کشفی تاریخی در کارخانه لاستیک‌سازی اردبیل

کاوش در محوطه «اوجاق آرتاویل تایر» اردبیل به کشف شواهدی از ساختارهای معماری دوره سلجوقی منجر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، سعید ستارنژاد، سرپرست هیأت باستان‌شناسی در این محوطه با اشاره به این‌که «اوجاق آرتاویل تایر» داخل محدوده کارخانه لاستیک‌سازی آرتاویل شهرستان اردبیل واقع شده است، گفت: نخستین فصل کاوش این محوطه به منظور مشخص کردن وسعت و لایه‌های استقراری در آن، با حفر ترانشه‌هایی در محوطه انجام شد. نتایج کاوش ترانشه‌ها مشخص کرد که این محوطه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده فصلی قرار می‌گرفته است.

او با بیان این‌که در ترانشه‌های کاوش‌شده شواهدی از ساختارهای معماری دوره سلجوقی کشف و شناسایی شد، اظهار کرد: این ساختارهای معماری به صورت سنگ‌چین با ملات گل بوده و مستقیم روی بستر طبیعی ساخته شده است.

ستارنژاد با اشاره به وجود تعدادی گور متعلق به دوران اسلامی در نیمه جنوبی محوطه که در میان مردم منطقه به «اوجاق» مشهور است، گفت: این گورها بدون ساختارهای معماری و به صورت چاله‌ای درون بستر رسوبی محوطه ایجاد شده‌اند که با وجود رطوبت بالای خاک، استخوان‌های موجود در آن‌ها آسیب زیادی دیده‌اند.

سرپرست این هیأت باستان‌شناسی اظهار کرد: با وجود مراتع و منابع کافی و غنی مورد توجه جامعه کوچ‌رو در دشت اردبیل، این محوطه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده فصلی قرار گرفته است.

او افزود: امروزه این دشت به عنوان یکی از غنی‌ترین دشت‌های منطقه برای اتراق جامعه عشایری شناخته می‌شود و نام برخی از روستاها، چون حکیم قشلاقی به چنین الگوی معیشتی در دامنه‌های سبلان اشاره دارد.

این باستان‌شناس گفت: با توجه به این‌که بیشترین تمرکز کاوش‌های باستان‌شناختی در دشت اردبیل پیرامون گورستان و قلعه بوده است، نتایج کاوش‌های باستان‌شناختی در محوطه‌های استقراری، همچون محوطه اوجاق می‌تواند شناخت بهتری از گاه‌نگاری منطقه ارائه دهد.

وی بیان کرد که امیدوار است روند مطالعاتی و لایه‌نگاری محوطه‌های استقراری در این دشت مورد توجه قرار گیرد و شناخت بهتری از وضعت دوره‌های فرهنگی دشت اردبیل ارائه شود.

ستارنژاد گفت: به طور کلی نتایج کاوش در محوطه اوجاق آرتاویل تایر ضمن اهمیت در شناخت بهتر از وضعت الگوهای استقراری دشت اردبیل در قرون میانی اسلامی در مطالعات گاه‌نگاری دشت اردبیل نیز حائز اهمیت است.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل اوایل امسال از هماهنگی برای تعیین عرصه و حریم این محوطه تاریخی در داخل کارخانه لاستیک‌سازی خبر داده بود تا بعد از پایان کاوش‌ها، عرصه اثر به عنوان محوطه تاریخی نگهداری و برای حریم آن برابر با ضوابط حرایم میراث‌فرهنگی برای ساخت و ساز مجوز داده شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …