کنکور گردشگری لغو نمی‌شود

آزمون گردشگری با وجود نگرانی شرکت‌کنندگان در شرایط حساس کرونا، طبق اعلام مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری در موعد مقرر برگزار می‌شود. این آزمون قرار است جمعه این هفته، ۲۴ مردادماه با حضور بیش از ۶ هزار داوطلب برگزار شود.

به گزارش ایسنا، آزمون جامعِ هماهنگ (سراسری) دوره کوتاه مدت گردشگری قرار بود ۱۶ اسفندماه سال گذشته برگزار شود که با شیوع ویروس کرونا، زمان آن به تعویق افتاد. مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اواسط تیرماه خبر داد که این آزمون ۲۴ مردادماه در ۳۰ استان کشور و منطقه آزاد کشور برگزار می‌شود. این آزمون در هفت دوره «مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی»، «راهنمایان ایرانگردی جهانگردی»، «راهنمایان طبیعت‌گردی»، «راهنمایان زمین‌گردشگری» و نیز سه دوره جدید «مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری»، «کارشناس ارزیاب طرح تطبیق» و «مدیر فنی طرح تطبیق» برگزار خواهد شد.

تعداد داوطلبان در آزمون گردشگری ۶۴۱۱ نفر اعلام شده است که اتفاقا بیشترین شرکت‌کنندگان از استان‌هایی هستند که اکنون در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند؛ استان تهران با بیشترین متقاضی به تعداد ۱۵۶۱ نفر، خراسان رضوی ۵۶۱ نفر، فارس ۴۴۵ نفر و اصفهان ۴۱۷ نفر، در صدر جدول آمار شرکت‌گنندکان قرار گرفته‌اند.

اینک با نزدیک شدن زمان برگزاری آزمون، نگرانی برخی شرکت‌کنندگان تشدید شده است. در تماس‌های به ایسنا اطلاع داده شد که شرکت‌کنندگان در برخی استان‌ها نامه‌هایی را به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مربوطه فرستاده و درخواست لغو یا تعلیق آزمون را داشته‌اند که پیگیری مطالبه آن‌ها به اداره کل آموزش و مطالعات گردشگری در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تهران ارجاع داده شده است. یکی از داوطلبان این آزمون از استان اصفهان در تماس با ایسنا گفت که شماره این اداره، گویا بوده و تا کنون موفق نشده‌اند اعتراض‌شان را به گوش مسؤولی برسانند و در استان هم به آن‌ها گفته شد اگر نمی‌خواهید شرکت کنید، انصراف دهید، نه پولی برگردانده می‌شود و نه سهمیه‌تان محفوظ می‌ماند.

طبق ضوابط موجود هر داوطلب سه بار حق شرکت در آزمون جامع گردشگری را دارد. بیشتر شرکت‌کنندگان نگران هستند در صورت انصراف، یک سهمیه را از دست بدهند. برخی دیگر از داوطلبان که در استان‌های قرمز قرار دارند از بابت نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی در آزمون، نگرانی‌هایی را مطرح کردند. یکی از داوطلبان به ایسنا می‌گوید: در شرایطی که وضعیت گردشگری مشخص نیست و بیشتر از شش ماه است که گردشگری تعطیل شده است، برگزاری آزمون گردشگری آن هم با ۶۴۰۰ نفر داوطلب چه منطق و ضرورتی دارد. این همه شاغل گردشگری بیکار شده‌اند چرا باید یک گروه بزرگ دیگر را به جمع بیکاران اضافه کرد. آیا در وضع موجود استراتژی برای این آزمون تعریف شده است؟

زاهد شفیعی ـ مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در پاسخ به این نگرانی‌ها به ایسنا گفت:  آزمون جامع هماهنگ دوره کوتاه مدت گردشگری، با رعایت پروتکل بهداشتی و با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا برگزار خواهد شد.

او درباره نگرانی‌های برخی داوطلبان نسبت به برگزاری این آزمون در ادامه شیوع ویروس کرونا و افزاش تعداد استان‌های قرمز، اظهار کرد: متقاضیان برای انصراف از شرکت در این آزمون، مشکلی ندارند و می‌توانند در آزمون بعدی شرکت کنند.

مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری در پاسخ به این پرسش که با توجه سه سهمیه محدود برای داوطلبان این آزمون، آیا در صورت انصراف، سهمیه شرکت در آزمون بعدی از بین خواهد رفت، گفت: با توجه به شرایط کرونا، امتحان فعلی جز محدودیت سه بار سهمیه هر داوطلب، محسوب نمی‌شود و متقاضیان در صورت انصراف می‌توانند در نوبت بعدی ثبت نام و در آزمون شرکت کنند.

شفیعی در پاسخ به این پرسش که آیا هزینه انصرافی‌ها برگردانده می‌شود؟ اظهار کرد: باید ببینیم چقدر شرکت نکردند و دلیل شرکت نکردن چه بوده است. هر تصمیمی گرفته شود قطعا منافع مخاطبان درنظر گرفته خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …