کتاب "مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته منسوجات " منتشر شد

کتاب “مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته منسوجات” توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی واحدصنعتی امیرکبیر، کتاب”مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته منسوجات” ترجمه، روح الله سمنانی رهبر، معصومه مسعودی، جمیله آفاقی، احسان اکرامی، بهاره کلانتری، نادیا رحیمی تنها، رضا قاسمی، مهدی ورسه‏ای، الهام ابراهیم و میلاد ولی بیگی توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: “هدف از انجام آزمون‌های نساجی، ارزیابی خواص محصول و پیش‌بینی عملکرد آن در طی استفاده و نیز اطمینان از انطباق با مقررات و قوانین است. اطلاعات به ‌دست آمده را می‌توان برای اهداف تحقیق و توسعه، انتخاب مواد خام اولیه، توسعه فرآیند، کنترل فرآیند، کنترل کیفیت، آزمون محصول، تحلیل خرابی محصول، آزمون‌های مقایسه‌ای و الگوبرداری و انطباق با قوانین دولتی و مشخصات فنی مورد استفاده قرار داد. برای آنکه امکان ارزیابی علمی و بیطرف برای محصولات و فرآیندها امکانپذیر باشد، لازم است ویژگی‌ها و روش‌های آزمون به‌صورت استاندارد منتشر شده و مورد استفاده قرار گیرند.

استاندارد و استانداردسازی را می‌توان یک ساز و کار بسیار مهم جهت بهبود کیفیت محصولات یا خدمات، یکسان‌سازی محصولات، جلب رضایت مشتری، بهره‌وری بیشتر، کاهش هزینه‌ها، توسعه پایدار صنایع و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین به‌شمار آورد.

افزایش تنوع در کاربردهای نهایی و الزامات مربوط به منسوجات، موجب ظهور فرآیندهای آزمون پیشرفته شده است. لذا در این کتاب، پژوهشگران معتبرترین آزمایشگاه‌های آزمون پوشاک و محصولات نساجی در دنیا مانند CTT کانادا، Empa سوئیس و Hohenstein آلمان، آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای حاصله در زمینه آزمون کالاهای نساجی را مورد بررسی قرار داده‌اند که می‌توان گفت کتابی جامع و مفید در زمینه استاندارد کالاهای نساجی گردآوری شده است.

در کتاب پیش‌رو که مشتمل بر پانزده فصل است، پیشرفت‌های حاصله در زمینه آزمون شیمیایی و فیزیکی و آزمون‌های مختص منسوجات با عملکرد بالا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در بخش ابتدایی کتاب، اصول مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته در صنعت نساجی عنوان شده و در ادامه، آزمون‌های مربوط به هر یک از ویژگی‌های منسوجات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در بخش سوم کتاب نیز آزمون‌ها بر اساس مصارف نهایی منسوجات مورد بحث قرار گرفته و تمرکز مطالب بیشتر بر روی منسوجات فنی و با عملکرد بالاست. مباحث قید شده در مورد راحتی منسوجات، آزمون‌های پوشاک حفاظتی، ژئوتکستایل و ژئوسینتتیک، آتش‌پذیری منسوجات، سمّیت منسوجات و مسائل مربوط به ارتباط آن با سلامت انسان و محیط زیست، منسوجات هوشمند و فیلترها را می‌توان از جمله مطالب جالب توجه و کاربردی دانست که در دیگر متون نساجی کمتر به آنها پرداخته شده است”.
 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …