های بعد که میزان بارندگی افزایش یافت، دیگر ضرورتی برای استفاده از این فناوری نبود.

وی ادامه داد: علی‌رغم آنکه شرکت بر روی این فناوری سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده بود، ولی با رفع معضل، فناوری تولید شده بلا استفاده ماند.

این فناور تاکید کرد: رویکرد کشور به گونه‌ای است که گویا استفاده از فناوری تنها در زمان بحران است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …